بلیط هواپیما

صومعه‌های تاریخی ارمنستان، گنجینه‌ای ماندگار

بازدید از قدیمی‌ترین صومعه‌های جهان در ارمنستان

حدس می ‌زنید اولین کشور مسیحی در کجای این کره خاکی واقع شده است؟ شاید ایتالیا اولین جوابی باشد که به ذهن می ‌رسد، اما جواب صحیحی نیست، در اصل ارمنستان، نخستین کشور مسیحی است.

ارمنستان، کشوری کوچک در قفقاز است که اولین کشوری است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود در سال ۳۰۱ قمری پذیرفت. در واقع دین مسیحیت پس از مرگ عیسی مسیح، به سرعت در این کشور گسترش یافت. به همین دلیل هزاران بنا و شیء مذهبی در سراسر این کشور وجود دارد.

مطالب مرتبط:
ارمنستان و صومعه‌های فراموش نشدنی آن
۱۰ جاذبه ی ارمنستان که حیرت زده تان می کند

کشور ارمنستان دارای لقب “موزه غیر مسقف مسیحیت” می ‌باشد که از نظر بنده نیز توصیفی بجا است.

tatev-armenia
  •  صومعه تاتو

یکی از دورترین صومعه‌ های موجود، تاتو می ‌باشد. به همین دلیل متاسفانه اکثر مسافران از دیدن این صومعه صرف نظر می‌کنند. اما ما به شما قول می‌دهیم که این مسیر طولانی ارزش دیدن این مکان فوق العاده را دارد. این صومعه واقع در ارتفاعات صخره‌ های مشرف به یک دره زیبا می ‌باشد. این بنا متعلق به قرن ۹ بوده و دارای حس و حالی مربوط به اوایل قرون وسطی است. هنوز در این مکان راهبانی زندگی می‌کنند که می‌توانید آنها را که لباس ‌های مخصوص به صورت گروهی در حال حرکت هستند، تماشا کنید.

چگونه به صومعه تاتو برویم؟

صومعه تاتو در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرقی ایروان واقع شده است. سفر به این مکان بیش از ۶ ساعت طول کشیده و بهترین راه برای دیدن از آن، استفاده از تور و یا اتومبیل شخصی می‌باشد.

به علاوه می‌ توانید با استفاده از مینی ون‌ های ماشروتکا از ایستگاه اتوبوس کیلیکیا در ایروان به گوریس رفته (این مینی ون‌ ها یک بار در روز حرکت کرده و ۳۰۰۰ درم قیمت دارند) و یا به صورت گروهی تاکسی بگیرید. اکثر مردم یک تاکسی را از گوریس به تله کابین “بال ‌های تاتو (Wings of Tatev)” واقع در روستای هالیدزور (مسیر ۲۲ کیلومتری)، اجاره می‌ کنند. تله کابین میان هالیدزور و صومعه تاتو، دارای قیمت ۵۰۰۰ درمی برای رفت و برگشت می ‌باشد. به علاوه تعدادی مینی ون در بازار خیابان سیونیکی در گوریس وجود دارند که مستقیم به تاتو می ‌روند. ما همچنین با گروهی مواجه شدیم که قصد سفر پیاده به این منطقه را داشتند.

sevanavank-armenia
  • صومعه سواناوانک

صومعه سواناوانک که در بالای تپه ‌ها واقع است، ممکن است یکی از بزرگ ترین صومعه‌ های موجود در ارمنستان نباشد اما بهترین منظره را دارد. این صومعه در شبه جزیره‌ای در شمال شهر سوان واقع بوده و دارای مناظر ۳۶۰ درجه ‌ای از دریاچه سوان و کوه ‌های پوشیده از برف اطراف می ‌باشد.

شاهزاده مریم این کلیسا را در سال ۸۷۴ میلادی یافت و از آنجا که این شاهزاده شخصیت رمانتیکی داشت، در کوشه و کنار ارمنستان کلیساهایی را به یادبود شوهر خود ساخته است. به علاوه در قرن ۱۹، راهبان منحرف در این مکان دور افتاده گردهم جمع می‌شدند.

سواناوانک در ابتدا بر روی جزیره ‌ای ساخته شده بود، اما پس از خالی کردن مصنوعی دریاچه ایروان در دوره شوروی، این جزیره تبدیل به یک شبه جزیره بر روی تپه‌ ها شد، که البته این مکان دیگر برای راهبان منحرف، دور افتاده به نظر نمی ‌آمد.

چگونه به صومعه سواناوانک برویم؟

صومعه سواناوانک در ۸۲ کیلومتری شمال شرقی ایروان واقع است. تعداد بی شماری شرکت ‌های تور و هتل‌ دارای برنامه ‌های یک روزه برای سفر به دریاچه یوان هستند که شامل دیدار از این صومعه نیز می‌باشد. پس از رزرو هتل در ارمنستان ایروان و راهی این سفر شدن به سراغ تورهای بازدید هم بروید. شما همچنین می ‌توانید با استفاده از مینی ون‌ ها از ایستگاه شمالی ایروان به این مکان بروید. به همین جهت برای رزرو صندلی می ‌بایست در ساعت ۱۰ صبح به این محل مراجعه کنید. از دریاچه سوان می ‌توان با استفاده از تاکسی به صومعه رفت (۱۰۰۰-۱۵۰۰ درم هزینه).

sanahin-armenia
  • صومعه ساناهین

صومعه ساناهین در دره‌ های عمیق “دبد” واقع است. این صومعه در نقطه ای دور در شمال ارمنستان بوده اما بسیار در معماری قرون وسطی سرتاسر این کشور تاثیرگذار است. صومعه ساناهین به دلیل اهمیت معماری، یکی از مکان ‌های میراث دنیای یونسکو می ‌باشد.

این صومعه به همراه صومعه حقپت، متعلق به دوره بیزانس از قرن ۱۰ تا ۱۳ می ‌باشد. از این نکات به عنوان مرکزی مهم برای یادگیری در قرون وسطی استفاده می ‌شد. به همین دلیل می ‌توانید کتاب خانه ‌ها، مکان ‌های مخفی و نسخه‌ های خطی بسیاری را متعلق به دوره قرون وسطی در این مکان بیابید.

ما پیشنهاد می ‌کنیم با پرداخت مبلغی ناچیز از تور رسمی این مکان استفاده کنید. راهنمای تور از تمامی نقاط صومعه بازدید کرده و اطلاعات گرانبهایی را در رابطه با تاریخ ساناهین در اختیار شما قرار می ‌دهد.

چگونه به صومعه ساناهین برویم؟

ساناهین در نزدیکی دریاچه الوردی در صخره‌ های عمیق دبد، در ۱۶۵ کیلومتری شمال ایروان واقع است. ما با استفاده از اتومبیل نیسان میکرا خود به این مکان رفتیم که کاری بس اشتباه بود. به دلیل رسیدگی به جاده (که تا سال ۲۰۱۸ نیز طول خواهد کشید)، مسیر اصلی به این مکان مسدود بوده و مسیر جایگزین نیز نیازمند ماشی ن‌های دو دیفرانسیل است. در غیر این صورت رانندگی به این مکان بسیار سخت می‌باشد.

معرفی بیمارستان ها و مراکز درمانی ایروان + آدرس
معرفی بیمارستان ها و مراکز درمانی ایروان + آدرس
آنچه برای داشتن سفری هیجان انگیز به ایروان، باید بدانید
آنچه برای داشتن سفری هیجان انگیز به ایروان، باید بدانید
همه چیز درباره تاریخ ارمنستان
همه چیز درباره تاریخ ارمنستان
خود را با این ویدیو برای سفر به ایروان آماده کنید
خود را با این ویدیو برای سفر به ایروان آماده کنید