شفق قطبی در ایسلند، توهمی که واقعیت دارد

شفق قطبی در ایسلند

بدون هیچ شک و شبهه ای ایسلند یکی از زیباترین و خیره کننده ترین کشورهای دنیا و یکی از بهترین مناطق دنیا برای دیدن نورهای خیره کننده ی در آسمان شب است. در این نوشتار الی گشت می خواهیم به شما بگوییم که چطور و در چه جاهایی می توانید شفق قطبی در ایسلند را ببینید.

شفق قطبی در ایسلند

شفق قطبی در ایسلند یا نورهای شمالی

مطالب مرتبط:
ایسلند را متفاوت ببینید
تاریخ ایسلند، سرزمینی سرد و یخی

ممکن است تا حالا تصاویر شفق قطبی را دیده باشید و اطلاعاتی از آن داشته باشید، یکی از پدیده ای طبیعی این کره ی خاکی که می تواند ساعت ها و ساعت ها چشم انسان را به آسمان خیره نگه دارد. شفق قطبی نورهای اسرارآمیز درخشان و سبز رنگی است که بر خلاف تصور بسیاری از افراد کاملا غیر قابل پیش بینی به وقوع می پیوندند حتی در کشوری مثل ایسلند که شمالی ترین کشور اروپا است.

چطور شفق قطبی در ایسلند را پیدا کنیم؟

چرا دیدن این نورهای شمالی حتی در کشوری مثل ایسلند گاهی سخت است؟ خیلی از گردشگرانی که از ایسلند بازدید می کنند ممکن است نورهای شمالی را یکی از دلایل اصلی خود برای سفر بدانند، ولی ممکن است که پیش بینی ها خیلی خوب از آب درنیاید و موفق نشوند تا این رخداد حیرت آور را ببینند. دلیل این موضوع هم این است که عوامل زیادی در رخداد شفق قطبی تاثیر گذار است. برای این که بتوانید یک تجربه ی بی کم و کاست از شفق قطبی در ایسلند داشته باشید به یک آسمان تاریک، آب و هوای تمیز نیازمندید، این ها فقط شرط های لازم بودند، بعد از آن نیاز به برنامه ریزی دارید تا بتوانید موفق به دیدن آن ها شوید.

برای دیدن یک آسمان پر ستاره به چه چیزی نیازمندید؟ دقیقا به همان دلیل باید برای دیدن شفق قطبی آسمان تاریک وجود داشته باشد. حتی آلودگی های نوری شهرها هم ممکن است فرصت دیدن این پدیده را از شما بگیرد، البته ممکن است مثلا زمانی که در پایتخت ایسلند یعنی ریکجاویک هستید هم بتوانید آن را ببینید ولی قطعا دور بودن از فضای شهری و هر گونه آلودگی نوری شانس آن را بیشتر می کند.

حالا که آسمان تاریک را دارید، باید منتظر آب و هوای تمیز باشید. اگر هوا ابری باشد، نمی توانید شفق قطبی در ایسلند را ببینید بنابراین به پیش بینی های آب و هوایی دقت کنید.

شفق قطبی ایسلند

برای دیدن شفق قطبی در ایسلند با تور برویم؟

اگر می خواهید شفق قطبی را ببیند باید خودتان به تنهایی این کار را انجام دهید و برای این می توانید یک ماشین و یا یک ون اجاره کنید و شب را در بیرون کمپ بزنید، جایی دور از شهرها و آلودگی های نوری. از آن جایی که وقوع طوفان های برفی در ایسلند امری عادی است، باید قبل از آن تجربه ی رانندگی در شرایط برفی را داشته باشید.

در واقع تنها بودن به شما این امکان را می دهد که هر جا دوست داشتید بمانید و یا اینکه جایتان را اگر خواستید به راحتی عوض کنید، با این حال اگر از رانندگی در ایسلند در شب احساس راحتی نمی کنید می توانید از تورهای زیادی که برای دیدن شفق قطبی در این کشور وجود دارد یکی را انتخاب کنید.

البته از فایده ی دیدن شفق قطبی با تور هم نباید غافل بود چرا که در این صورت می توانید تحت نظر یک متخصص نورهای شمالی را ببینید و بهتر می دانید که کجاها باید دنبال آن بگردید و یا این که چطور از آن فیلمبرداری کنید و یا عکس بگیرید. همچنین در صورت بروز هر مشکلی لازم نیست نگران چیزی باشید.

عکس های شفق قطبی در ایسلند
تور شفق قطبی در ایسلند

بهترین زمان دیدن شفق قطبی در ایسلند

بهترین فصل دیدن شفق قطبی در این کشور فصل پاییز و یا زمستان بین ماه های سپتامبر تا آپریل است. تاریک ترین ماه های ایسلند هم نوامبر تا فوریه هستند که البته از نظر آب و هوایی بدترین ماه ها هستند. پدیدار شدن این نورهای شمالی در فصل تابستان اگر چه غیر ممکن نیست اما خیلی به ندرت اتفاق می افتد، پس اگر به ایسلند می روید حداقل ۷ روز را در این کشور بمانید که شانستان برای دیدن نورهای سبزرنگ اسرارآمیز بیشتر شود در غیر اینصورت باید واقعا خوش شانس باشید که آن ها را ببینید.

اگر چه ممکن است بدیهی باشد، اما باید بهتان یادآوری کنیم که یادتان نرود به سمت شمال بایستید! این نورها در مدار قطب شمال سوسو می زنند بنابراین باید چشمانتان را به سمت شمال خیره کنید تا بتوانید آن ها را ببینید. این نورها ابتدا خیلی ضعیف هستند اما هر چه که می گذرد غلظت و شدت آن ها بیشتر می شود، نورها رنگ های مختلفی دارند اما اصلی ترین رنگی که می بینید سبز است، البته اگر خوش شانس باشید ممکن است به رنگ های آبی، قرمز و نارنجی هم باشند.

تصاویر شفق قطبی در ایسلند

توجیه علمی پدیده ی شفق قطبی

این پدیده بیشتر در کشورهایی با عرض جغرافیایی شمالی مثل نروژ، فنلاند، بخش هایی از کانادا، آلاسکا و ایسلند اتفاق می افتد. در این پدیده در واقع الکترون هایی از خورشید رها می شوند و به خاطر وجود میدان مغناطیسی در قطب زمین به این قسمت می روند و بعد از انجام کنش و واکنش هایی، این رویداد خارق العاده اتفاق می افتد. احتمالا بیشتر شگفت زده می شوید وقتی بدانید که این پدیده نه تنها در کره ی زمین بلکه در سیاره های دیگری هم مثل نپتون اتفاق می افتد.

بر خلاف تصور عموم، سرد بودن هوا کوچک ترین تاثیری در رخداد شفق قطبی ندارد. یکی دیگر از روش هایی که با انجام آن شانس دیدن شفق قطبی در ایسلند را بالا می برید این است که به مناطق شمالی تر ایسلند مثل the Westfjords سفر کنید، چرا که آن جا مناطقی هستند که ساعت های تاریکی طولانی تری دارند در شهر ریکجاویک ۲۰ ساعت تاریکی خواهید داشت در حالی که در بخش های شمالی تر این کشور ۲۲ ساعت تاریکی در شبانه روز خواهید داشت.

منبع: https://guidetoiceland.is

بیشترین پدیده های طبیعی در این سرزمین اتفاق می افتد!
بیشترین پدیده های طبیعی در این سرزمین اتفاق می افتد!
معرفی فرودگاه بین المللی کفلاویک
معرفی فرودگاه بین المللی کفلاویک
راهنمای سفر به ریکیاویک
راهنمای سفر به ریکیاویک
انسان در مقابل یخ: داستان غم انگیز ایسلند
انسان در مقابل یخ: داستان غم انگیز ایسلند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code