کلیسای جامع تثلیث تفلیس، سومین کلیسای بلند ارتدوکس جهان

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

گردشگری انواع مختلفی دارد، از گردشگری غذا گرفته تا گردشگری فرهنگی، گردشگری توریستی، گردشگری سلامت و گردشگری مذهبی. با راحت تر شدن سیر و سفر به نقاط مختلف دنیا، حالا دیگر افراد زیادی برای دیدن یک بنای مذهبی خود را به کشورهای دیگر می رسانند. یکی از مهم ترین بناهای مذهبی جهان، کلیسای جامع تثلیث تفلیس است که در کشور گرجستان قرار گرفته است. این کشور به دلیل آب و هوای بسیار خوب و دیدنی های زیادی که دارد، به یک مقصد مهم گردشگری برای ایرانی های عزیز تبدیل شده است و به همین دلیل در این مطلب از الی گشت می خواهیم با هم به این کشور برویم تا از این مکان مهم، بسیار دیدنی و مقدس تفلیس بیشتر بدانیم. ما را همراهی کنید:

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

درباره کلیسای جامع تثلیث تفلیس (Holy Trinity Cathedral of Tbilisi)

مطالب مرتبط:
این غذاها، شما را به گرجستان می کشانند!
روزی که خودم را در گرجستان پیدا کردم-قسمت اول

کلیسای جامع تثلیث تفلیس که به عنوان سامبا هم شناخته می شود، مطمئنا یکی از شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری تفلیس و کلیسای اصلی ارتدوکس های گرجی است. این کلسیا از ۲ نقطه نظر می تواند جالب باشد: اول اینکه سومین کلیسای جامع ارتدوکس بلند دنیا است و دوم اینکه نماد ملی گرجستان است.

کلیسای جامع تثلیث در تفلیس
کلیسای جامع تثلیث تفلیس در شب

کلیسای جامع تثلیث ، بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ در شهر تفلیس پایتخت گرجستان ساخته شد و سومین کلیسای بلند ارتدوکس در دنیا و یکی از بزرگترین بناهای مذهبی جهان از نظر وسعت است و در واقع برای بزرگداشت گذشت ۲۰۰۰ سال از تولد حضرت مسیح ساخته شد. ایده ی ساخت کلیسایی به این عظمت، در سال ۱۹۸۹ توسط مقامات شهر تفلیس به شهروندان شهر اعلام شد و در آن از معماران مختلف خواسته شد تا طرح های پیشنهادی خود را ارائه دهند. بعد از سختگیری های فراوان، طرح Archil Mindiashviliwon پذیرفته شد و از اینجا بود که استارت ساخت این بنای زیبا زده شد.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس، از ۹ کلیسای کوچکتر ساخته شده است که ۵ تا از آنها در یک قسمت بزرگ زیرزمینی قرار گرفته اند. فضای کلی این کلیسا ۵۰۰۰ متر مربع و ارتفاع آن از کف زمین تا بالای صلیب، ۱۰۵۵ متر است.

نمای کلیسای جامع تثلیث تفلیس

معماری  کلیسای جامع تثلیث تفلیس

این بنای باشکوه، در سمت چپ رود کورا و در منطقه ی تاریخی Avlabari  قرار گرفته است. سبک معماری آن، سبک سنتی گرجی است که در بعضی از قسمت ها سعی شده تا با فوکوس، نقاط قوت آن بیشتر به چشم بیاید. گنبد این کلیسا به یک صلیب ۷٫۵ متری از طلا مزین شده است اما در سایر قسمت های آن سعی شده تا از المان های طبیعی استفاده شود. در کف این کلیسا از کاشی های مرمر و در محراب آن از موزاییک استفاده شده است و شمع و گل های چشم نواز آن هر کسی را خیره می کند. نقشی های دیواری ای که در این بنای پر ابهت دیده می شود، کاری از گروهی از هنرمندان به سرگروهی Amiran Goglidze است.

داخل کلیسای جامع تثلیث تفلیس

کلیسای جامع تثلیث در شهر زیبای تفلیس یکی از محبوبترین مکان ها است که دیدن آن به هر کسی توصیه می شود. برای گرفتن عکس های یادگاری در بازدید از این بنا حتما تریپاد همراهتان داشته باشید تا بتوانید یک نمای کلی زیبا از دیواره ها و سقف بلند آن در پس زمینه ی عکستان داشته باشید.

معروفترین کاروانسراهای ایران
میدان روسیو، معروف ترین میدان لیسبون
آیا این بنای تاریخی واقعا عذاب نازل شده است؟
سفری اسرارآمیز به ماچو پیچو در پرو + ویدیو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code