چطور سفری ۳ روزه به استانبول را برنامه ریزی کنیم؟

برنامه سفر ۳ روزه به استانبول

در این مطلب الی گشت برای سفر ۳ روزه به استانبول و ترکیه به شما برنامه ای داده می شود که بتوانید از بهترین جاذبه های استانبول در این وقت کم دیدن کنید. اگر می خواهید که برنامه زیر را دنبال کنید، بهتر است که محل اقامت خود را از بین هتل های نزدیک میدان سلطان احمد در سایت الی گشت رزرو کنید. همچنین بلیط هواپیما نیز در سایت الی گشت به راحتی قابل خرید است. برنامه سفر ۳ روزه استانبول به شرح زیر است:

روز اول- بازدید از مناطق تاریخی و زندگی شبانه استانبول

مطالب مرتبط:
استانبول بهتر است یا تفلیس؟ کدام را برای سفر انتخاب کنیم؟
معرفی بهترین رستوران های خیابان استقلال استانبول
بهترین زمان سفر به استانبول چه فصلی است؟

 • پیاده روی در اطراف میدان سلطان احمد

قدم زدن و پیاده روی در میدان سلطان احمد شاید یکی از اولین کارهایی باشد که بیشتر گردشگران استانبول انجام می دهند. اگر برای بار اول است که به این شهر سفر می کنید در سفر ۳ روزه به استانبول به شما پیشنهاد می دهیم که بازدید روزانه خود را از این میدان شروع کنید. چرا که بسیاری از جاذبه های استانبول در اطراف این میدان و با فاصله کمی از آن قرار گرفته اند. همچنین نقاط گردشگری و جذاب زیادی در این میدان همانند مغازه های فروش صنایع دستی و بشقاب های تزئینی سفالی در این جا وجود دارد.

همانند دیگر نقاط توریستی و گردشگری دنیا نیز، در اطراف این میدان نیز پر از کافه ها و رستوران های متعدد است. در نتیجه بعد از بازدید از جاذبه های اطراف میدان سلطان احمد استانبول می توانید در این کافه ها و رستوران ها ناهار خود را انتخاب کنید.

در زمان های قدیم میدان سلطان احمد در واقع میدان اسب دوانی و مرکز فرهنگی در شهر قسطنطنیه بوده است که مسابقات سوارکاری نیز در این محل انجام می گرفته است. مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی قطعا از مهمترین جاذبه های دیدنی این میدان است که در سفر ۳ روزه به استانبول خواهید دید. با این وجود یادتان نرود که حتما از ابلیسک مصری مربوط به دوران توتموس سوم و فواره آلمانی این میدان هم دیدن کنید.

میدان سلطان احمد

 • بازدید از مسجد آبی و مسجد سلطان احمد

زیبایی مسجد سلطان احمد در نماهای داخلی آن است که رخ می نماید و بازدید از آن رایگان است. پس حتما بازدید و عکاسی از این جاذبه بی نظیر مسلمانان را از دست ندهید. دلیل نامگذاری این مسجد به دلیل وجود کاشی های آبی فراوان استفاده شده در نمای داخلی ست که تمی آبی به کل مجموعه داده است. این زیبایی با فرش ها و سجاده های زیبا بیشتر شده و اگر به بالای سرتان نگاه کنید، چراغ های آویزان سبک و فراوان در بالای سرتان به همراه پنجره های گرداگرد بنا را خواهید دید که نوری خیره کننده را در مجموعه مسجد آبی استانبول پخش می کنند.

مسجد آبی استانبول

 • بازدید از ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه دقیقا در کنار میدان سلطان احمد قرار دارد. با این حال برای بازدید از آن در سفر ۳ روزه به استانبول باید ورودی بپردازید. با این وجود این مسجد ارزش دیدن دارد. ایاصوفیه زمانی بخشی از یک باسیلیکای مسیحیان ارتودکس یونانی بود که بعد ها به مسجد در زمان مسلمانان و امروزه به موزه تبدیل شده است. اگر از علاقه مندان به معماری هستید، بازدید از این مسجد اهمیت دارد. ایا سوفیا در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شده و نمای داخلی از کاشی هایی به رنگ نارنجی مربوط به دوره بیزانتین دارد. از سال ۱۴۵۳ تا ۱۹۳۱، این بنا به مسجد امپراتوری عثمانی تبدیل شد و در نهایت در سال ۱۹۳۵ به عنوان یک موزه استفاده گردید. نام آن از شهید صوفیا برداشته شده است. این موزه روزهای دوشنبه تعطیل است و مبلغ ورودی آن ۲۰ لیر می باشد.

سفر 3 روزه به استانبول-ایاصوفیه

 • بازدید از کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی زمانی محل اقامت پادشاهان عثمانی و حرمسرای زنان آنان به همراه دیگر رجال سیاسی آن دوران بود اما اکنون به موزه تبدیل شده است. این بنا نشان دهنده زندگی پادشاهان عثمانی در طول تاریخ است و دارای چندین طبقه است. ممکن است بازدید از این مجموعه کاخ در برنامه سفر ۳ روزه به استانبول چندین ساعت به طول بیانجامد. بنابراین بازدید از آن را برای بعد از ناهار بگذارید. مبلغ ورودی این موزه ۲۵ لیر برای هر نفر است.

4- بازدید از کاخ توپکاپی

 • بازدید از برج گالاتا و ناحیه گالاتا در هنگام غروب خورشید

در سفر ۳ روزه به استانبول بعد از کاخ توپکاپی به برج گالاتا بروید. جایی که منظره ای بی نظیر از خط افق شهر استانبول را به شما هدیه می دهد. اگر عاشق عکاسی از شهرها هستید، عاشق این مکان خواهید شد. برج گالاتا در بین جاذبه های استانبول یکی از غرورآفرین جاذبه هاست چرا که با ارتفاع ۱۶٫۵ متر در طی سال ها ایستاده است. برج گالاتا از سنگ ساخته شده و ۹ طبقه دارد که دو آسانسور شما را تا طبقه هفتم بالا می برد. از آنجا باید از پله ها برای بالا رفتن استفاده کنید. در بالای برج می توانید نمایی ۳۶۰ درجه از استانبول را تماشا کنید. تنگه بسفر و تمام بناهای تاریخی استانبول در دیدرس شما خواهد بود. ورودی آن ۲۵ لیر بوده و در ساعت ۸ شب بسته می شود. این بنا در هنگام غروب بازدید کننده زیاد دارد.

پس از دیدن برج گالاتا در هنگام غروب می توانید در اطراف آن قدم بزنید. در رستوران های این اطراف شام سفارش دهید. به محله بی اوغلو یا خیابان استقلال و میدان تکسیم بروید و از زندگی شبانه جریان یافته در شهر استانبول لذت ببرید.

بازدید از برج گالاتا

روز دوم- بازدید از بازار بزرگ، حمام های استانبول و کروز تنگه بسفر

 • بازدید از بازار بزرگ

بازار افسانه ای بزرگ استانبول بازاری سنتی و قدیمی است که در سفر به استانبول به هیچ عنوان نباید از دست بدهید. این بازار فضایی سرپوشیده همانند بازارهای سنتی ایران اما با حال و هوای ترکی دارد. در نتیجه برای شروع روز و در زیر گرمای آفتاب سفر ۳ روزه به استانبول بازار، مکانی عالی و خنک برای گشت و گذار است. در این بازار حدود ۶۰۰۰ مغازه و ۶۱ راهرو وجود دارد که ۱۸ ورودی متفاوت دارد. ساخت این بازار در سال ۱۴۵۵ شروع شده است. بازار بزرگ در محله فاتح و در بین مساجد نورعثمانی و بایزید قرار گرفته است. در این مسجد حتی می توانید ناهار خود را از میان غذاهای سنتی استانبول سفارش دهید. بعد از ناهار، بازار را برای حمامی دلچسب ترک کنید.

سفر 3 روزه به استانبول-بازار بزرگ

 • حمام های ترکی و استراحت در آن ها

حمام ها در ترکیه جزو سنت های خانوادگی است که بسیار شبیه به فضاهای سوناست. اگر دوست دارید که به شیوه قدیم خستگی را از تن خود، بیرون کنید به حمام های ترکی بروید. در نزدیکی جاذبه های توریستی در سفر ۳ روزه به استانبول حمام های بسیاری را خواهید دید که حتی قیمت ورودی بعضی از آن ها به ۵۰ یورو نیز می رسد. یادتان باشد که تعداد حمام ها زیاد است و به دنبال حمامی باشید که مردم محلی بیشتر از آن استفاده می کنند. قیمت ورودی این حمام ها حدود ۳۰ لیر خواهد بود. می توانید در نزدیکی بازار به حمام Cemberlitas Hamami بروید. همانند دیگر حمام های عمومی ورودی خانم ها و آقاین مجزا بوده و به راحتی می توانید از خدمات درون حمام استفاده کنید. می توانید به راحتی چندین ساعت را در این فضا بگذرانید. قیمت این حمام به نسبت حمام های اطراف هرچند گران تر است اما فضایی بهتر و خدمات بیشتری ارائه می دهد.

حمام های ترکی

 • کروز در تنگه بسفر در هنگام غروب

برای بعد از ظهر خود برنامه کروز در تنگه بسفر را داشته باشید. هر چند که همه گردشگران این کار را انجام می دهند اما مطمئنا بعد از حمامی دلچسب از این فضا و آرامش آن لذت خواهید برد. کروز تنگه بسفر به شما در سفر ۳ روزه به استانبول به شما اجازه می دهد که بیشتر جاذبه هایی را که نمی توانید ببینید در این کروز تماشا کنید. قیمت یک کروز ۲ ساعته حدود ۱۰ لیر خواهد بود. شرکت های بسیاری کروز تنگه بسفر را با قیمت های اجرا می کنند.

سفر 3 روزه به استانبول-تنگه بسفر

روز سوم- بازدید از جزیره پرنسس یا گشت و گذار در شهر برای خرید

 • سفر یک روزه به جزایر پرنسس

جزایر پرنسس مجموعه ای ۹ جزیره در سمت آسیایی شهر است که در سفر ۳ روزه به استانبول دیدن آن پیشنهاد می شود. به این دلیل به آن ها چنین نامی داده اند که در زمان بیزانس و اوایل دولت عثمانی شاهزادگان را به این جزایر می فرستادند. در این جزیار می توانید شاهد تاریخ این ناحیه باشید. اگر می خواهید که به دیدن این جزایر بروید، کشتی های تندرو را انتخاب کرده و از کاباتاس Kabatas می توانید سوار قایق شوید. به دلیل اینکه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در این جزایر ممنوع است می توانید سوار اسب و دیگر چارپایان یا درشکه شوید و به بازدید خود ادامه دهید.

سفر 3 روزه به استانبول-جزایر پرنسس

 • بازدید از باسیلیکای سیسترن

در بسیاری از فیلم های سینمایی مانند جیمز باند حتما تصاویری از این باسیلیکا را دیده اید. ورودی باسیلیکا در میدان سلطان احمد و در نزدیکی مسجد آبی قرار دارد. تاریخچه این بنا همیشه جذاب است. در قرن ۶ میلادی ساخته شده است و در دوره ای مخفی می شود تا اینکه در سال ۱۵۴۵ دوباره کشف می گردد. ورودی این باسیلیکای زیرزمینی ۲۰ لیر خواهد بود.

سفر 3 روزه به استانبول-بازدید از باسیلیکای سیسترن

 • بازدید از تپه جاملیکا در هنگام غروب

تپه جاملیکا مرتفع ترین نقطه در سمت آسیایی استانبول است که در سفر ۳ روزه به استانبول می تواند نمایی از تنگه بسفر و خلیج گلدن هورن را به شما نمایش دهد. در واقع دو تپه جاملیکا وجود دارد. از تپه بزرگ جاملیکا می توانید نماهای گفته شده را تماشا کنید. تپه بزرگ تر در محله Üsküdar قرار گرفته است. برای رفتن به این تپه از میدان سلطان احمد، سوار تراموای شوید که به سمت اسکله امینونو می رود. از آنجا قایقی به سمت اوسکودار Uskudar بگیرید. در ادامه سوار اتوبوس شماره ۹U به سمت تپه جاملیکا شوید. برای صرف غذا نیز می توانید به رستوران ها و کافه های اطراف تپه بروید.

سفر 3 روزه به استانبول-تپه جاملیکا

پرواز برگشت به ایران را در روز سوم می توانید از سایت الی گشت و گاهی به صورت چارتری خریداری کنید.

منبع: drifterplanet.com

هتل کروانسرای استانبول
هتل کروانسرای استانبول
سوغاتی های معروف ترکیه
سوغاتی های معروف ترکیه
معرفی سیتی‌ سنتر هتل تقسیم‌استانبول | ۴ ستاره
معرفی سیتی‌ سنتر هتل تقسیم‌استانبول | ۴ ستاره
همه ی آنچه درباره بازار بزرگ استانبول نمی دانید
همه ی آنچه درباره بازار بزرگ استانبول نمی دانید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code