پایتخت شترمرغ دنیا کجاست؟

آشنایی با شهر اوتس هورن | Oudtshoorn

در کشور آفریقای جنوبی، بین کوه های باشکوه و زیبای کلین کارو شهری کوچک به نام اوتس هورن وجود دارد که به پایتخت شترمرغ دنیا شهرت پیدا کرده است. زمستان ها قله های سر به فلک کشیده اطراف پوشیده از برف می شود و در تابستان هم آب و هوایی معتدل و مطبوع حاکم است. شرایط آب و هوایی مساعد شهر اوتس هورن باعث شده تا مزارع پرورش شترمرغ فراوانی در همین شهر وجود داشته باشند و ثروت و شهرت زیادی از همین راه برای شهروندانش به ارمغان بیاورد. اما چطور این شهر کوچک در آفریقای جنوبی به چنین شهرتی دست پیدا کرده است؟ با الی گشت همراه باشید.

شهر اوتس هورن

داستان از کجا شروع شد؟

مطالب مرتبط:
غارهای شگفت انگیز کیپ تاون در آفریقای جنوبی
بهترین و خوشمزه ترین غذاهای خیابانی آفریقای جنوبی
۷ کلیشه اشتباه در مورد آفریقای جنوبی

ماجرای شهرت این شهر به خاطر پرورش شترمرغ از تجارت پر شترمرغ شروع شد. در اواسط قرون نوزده پر شترمرغ به یکی از محبوب ترین تزئینات در صنعت فشن و مد اروپا و بریتانیا تبدیل شد. پر شترمرغ در ساخت اکسسوری و لوازمی مثل کلاه و لباس و …به کار می رفت و این کار با استقبال بسیار گسترده ای روبرو شد. با این که شترمرغ بومی آفریقا به حساب می آید، چندی نگذشت که کمبود پر شترمرغ به شدت احساس می شد و عرضه جوابگوی تقاضای گسترده نبود. به همین دلیل کم کم افرادی به فکر تاسیس مزارع اختصاصی برای پرورش شترمرغ افتادند. با بررسی شهرهای مختلف، در نهایت به این نتیجه رسیدند که محیط و آب و هوای کارو برای پرورش شترمرغ بسیار ایده آل است. از این رو، مزارع کشاورزی به مرور جای خود را به مزارع پرورش شترمرغ دادند. پر شترمرغ به دلیل تقاضای بالا در صنعت مد، قیمت بالایی داشت و مزرعه داران از همین طریق سود زیادی کسب کردند.

سافاری مزارع شترمرغ

صنعت مد پرطمطراق و تزئینات زیاد پوشاک در قرن نوزده لزوم ایجاد مزارع پرورش شترمرغ را به وجود آورد. به این ترتیب، شهر اوتس هورن از شهری کوچک و نسبتا گمنام در آفریقای جنوبی به عنوان پایتخت شترمرغ دنیا شهرت پیدا کرد و شهروندان این شهر از طریق سود ناشی از تجارت شترمرغ ثروت زیادی کسب کردند. در دهه های اخیر با وجودی که تقاضا برای پر شترمرغ کاهش پیدا کرده و دیگر از این پرها در صنعت مد استفاده نمی شود، اما همچنان پرورش شترمرغ کسب و کاری پررونق و سودآور محسوب می شود. پر شترمرغ در صنعت مد این بار جای خود را به پوست شترمرغ داده است و از پوست این پرندگان عظیم الجثه در ساخت کیف، کمربند و کفش استفاده می شود. از طرفی در مورد مزایا و فواید گوشت شترمرغ هم احتمالا شنیده اید و چربی و کلسترول کمتر گوشت شترمرغ در مقایسه با گوشت بره و گاو آن را به جایگزین محبوب و پرطرفدار تبدیل کرده است. به این ترتیب، شهر اوتس هورن همچنان جایگاه موفق و شناخته شده اش به عنوان پایتخت شترمرغ دنیا را حفظ کرده است و با گسترش مزارع و تجهیزات این کار را به صنعتی پردرآمد تبدیل کرده است.

امروزه در اقصی نقاط دنیا مزارع پرورش شترمرغ تاسیس شده و حتی در ایران خودمان هم شهرهایی مثل ملایر در این زمینه پیشگام شده اند. با این حال، بعد از گذشت سالیان دراز، شهر اوتس هورن همچنان بیشترین تعداد شترمرغ در جهان را دارد و هنوز هم به عنوان پایتخت شترمرغ دنیا نقشی کلیدی و حیاتی در این زمینه ایفا می کند.

مزارع شتر مرغ

تور بازدید از مزارع شترمرغ

همان طور که گفتیم شهر اوتس هورن پایتخت شترمرغ دنیاست؛ بنابراین در این شهر مزارع بسیار زیادی وجود دارند. تورهای بازدید از مزارع شترمرغ، گردشگران زیادی را به این شهر آفریقایی جذب کرده و بسیاری برای دیدن بزرگ ترین پرنده دنیا به این منطقه از آفریقای جنوبی می آیند. در این شهر امکانات و تسهیلات رفاهی مناسبی برای بازدیدکنندگان فراهم شده و تورهای بازدید از مزارع شترمرغ امکان برخورد نزدیک با این پرندگان را به مسافران و گردشگران می دهند. از مهم ترین و مشهورترین این مزارع می توان به های گیت اوستریچ شو فارم (Highgate Ostrich Show Farm)، سافاری اوستریچ فارم (Safari Ostrich Farm) و کانگو اوستریچ فارم (Cango Ostrich Farm) اشاره کرد که برنامه های متنوع و مفرحی هم برای بازدیدکنندگان در نظر گرفته اند. اگرچه هر تور جنبه های مختلفی دارد، اما به طور کلی اکثر تورها امکان تماس نزدیک با شترمرغ ها را به بازدیدکنندگان می دهند. بازدیدکنندگان می توانند خودشان به شترمرغ ها غذا بدهند، از دستگاه های جوجه کشی دیدن کنند و تخم های بزرگ و محکم شترمرغ را از نزدیک ببینند و حتی روی آن بایستند! اگر در فصل جوجه کشی و بیرون آمدن جوجه ها از تخم به این مزارع سفر کنید می توانید در کنار شترمرغ های بالغ و بزرگ، چندین جوجه شترمرغ بامزه را هم ببینید که با شیطنت در مزرعه بازی می کنند. بعد از بازدید از مزارع پرورش شترمرغ اوتس هورن بازدیدکنندگان می توانند از فروشگاه محصولات هم دیدن کنند و طعم گوشت شترمرغ را بچشند.

مهم ترین مزارع پرورش شترمرغ در شهر اوتس هورن

  • Highgate Ostrich Show Farm, Scenic Cape Route 62, Oudtshoorn, South Africa
  • Safari Ostrich Farm, R328, Oudtshoorn, South Africa
  • Cango Ostrich Farm, 1954 R328, Oudtshoorn, South Africa
پایتخت شترمرغ دنیا

بازدید از مزارع شترمرغ

پایتخت شترمرغ دنیا، شهر اوتس هورن در استان وسترن کیپ در آفریقای جنوبی قرار دارد. انفجار تقاضا برای پر شترمرغ در قرن نوزده حقیقتا در شکل گیری و رونق اقتصادی این شهر نقش به سزایی داشته است. به همین دلیل، اکثر جاذبه های گردشگری شهر اوتس هورن حول محور شترمرغ و موارد مرتبط با آن می چرخد. ساختمان های قدیمی و تاریخی و سبک های معماری جالب در سرتاسر شهر وجود دارند و یادآور دوران شکوه پرتجمل این شهر بوده اند. در جای جای شهر اوتس هورن ساختمان هایی باشکوه قرار دارند که به قصر پر معروفند و روزگاری محل تجارت پر شترمرغ و صادرات آن به سرتاسر جهان و اروپا بوده اند. مزرعه داران و تاجران از این طریق ثروت زیادی دست و پا کرده بودند و این ثروت و رفاه را به خوبی می توان در ساختمان و منازل مسکونی آن ها مشاهده کرد. ثروتمندان اوتس هورن با تلفیق سبک های معماری مختلف و تحت تاثیر سبک های معماری اروپا و ترکیب آن با معماری آفریقایی، بناهایی باشکوه و زیبا و مجلل ساخته اند و این تنوع را حتی در مصالح استفاده شده هم می توان مشاهده کرد. بسیاری از ساختمان های قدیمی شهر اوتس هورن دیوارهایی سنگی دارند که از مصالح محلی به حساب می آید، اما بالکن هایی با ورقه های آهنی، سقف های بلند، پنچره های بزرگ با کرکره های چوبی و تزئینات و دکوراسیون های سفید، آهنی و مجلل دارند.

از جمله سایر دیدنی های شهر اوتس هورن می توان به موزه C.P Nel اشاره کرد که تاریخچه پرورش شترمرغ را از ابتدا تا به امروز در معرض نمایش عموم قرار می دهد. با بازدید از موزه می توانید با این صنعت کاملا آشنا شوید و تصویری بهتر از دوران شکوه این شهر در قرن نوزدهم در ذهنتان داشته باشید.

  • آدرس موزه: C.P Nel Museum, 3 Baron van Reede Street, Oudtshoorn, South Africa
غارهای کانگو آفریقای جنوبی

غارهای کانگو | Cango Caves

اگرچه عمده شهرت شهر اوتس هورن به دلیل مزارع پرورش شترمرغ است و این شهر به پایتخت شترمرغ دنیا شهرت پیدا کرده، اما جاذبه های غیرشترمرغی هم می توان در این شهر پیدا کرد! مسافرانی که به شهر اوتس هورن سفر می کنند قبل از هرچیز در تورهای بازدید از مزارع پرورش شترمرغ شرکت می کنند تا عظیم الجثه ترین پرنده زنده در دنیا را از نزدیک ببینند. اما بعد از آن که از این مزارع دیدن کردند چه؟ شهر اوتس هورن در آفریقای جنوبی قرار دارد و جاذبه های طبیعی شگفت انگیزی در این شهر وجود دارد. خوشبختانه علاوه بر مزارع شترمرغ، دیدنی های بسیاری در این شهر وجود دارد که بر محبوبیت آن اضافه می کند. بسیاری از این جاذبه ها، پدیده های طبیعی شگفت انگیزی هستند که در این شهر آفریقایی قرار گرفته اند. یکی از بی نظیرترین این جاذبه ها غارهای کانگو هستند که یکی از پدیده های طبیعی شگفت انگیز آفریقای جنوبی به حساب می آیند. این غارها شبکه گسترده ای تونل و تالارها و مسیرها دارند که شکل گیری سنگ ها و لایه های پیش از تاریخ را به زیبایی هرچه تمام تر به نمایش می گذارند.

  • آدرس: Cango Caves, Cango Valley Road, Oudtshoorn, South Africa

اگر بعد از بازدید از غارهای کانگو و سفر به اعماق زمین دلتان هوس ارتفاع کرد می توانید به جاده سوارتبرگ بروید. این جاده کوهستانی یکی از بی نظیرترین چشم اندازها و مناظر در جهان را به شمار ارائه می کند و از آن بالا می توانید تا کیلومترها دورتر را هم مشاهده کنید. علاوه بر این، پارک مارها و طبیعت و حیات وحش بی نظیر کانگو هم جزء جاذبه های گردشگری شهر اوتس هورن به شمار می آیند.

منبع: theculturetrip.com

طبیعت گردی در آفریقای جنوبی + ویدیو
معرفی هتل ۴ ستاره پرزیدنت در کیپ تاون
تفریحات هیجان انگیز کیپ تاون
پرتوریا شهری تاریخی و دیدنی در آفریقای جنوبی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code