بلیط هواپیما

۶ جاذبه دیدنی شهر پونه در هند

جاذبه های گردشگری شهر پونه در هند

پونه هشتمین شهری است که در کشور هند قرار دارد، این شهر تا بمبئی حدود ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد. پونه یا پونا به عنوان تلاقی هند قدیم و جدید است و با گذر زمان هم اکنون به عنوان یک مرکز تجاری مطرح شده است.کشور هند دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد. شهر پونه در این کشور جزء کشورهای مهم در جذب توریست هست. این شهر در طیف های مختلف تاریخی، فرهنگی و مدیترانه ای دارای جاذبه می باشد، حال الی گشت می خواهد سری به جاذبه های دیدنی شهر پونه در هند بزند ما را در این سفر همراهی کنید.

شهر پونه در هند
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به هند
راهنمای سفارت هند و اخذ ویزای این کشور

شهر پونه در هند، دومین شهر ایالت ایالت ماهاراشترا پس از بمبئی هست. این شهر علاوه بر اینکه تفرجگاهی مدیترانه ای است به عنوان یک مرکز برجسته تاریخی و فرهنگی هم در این کشور مطح می باشد. این شهر قدیمی دارای کاخ های است که توسط شاهان بزرگی که در این کشور حکومت می کردند ساخته شده است.  شاید دلیل ساخت این کاخ ها در این شهر همین باشد.

شهر پونه

شهر پونه در هند هم مانند بسیاری از شهرهای این کشور از ترافیک در امان نیست اما با توجه به آب و هوای دلنشین و جاذبه های گردشگری که در این شهر وجود دارد نمی تواند باعث ایجاد ناخوشایندی برای مسافران و گردشگران این شهر بشود. زبان رسمی در شهر پونه در هند انگلیسی و هندی است. روابط خوبی بین مردم شهر پونه و ایرانیان برقرار می باشد، آن هم بدلیل حضور تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در این کشور می باشد. بواسطه حضور این افراد ، مردم پونا آشنایی بهتری با فرهنگ ایران و دانشجویان ایرانی نسبت به سایر شهرهای هند دارند. از همین رو این شهر جاذبه های گردشگری زیادی را در خود دارد، در ادامه می خواهیم بیشتر با این شهر آشنا شویم.

شهر پونه در هند

جاذبه های گردشگری شهر پونه هند

عمارت آقاخان (Aga Khan Palace)

کاخ آقاخان از مهمترین بناهای شهر پونه در ایالت ایالت ماهاراشترا هند می باشد. این کاخ در سال ۱۸۹۲ توسط سلطان محمد شاه (آقاخان سوم) ساخته شد و  به ‌عنوان محل اشتغال برای روستاییان قحطی‌زده در مناطق اطراف در نظر گرفته شده بود.  داخل عمارت آقاخان، موزه‌ای وجود دارد که شامل تصاویری کلی از حوادث مهم در زندگی گاندی و تعداد زیادی از وسایل شخصی او را به نمایش گذاشته شده است. از جمله ظروف شخصی، لباس، دمپایی، نامه‌ای که گاندی هنگام مرگ به منشی خود نوشته، و برخی وسایل شخصی دیگر او را می‌توان در این موزه دید. همچنین مقدار کمی از خاکستر گاندی که نگه داشته شده در این مکان موجود است. نمایشگاه‌های متعددی به صورت منظم در کاخ برای به نمایش گذاشتن زندگی و حرفه مهاتما گاندی برگزار می‌شود. مجموعه موزه و کاخ آقاخان در زنده ‌نگه‌ داشتن یاد و خاطره گاندی در جامعه موفق بوده است.

عمارت آقا خان در پونه

قلعه شانیوار وادا  (Shaniwarwada)

شهر پونه بنابر شرایط اقیلمی که دارد خاستگاه ساخت قطعه های زیادی در خود بوده است. قلعه تاریخی دیگری که در این شهر وجود دارد و توانسته به عنوان یک جاذبه گردشگری در شهر پونه محسوب بشود قلعه شانیوار وادا هست. این قلعه که در قلب شهر پونه قرار دارد، یادآور قدمت تاریخی و روح حماسی در این شهر می باشد. این مجموعه  عظیم دارای ۵ دروازه ورودی بوده و در سال ۱۷۳۶م ساخته شده است. همچنین نکته جالبی که درباره این عمارت تاریخی وجود دارد این است که در سال ۱۷۵۸ میلادی حداقل هزار نفر در این قلعه زندگی می‌کرده‌اند.

قلعه شانیوار وادا

جشنواره گانش (Ganpathi Festival)

کشور هند هم مانند دیگر کشورهای دنیا جشن و مراسم مخصوصی وجود دارد. یکی از جشن های این کشور که باعث توریست های زیادی به این کشور می شود جشن گانش است. این جشن یکی از مهمترین جشن های هندی ها به شمار می رود، که در شهر پونه به نسبت دیگر شهر های این کشور با جنب جوش بیشتری برگزار می‌شود و هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. این جشن مجسمه خاصی برای خود دارد و مردم به نسبت بودجه خود آن را تهیه می کنند. آنها به مدت ۱۰ روز این مجسمه را در خانه های خود نگه می دارند و روی آن گل می ریزند پس از گذشت ۱۰ روز آن مجسمه را بنا بر اعتقادات خودشان آن را به دریا می اندازند. مردم هند  در طول این جشن ۱۰ روزه به فقیران و مستمندان نهار و شام می دهند.

جشنواره گانش در پونه

باغ ساراس (Saras Baug)

یکی از برجسته ترین مناطق شهر پونه باغ ساراس می باشد. این مکان که در حال حاضر یک پارک زیبا و جذاب است در قدیم یک رودخانه بوده و به دلایلی خشک شده است، اما هم اکنون پارک سرسبزی در این منطقه پدید آمده و توانسته است باعث جذب توریست های زیادی به این شهر بشود. کل این مجموعه ۲۵ هکتار می باشد. این باغ قدیمی بیش از دو سده قدمت دارد، و آثار تاریخی زیادی در آن که از قدیم بوده در آن وجود دارد. برای دسترسی به باغ سرسبز ساراس می توانید از ایستگاه اتوبوس Swargate که در فاصله یک کیلومتری این مکان قرار دارد، استفاده کنید. همچنین سیستم ریلی این شهر در فاصله ۳٫۶ کیلومتری باغ ساراس قرار دارد.

باغ ساراس در پونه

مسجد امام بارا (mambara)

امام باره یا امام بارا مسجدی است در شهر پونه در هند که شیعیان در این مسجد مراسم مذهبی خودشان را برگزار می کنند. در روزهای سوگواری رسم است که این مسجد را چراغانی کنند یا در گودالی آتش روشن کنند. فرمانروای ایالت اوده مسجد امام باره در شهر پونه را بنا نهاده است.

مسجد امام بارا در پونه

 ساحل دیواگار (diveagar beach)

نزدیکی شهر پونه در هند، سواحل شنی وجود دارد که باعث شده این شهر زیبایی خاصی داشته باشد.  ساحل دیواگار یکی از سواحل نزدیک شهر پونه است. که در آن غذاهای محلی توسط فروشندگان سرو می شود. پیاده روی در سواحل این شهر تاریخی حس خوش آیند و آرامش بخشی را در افراد پدید می آورد.

مینی بیابان توریستی توتوری در ژاپن!
مینی بیابان توریستی توتوری در ژاپن!
دریاچه های زیبای رنگی
دریاچه های زیبای رنگی
بهترین نقاط دریا برای غواصی در میان کشتی های غرق شده
بهترین نقاط دریا برای غواصی در میان کشتی های غرق شده
در «میدان اسحاق مقدس» سنت پترزبورگ چه جاذبه‌هایی انتظارتان را می کشند؟
در «میدان اسحاق مقدس» سنت پترزبورگ چه جاذبه‌هایی انتظارتان را می کشند؟