سفری مجازی به شهر قدیمی اینتراموروس مانیل در فیلیپین

اینتراموروس مانیل | Intramuros

برای سالیان سال، شهر احاطه شده با دیوار اینتراموروس مانیل مرکز اصلی اسپانیایی های مقیم فیلیپین یعنی استعمارگران، خانواده هایشان و برده های فلیپین بوده است. اینتراموروس جای مخروبه هایی از یک شهر قدیمی مالزیایی در کنار رود پاسیگ ساخته شد. موقعیت استراتژیک آن، توجه فاتح اسپانیایی، میگل لوپز دلِگازپی را جلب کرد و او در سال ۱۵۷۱ این منطقه را تسخیر کرده و به عنوان پایتخت جدید فیلیپین معرفی کرد. این شهر که برای ۴۰۰ سال مرکز قدرت اسپانیایی ها بود در جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید و در دهه ۸۰، دولت آن را مجددا بازسازی کرد و به شکل امروزی در آورد. اینتراموروس مانیل امروزه یکی از نقاط محبوب توریست هایی شده که از این شهر بازدید می کنند. با ما در الی گشت همراه باشید تا با هم یک تور مجازی به این جاذبه داشته باشیم.

اینتراموروس مانیل

توقف اول: قلعه سانتیاگو

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به فیلیپین
مرکز فرهنگی فیلیپین، جلوه گاه هنر در مانیل
معرفی کلیسای سن آگوستین در فیلیپین

این قلعه در سال ۱۵۷۱ توسط کشورگشایان اسپانیایی به جای قلعه مخروبه ای که به آخرین پادشاه مانیل تعلق داشت، ساخته شد. این قلعه در طول سال ها جهت دفاع مقابل ملوانان چینی، زندانی برای زندانیان سیاسی و محلی برای شکنجه در جنگ جهانی دوم به کار می رفت. بمباران های زیادی را این قلعه به خود دیده و یکی از مشهورترین جاذبه های اینتراموروس مانیل محسوب می شود.

بعد از جنگ جهانی، این قلعه توسط دولت مرمت شد تا گذشته شومش را فراموش کند. در حال حاضر قلعه سانتیاگو، یک مکان آرامی است تا بتوانید از آنجا بازدید کرده و گذشته استعماری فیلیپین را لمس کنید. در محوطه این قلعه یک پارک صلح، جایگاه هایی روبروی رود پاسیگ و یک موزه یادبود برای قهرمان ملی فیلیپین، خوزه ریزال، قرار دارد.

قلعه سانتیاگو

توقف دوم: کلیسای جامع مانیل

از دروازه اصلی قلعه سانتیاگو که خارج شویم، باید ۵ تا ۱۰ دقیقه به سمت جنوب شرقی خیابان ژنرال لونا پیاده روی کنیم و از پلازا موریونس و کاخ دل گبردادور بگذریم؛ آنجاست که کلیسای جامع سمت چپ شما دیده می شود. کلیسای جامع مانیل جایگاه اسقف اعظم مانیل است. در دوره استعماری اسپانیا، اینجا محل اسقف اعظم اسپانیایی مانیل بود، که در سراسر مجمع الجزایر صلاحیت داشت.

این بنا در واقع ششمین کلیسایی است که در این محل ساخته شده است. اولین ساختمان که در سال ۱۵۸۱ ساخته شده بود، دو سال بعد از آن تخریب شد و ساختار کنونی در سال ۱۹۵۸ تکمیل شد. مقبره های کلیسای جامع به عنوان مکانی نهایی برای اسقف اعظم سابق مانیل به کار می روند؛ همانطور که کلیساهای سنت پیتر در واتیکان برای نگهداری از پاپ های سابق انجام می شود.

کلیسای جامع مانیل

توقف سوم: دیوارهای اینتراموروس مانیل یا پوئرتا دِ لا سانتا لوسیا

با کمی پیاده روی در خیابان ژنرال لونا به همان سمت، بعد از دو بلوک به راست می پیچیم و در خیابان کایه رئال قدم می زنیم تا به پوئرتا دِ استا لوسیا برسیم. پوئرتا دِ استا لوسیا یکی از چندین دروازه ای است که از دیوارهای اینتراموروس می گذرد. این جاذبه در سال ۱۶۰۳ ساخته شد که در زمان باز بودن، رو به مالکون (Malecon) هدایت می شد؛ جایی که زمانی یک تفرجگاه ساحلی بود و امروزه بندری مقابل آن دیده می شود.

در اینجا می توانید نگاه نزدیکتری به دیوارهای ضخیم سنگی و همچنین خندق هایی بیندازید که زمانی مرز اینتراموروس مانیل بود. همچنین می توانید به بالای دیوارها بروید و نمای بسیار زیبایی از شهر قدیمی و آب های آنسوی دیوار بیندازید.

در طول دوران استعمار مانیل، هیچ کس به جز اسپانیایی ها، خادمانشان و مستیسوزها (نیمی فیلیپینی، نیمی اسپانیایی) نمیتوانست وارد اینتراموروس شود و در بیرون این شهر، خود مردم فیلیپینی و تجار چینی زندگی می کردند. تجار چینی مجبور بودند که در محله ای زندگی کنند که به راحتی از توپخانه های اینتراموروس دید داشت و در صورتی که چینی ها علیه قوانین اسپانیایی شورش می کردند، سربازان وارد عمل می شدند.

دیوارهای اینتراموروس مانیل

توقف چهارم: موزه و کلیسای سن آگوستین

دوباره به سمت خیابان کایه رئال برمی گردیم و در خیابان ژنرال لونا به سمت راست پیچیده و با ورود به پارکینگ، کلیسای سن آگوستین درست سمت راست شماست. این کلیسا برای اولین بار در سال ۱۵۷۱ ساخته شد و توسط دزدان دریایی در سال ۱۵۷۴ تخریب گردید. این ساختمان دو بار دیگر ساخته و تخریب شد و در نهایت ساختار فعلی آن در سال ۱۶۰۴، با استفاده از طراحی بسیار پایدار که زمین لرزه (چیزی که بسیاری از کلیساهای فیلیپین را نابود کرد) نمی توانست آن را سرنگون کند، تکمیل شد.

کلیسای سن آگوستین اولین کلیسای سنگی اروپا است که در امتداد خطوط اسپانیایی در مانیل طراحی شده است. این کلیسا ۱۴ دعاخانه کوچک، نیمکت هایی دست ساز ساخته شده از چوب سخت با قدمتی از سال ۱۷۰۰ میلادی، یک ساز ارگ از قرن ۱۸ و یک سقف زیبای سقف ترامپولی دراد. علاوه بر کلیسا، یک موزه کوچک دیده می شود که شامل لباس های اسپانیائی، مبلمان و آثار هنری مذهبی است. در سال ۱۹۹۳، کلیسای سان آگوستین همراه با سه کلیسای قدیمی فیلیپین به عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب شد.

دیوارهای کلیسای به عنوان شاهدی صامت در تاریخ فیلیپین قد علم کرده و سه کشورگشای اسپانیایی در اینجا دفن شده اند. فرماندهان اسپانیایی و آمریکایی در زمان جنگ جهانی دوم، شرایط تسلیم شهر را در طول جنگ اسپانیا و آمریکا مورد بحث قرار دادند. سربازان ژاپنی در طول جنگ جهانی دوم ۱۴۰ نفر را کشتند و اتفاقات ناگوار دیگری، گریبان گیر اینتراموروس مانیل شده است.

کلیسای سن آگوستین

پنجمین و آخرین توقف: کاسا مانیلا

از همان جایی که آمدید، پارکینگ مجموعه، برگشته و در آن سمت خیابان به مجموعه پلازا سن لوییس بروید. پلازا سن لوییس یک پروژه شخصی ایملدا مارکوس بود که برجسته ترین بخش آن بازسازی کاسا مانلیا، خانه یک استعمارگر اسپانیایی از قرن ۱۹ است (کل سازه به سال ۱۹۸۱ برمی گردد).

همه اتاق های این خانه به سبک خاص خود طراحی شده اند و همراه با مبلمان آنتیک و لوازم هنری دیده می شوند. شما از حیاط مرکزی هدایت شده و به یک محوطه میزبانی می رسید و پس از آن دوباره به طبقات بالاتر می روید، جایی که خانواده اصلی در آنجا زندگی می کردند؛ می توانید آشپزخانه را با ظروف خاص آشپزی مشاهده کنید و در نهایت از یک در جانبی عبور خواهید کرد که به حیاط اصلی می رسد.

کاسا مانیلا

پلازا سن لوییس علاوه بر کاسا مانیلا جاذبه های دیگری نیز دارد که شما را سرگرم کند: هتل وایت نایت اینتراموروس، یک رستوران فیلیپینی و اکوتورهای بمبایک که شما را با استفاده از دوچرخه های بامبو به دیدن جاذبه های شهر علاوه بر اینتراموروس مانیل می برد.

منبع: tripsavvy.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد