بلیط هواپیما

این غذاهای خیابانی خوشمزه شما را به پنانگ مالزی می کشانند

غذاهای خیابانی پنانگ مالزی

جنوب شرق آسیا به داشتن غذاهای خیابانی خوشمزه و ارزان معروف است چون در بیشتر این کشورها خیابان هایی را می بینید که پر از فروشندگانی هستند که به پخت غذاهای خوشمزه و فروش آن ها مشغولند. مالزی و پنانگ هم استثناء نیستند؛ خیابان های شهر پنانگ مخصوصا ناحیه «جورج تاون» به خاطر تنوع فرهنگی به بهشت شکم گردان معروف است. مردمی با فرهنگ های مختلف که از زمان های قدیم در این ناحیه زندگی می کنند تنوع غذایی زیادی را با خودشان به خیابان های پنانگ آورده اند. در این خیابان ها هر غذایی بخواهید پیدا می کنید و طعم غذاهای متنوع آنقدر خوشمزه است که نمی دانید کدام را انتخاب کنید. حتی مردم سنگاپور هم اعتراف می کنند که غذاهای مالزی خوشمزه تر هستند. با اینکه ممکن است هوا بارانی باشد ولی خودتان را به این خیابان ها برسانید  و غذاهای خیابانی که دلیل سفر خیلی ها به این شهر هست را امتحان کنید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا تعدادی از غذاهای خیابانی پنانگ را معرفی کنیم.

غذاهای خیابانی پنانگ

چار کوای تاوی (Char Koay Teow)

مطالب مرتبط:
در پنانگ وقتتان را اینطور بگذرانید!
۵ جاذبه گردشگری در پنانگ مالزی

پنانگ غذاهای نودلی زیاد و پرطرفداری دارد. «چار کوای تاوی» از غذاهای نودلی محبوب است که از نودل های پهن برنج درست می شود. این نودل ها با مواد دیگری مثل میگو، صدف، تخم مرغ، سس سویا، جوانه لوبیا و … ترکیب و بر روی حرارت زیاد سرخ می شوند. اگر برای درست کردنش از تخم اردک استفاده شود طعم خیلی بهتری پیدا می کنند. این غذا برای مردم سنگاپور خیلی آشناست و غذای محبوب ملی مالزی و سنگاپور به حساب می آید.  پنانگ غرفه های غذاخوری مخصوصی برای این غذا دارد و برای درست کردنش از طعم و مزه های خاصی استفاده می کند. اگر برای خوردن این غذا به رستوران wok hei پنانگ بروید تازگی مواد اولیه به کار رفته در غذا واقعا اشتهایتان را باز می کند. دکه های غذاخوری Lorong Selamat هم یکی از بهترین جاها برای امتحان این غذاست که واقعا ارزش رفتن دارد.

چار کوای تاوی

Koay Teow Th’ng

نگاه به اسم عجیب غریب این غذا نکنید چون در واقع یک جور سوپ است که از مواد ساده ای مثل گوشت، پیاز خرد شده، کاهو و نودل های پهن برنج درست می شود. سوپ نودل با ادویه هایی مثل فلفل قرمز، سیر یا آبلیمو خورده می شود تا عطر و طعم بهتری پیدا کند. خوردن این سوپ در حالی که در گوشه خیابان بر روی صندلی غذاخوری ها نشسته اید و در حال تماشای باران و دیگر گردشگران هستید یکی از لذت بخش ترین بخش های سفر به پنانگ است.

سوپ

پنانگ آسام لاکسا(Penang Assam Laksa)

سوپ نودلی ترش و تند که با گوشت ماهی درست می شود. برای درست کردن این غذا اول گوشت ماهی را به خوبی آب پز و با مواد دیگری ترکیب می کنند. نودل را هم جداگانه در آب جوش می پزند و در آخر مواد سوپ که به خاطر وجود تمبر هندی به شدت ترش است بر روی نودل ریخته می شود. بیشتر گردشگران با خوردن این غذا آن را برای همیشه در لیست غذاهای موردعلاقه خود قرا می دهند و در هر بار سفر به مالزی آن را امتحان می کنند. می توانید این غذا را با نودل سفید یا زرد سفارش دهید.

پنانگ آسام لاکسا

لور باک (Lor bak)

ازآن غذاهای گوشتی است و در آن خبری هم از نودل نیست! برای درست کردن این غذا تکه های گوشت را در روغن زیاد سرخ می کنند و بر روی آن سویا و سس قرمز می ریزند. مواد دیگری مثل ماهی، تخم مرغ، سوسیس، توفو (پنیر لوبیا) هم در کنار بشقاب گذاشته می شود. این گوشت های لوله ای با ترکیب ۵ ادویه مختلف طعم دار می شود و مزه ای  ناب پیدا می کند که جز در پنانگ در هیچ جای دیگری این طعم متفاوت را احساس نمی کنید. همانطور که از مواد تنوع اولیه معلوم است غذایی مقوی و سنگین است که به عنوان وعده اصلی شام و ناهار استفاده می شود.

لور باک

پنانگ روجاک (Penang Rojak)

غذایی متنوع که از ترکیب چندین مواد اولیه خوشمزه درست می شود. در واقع این غذا یک نوع سالاد است که از موادی مثل توفو (پنیر لوبیا)، فریتر، جوانه لوبیا، نوعی ماهی و مخلوطی از میوه ها درست می شود و بر روی آن سس غلیط بادام زمینی ریخته می شود. در آخر هم معمولا تکه های آناناس تازه را روی غذا می گذارند که طعم شیرین دلچسبی را ایجاد می کند. اگر در پنانگ به تفرجگاه ساحلی Gurney Drive بروید آنجا چنان سس خوشمزه ای بر روی این غذا می ریزند که هیچ وقت نمی توانید مواد اولیه سس آن را تشخیص دهید و به راز طعم آن پی ببرید. اگر گذرتان به پنانگ افتاد امتحان طعم این سالاد خوش آب و رنگ را از دست ندهید.

پنانگ روجاک

می گورنگ (Mee Goreng)

این غذا، غذای مسلمانان هندی است. در پنانگ اگر به Bangkok Lane Mee Goreng در محله جورج تاون بروید همه جا این غذای خوشمزه را پیدا می کنید. این غذا یک بشقاب نودل است که با ماهی، سیب زمینی و جوانه لوبیا درست می شود. این غذای خوشمزه و خوش عطر و بو، هندی است پس باید خودتان را برای یک غذای تند آماده کنید.

می گورنگ

ناسی کاندار (Nasi Kandar)

«نانسی کاندار» غذای مسلمانان هندیه و اینطور که ادعا می شود اولین بار توسط هندی های شهر پنانگ اختراع شده! این غذا در واقع برنج معطری است  که بر روی آن گوشت مزه دار شده و یا انواع سبزیجات مختلف ریخته می شود. غذا ادویه و فلفل خیلی زیادی دارد پس اگر این غذاهای با ادویه را دوست ندارید حواستان باشد. اگر به «هند کوچک» پنانگ بروید غذاخوری زیادی این غذا را می فروشند،  در هر غذاخوری ممکن است برای این غذا از کاری های مخصوصی استفاده شود که هر کدام طعم متفاوتی را به غذا می دهند.

ناسی کاندار

منبع: sethlui.com

آشنایی با خوشمزه ترین غذاهای خیابانی پراگ
آشنایی با خوشمزه ترین غذاهای خیابانی پراگ
خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول
خوشمزه ترین غذاهای خیابانی استانبول
با غذای ملی ایتالیا آشنا شوید: پاستا بلونز!
با غذای ملی ایتالیا آشنا شوید: پاستا بلونز!
همه آنچه باید درباره مضیف و مراسم قهوه خوری در جنوب ایران بدانید
همه آنچه باید درباره مضیف و مراسم قهوه خوری در جنوب ایران بدانید