۸ غذایی که در سفر به لائوس باید امتحان کنید

غذاهای لائوس

لائوس کشوری است که از شمال با کوهستان هایی احاطه شده است و دور تا دور آن را رودی به  نام رود مکونگ فرا گرفته است که این رود در مرز غربی آن با کشور تایلند وجود دارد. غذاهای لائوس شباهت هایی با غذاهای تایلندی دارد با این تفاوت که آن ها سعی می کنند تا در غذاهایشان از سبزیجات تازه و برگ های سبز استفاده کنند. بنابراین اگر تصمیم گرفتید تا سفر به لائوس داشته باشید و از این کشور جذاب دیدن کنید حتما غذاهایی که در این جا معرفی می شود را هم امتحان کنید. با الی گشت باشید:

برنج چسبان!

یکی از خصوصیاتی که لائوسی ها خود را با آن می شناسند خوردن غذایی به نام برنج چسبان یا خائو نیائو است، غذایی که در بیشتر فرهنگ های غذایی جنوب شرقی آسیا دیده می شود. معمولا آن ها این غذا را در دمای خانه نگه می دارند و در لای برگ های درخت بامبو می گذارند که به آن تیپ خائو می گویند.

برنج چسبان

لاپ!

مطالب مرتبط:
خوشمزه ترین غذاهای خیابانی لائوس
هزینه های سفر به لائوس

این غذا که هم به آن لاپ و هم لارب گفته می شود از غذاهای لائوس و از غذاهای سنتی این کشور است که علیرغم این که در رستوران های تایلندی هم زیاد سرو می شود اما هنوز هم نوع لائوسی آن بیشتر محبوب است و شهرت دارد.

لاپ از گوشت تکه تکه شده، گوشت بوفالو، اردک و یا مرغ هر کدام که دوست داشته باشید درست می شود و آن را با سس ماهی، نعنا، فلفل قرمز و پیاز و آب لیمو میکس می کنند و در کنار برنج خشک سرخ شده و غلات سرو کرده و در آخر هم آن ها را می پزند، برنج چسبان و سبزیجات تازه هم ممکن است در کنار این غذا سرو شود. تقریبا به هر جایی از لائوس که بروید لاپ را می توانید سفارش دهید.

معمولا توریست ها ترجیح می دهند تا لاپ آن ها کاملا پخته شود در حالی که مردمی که در لائوس و شمال تایلند زندگی می کنند ترجیح می دهند تا وقتی که گوشت نیمه پخت و هنوز قرمز است آن را بخورند و به همین دلیل به آن لاپ ببر هم می گویند. چرا لاپ ببر؟ چون ببرها غذایشان را خام دوست دارند!

لاپ در لائوس

 نام خائو

نام خائو هم یکی دیگر از انواع برنج است که در واقع نوع ترد آن در سالاد است که از برنج چسبان، پیازهایی که کاملا سرخ شده اند، بادام زمینی، گیاهان سبز و تکه  هایی از سوسیس گوشت درست می شود. وجود سوسیس گوشت در غذا باعث می شود تا طعم شوری دل انگیزی به آن داده شود. اگر بخواهید نام خائو را مثل محلی های لائوس بخورید باید در کنار آن از سبزی های تازه ای مثل کاهو هم استفاده کنید. این وعده ی غذایی بیشتر به عنوان شام در لائوس خورده می شود.

نام خائو در لائوس

تام ماک هونگ

ممکن است تا حالا اسم سالاد تند و معروف تایلندی پاپایا را شنیده باشید، این سالاد در لائوس به نام تام ماک هونگ شناخته می شود که در آن از نوعی شیرینی هم استفاده می شود و باعث می شود تا مثل همتای تایلندی اش به اندازه ی آن تند نباشد.این مواد در داخل پاپایا گذاشت می شوند گوجه، فلفل قرمز، سیر، آب لیمو و لیموی تازه و… که با برنج چسبان خورده می شود. تام ماک هونگ یکی از محبوب ترین غذاهای لائوس است که بر سر میزهای همه ی خانواده های لائوسی دیده می شود، اگر تحمل خوردن غذاهای بسیار تند را ندارید، از یک کیلومتری این غذا هم رد نشوید!

تام ماک هونگ

پینگ کای

پینگ کای غذایی ترکیب شده با تام ماک هونگ و برنج چسبان و در واقع نوعی مرغ گریل شده است که در کنار دو غذای گفته شده در بالا یک سه گانه ی خوشمزه! را تشکیل می دهد. این غذا به اندازه ای محبوب است که در همه ی مناطق شمال تایلند هم سرو می شود و به جز آن در بسیاری از رستوران های تایلندی هم وجود دارد و در بین لائوسی ها هم بسیار محبوب است. همان طور که متوجه شده اید برنج چسبان از اصلی ترین و بیس غذاهای لائوس است و هم به صورت تنها و هم به همراه غذاهای دیگر زیاد خورده می شود.

لائوسی ها چطور این غذا را درست می کنند؟ آن ها برای درست کردن این غذا یک مرغ درسته را برمی دارند، داخل آن را خالی می کنند و بعد در ترکیبی از سس ماهی، زردچوبه و فلفل سفید می خوابانند و در آخر هم در روی اجاق زغالی آن را کباب می کنند.

البته در بعضی از مناطق لائوس به جای سس ماهی از سس سویا استفاده می شود.

پینگ کای در لائوس

خائو سوی

خائو سوی از غذاهای نودلی است که شباهت زیادی به غذای میانماری اون نوت خائو دارد که البته این شباهت فقط در نودل آن خلاصه می شود. لائوسی ها به جای استفاده از شیر نارگیل در این غذا، از گوشت در آن استفاده  می کنند. نودل های این غذا با چاشنی ای از گوجه، فلفل قرمز، دانه های سویا و گوشت کاملا مخلوط می شوند و در آخر هم گوشت به آن ها اضافه می شود و در کنار برگه های تازه نعنا و لیمو خورده می شود. خائو سوی از بهترین و اصیل ترین غذاهای لائوس است که هر توریستی در سفر به این کشور دیدنی باید امتحان کند.

خائو سوی در لائوس

سوسیس لائو

افرادی که به ویتنام سفر کرده اند این را می دانند که ویتنامی ها هم از سوسیس در غذاهایشان زیاد استفاده می کنند، اگر چه سوسیس لائو را لائوس ها به عنوان یک غذای اصلی نمی خورند اما در غذاهای زیادی از این نوع سویسی استفاده می کنند. مثلا از این نوع سوسیس در نام خائو که در بالا معرفی شد استفاده می شود.

سوسیس لائو در لائوس

پینگ پا

به عنوان یکی از غذاهای خیابانی که در لائوس بخواهید میل کنید می توان به پینگ پا اشاره کرد که آن را می توان در تمام دکه های غذاهای خیابانی آن پیدا کرد. آن ها این غذا را به سیخ کشیده و روی اجاق کباب می کنند، یکی از غذاهای لائوس که واقعا طعم عالی دارد.

پینگ پا در لائوس

منبع: tripsavvy.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code