بلیط هواپیما

«شهر زیرزمینی مونترال»، سرزمینی شگفت انگیز در اعماق زمین!

شهر زیرزمینی مونترال در کانادا | Montreal’s Underground City

وقتی به شهر زیرزمینی فکر می کنیم اغلب هزارتوهایی سرّی در زیرزمین به ذهنمان می آید که برای عبور و مرور مخفیانه استفاده می شود. با این حال بزرگ ترین شهر زیرزمینی دنیا چندان هم مخفی و پنهان نیست و در واقع یکی از جاذبه های معروف مونترال کانادا محسوب می شود! شهر زیرزمینی مونترال که رِزو (RÉSO) نامیده می شود در حال حاضر به یکی از جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل شده و فضایی گرم، امن و صمیمی در طول زمستان به وجود آورده است. با الی گشت همراه باشید تا با هم سری به این شهر زیرزمینی جالب بزنیم.

جاذبه های گردشگری شهر مونترال کانادا

بزرگ ترین شهر زیرزمینی دنیا

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مونترال در کانادا
جاذبه های دیدنی مونترال + تصویر
آیا می دانید «پایتخت خرس های قطبی جهان» کجاست؟

کانادا کشور سردسیری است و به ویژه در فصل زمستان دمای هوا به شدت کاهش پیدا می کند. به همین دلیل مسئولین شهر مونترال در استان کِبک، راه حل هوشمندانه ای برای این مسئله پیدا کرده اند و یک شهر کامل در زیر زمین ساخته اند!

داستان این شهر جالب در سال ۱۹۶۲ آغاز شد. در این سال یک مرکز خرید زیرزمینی در زیر اولین آسمان خراش مدرن شهر مونترال ساخته شد و به تدریج توسعه پیدا کرد تا اینکه به بزرگ ترین شهر زیرزمینی در دنیا تبدیل شد. این مرکز خرید که پلیس ویل ماری (Place Ville-Marie) نامیده می شود توسط معمار مشهوری به نام پی (Pei) و بر اساس آسمان خراش نیویورک سیتی طراحی و ساخته شده است. طراحان شهری با این ایده این شهر را ساختند که انتقال مردم و فروشگاه ها به زیر زمین می تواند باعث کاهش چشمگیر ترافیک در سطح شهر بشود. همچنین سرما و برودت شدید هوا در طول زمستان هم یکی از علل ساخت این شهر بود. زمستان های مونترال بسیار سرد است و دمای هوا اغلب به منفی ۲۰ درجه هم می رسد.

شهر زیرزمینی کانادا

گسترش شهر زیرزمینی

هنگامی که در سال ۱۹۶۶ مترو ساخته شد فروشگاه ها و مراکز خرید بیشتری ساخته شدند و تونل های متعددی شبکه مترو را به این شهر زیرزمینی متصل می کرد. به تدریج شهر زیرزمینی مونترال توسعه پیدا کرد و به بزرگ ترین شهر زیرزمینی دنیا تبدیل شد. این شهر امروزه به نام رِزو شهرت دارد که برگرفته از واژه فرانسوی réseau به معنی «شبکه» است.

در طول سال ها که از تاسیس این شهر می گذرد به تدریج بخش های بیشتری به آن اضافه شد. در حال حاضر تونل های شهر زیرزمینی مونترال حدود ۳۲ کیلومتر امتداد پیدا کرده و مساحتی بالغ بر ۴ میلیون متر مربع را پوشش می دهد. بر طبق آمار رسمی که در مورد شهر زیرزمینی مونترال منتشر شده راهروهای این شهر به:

بیش از ۱۰ ایستگاه مترو، ۲ پایانه اتوبوسرانی، ۱۲۰۰ اداره،  حدود ۲۰۰۰ فروشگاه و مغازه، قریب به ۱۶۰۰ واحد مسکونی، ۲۰۰ رستوران، ۴۰ بانک، ۴۰ سالن سینما و دیگر مکان های تفریحی، ۷ هتل بزرگ و مشهور، دانشگاه کبک در کامپوس مونترال و دانشگاه مونترال، پارک المپیک، مرکز هنری Place des Arts، یک کلیسای کاتدرال، مرکز بل و ۳ سالن نمایشگاهی مرتبط می شوند.

نکته جالب اینکه پس از ظهور شهر زیرزمینی مونترال، توسعه خرده فروشی در سطح خیابان های مونترل در سال ۱۹۶۴ متوقف شده است. بنابراین شهر زیرزمینی به قلب تپنده شهر تبدیل شد. وقتی برای اولین بار وارد این شهر زیرزمینی می شوید به نظرتان شبیه به یک مرکز خرید غول پیکر است، اما این شهر به مرور و در طول سالیان دراز ساخته شده و بسیاری از دیدنی های شهر مونترال در همین شهر قرار گرفته است.

راهروهای شهر زیرزمینی

گشت و گذار در شهر زیرزمینی مونترال

وقتی به رِزو وارد می شوید وارد یک شهر شده اید بنابراین کلیه سرگرمی هایی که در یک شهر وجود دارد در شهر زیرزمینی مونترال هم وجود دارد. مهم ترین سرگرمی در این شهر اما خرید کردن است! در این شهر تعداد بیشماری مراکز خرید، فروشگاه، رستوران، کافه و … وجود دارد و خرید کردن در شهر زیرزمینی یکی از لذت بخش ترین تفریحات به شمار می رود. بنابراین ممکن است ناگهان به خودتان بیایید و ببینید که کلی خرید کرده اید و تمام پول هایتان را خرج کرده اید!

شهر زیرزمینی از شبکه ای گسترده از تونل ها و پله ها تشکیل شده که قسمت های مختلف شهر را به یکدیگر متصل می کنند. یکی از نقاط قوت این شهر این است که اهالی مونترال که در مسیر تونل های شهر زیرزمینی زندگی می کنند اصلا لازم نیست در سطح شهر تردد کنند. بنابراین ممکن است فردی کل زمستان را همیشه زیر زمین گذرانده باشد و اصلا به سطح خیابان نیامده باشد! شاید این موضوع برای شما کمی عجیب و غریب باشد اما برای ساکنین این شهر سردسیر یک مزیت و نعمت محسوب می شود.

فروشگاه های شهر زیرزمینی مونترال

شهر زیرزمینی مونترال با آنکه بسیار بزرگ و وسیع است اما گشت و گذار در آن راحت است و تابلوهای راهنمای به خوبی مسیر را به شما نشان می دهند. بیش از ۲۰۰ تابلو در سرتاسر این شهر نصب شده و اهالی شهر زیرزمینی را به سمت مقصدشان هدایت می کند. بنابراین اگر برای اولین بار هم وارد این شهر زیرزمینی شده باشید احتمالا مشکلی در پیدا کردن مسیر نخواهید داشت. طبق برآوردها روزانه ۵۰۰۰۰۰ نفر در این شهر تردد می کنند و هیچ کدام هم تا به حال گم نشده اند. حتی اگر در پیدا کردن مسیر مشکل داشتید همیشه دور و برتان افرادی هستند که می توانند شما را راهنمایی کنند. همچنین در برخی راهروها نقشه بسیار بزرگی از شهر زیرزمینی مونترال نصب شده است. این شهر به زیبایی هرچه تمام تر ساخته شده و اصول مهندسی و شهرسازی در آن کاملا رعایت شده است. بخش های مختلف شهر عمدا از یکدیگر جدا هستند و به همین دلیل راحت می توانید به قسمتی که می خواهید بروید.

رزو مونترال

چطور به شهر زیرزمینی برویم؟

در سفر به مونترال به راحتی می توانید خودتان را به این شهر زیرزمینی برسانید. دسترسی به این شهر آنقدر ساده است که گاهی بدون آنکه متوجه شده باشید خود را در بخشی از شهر زیرزمینی می بینید! بیش از ۱۹۰ ورودی به این شهر در سطح مونترال وجود دارد و از بسیاری از مراکز خرید، ایستگاه های مترو و حتی موزه ها می توانید وارد این شهر بشوید. با این حال، اصلی ترین بخش که در مرکز شهر قرار دارد از طریق ایستگاه های مترو پیل (Peel ) و پلس دزارت (Place-des-Arts) در خط سبز و ایستگاه های لوسین لالیه (Lucien-L’Allier) و پلس دارمز (Place-d’Armes) در خط نارنجی مترو قابل دسترس است.

منبع: theculturetrip.com

سانتیاگو، قلعه ای اسپانیایی در فیلیپین
سانتیاگو، قلعه ای اسپانیایی در فیلیپین
کلیساهای باستانی یونان
کلیساهای باستانی یونان
اوج هیجان در پارک آبی مارماریس
اوج هیجان در پارک آبی مارماریس
دریاچه آران و بیدگل؛ مهم ترین و بزرگترین دریاچه نمکی ایران
دریاچه آران و بیدگل؛ مهم ترین و بزرگترین دریاچه نمکی ایران