غذاهای چینی، رنگارنگ و متنوع

غذای چینی

چین کشوری بزرگ با تنوع غذایی گسترده که هر کسی را وسوسه می کند.

این تنوع غذایی در شهرها و استان‌های مختلف دیده می‌شود و هر منطقه نیز، غذایی خاص خود دارد. شاید شما هم شنیده باشید که در شهر پکن، اردک پکنی طرفداران زیادی دارد. بین آسیایی‌ها هم غذاهای چینی یکی از متداول‌ترین غذاها برای توریست‌ها به شمار می‌روند. ضمن آنکه تنوع زیاد در مزه و چاشنی از دیگر ویژگی‌های غذای چینی است.

مطالب مرتبط:
با چاپستیک مثل چینی‌ها غذایتان را نوش جان کنید
نکات مفید در مورد صرف غذا در پکن

پرمایه و رنگارنگ

غذاهایی که رنگ‌های متنوعی دارند معمولاً اشتها را بسیار تحریک می‌کنند. سال‌هاست که جنبه‌ی زیبایی‌ شناختی بخش مهمی از آماده سازی غذا در چین است. داشتن رنگی روشن، خوشایند و هماهنگ مهم‌‌ترین نکته در طبخ بسیاری از غذاهاست. برای دست یافتن به چنین ظاهری، دو یا سه ماده‌ که رنگی متضاد از رنگ‌های مواد اصلی غذا دارند به عنوان تزیین به آن افزوده می‌شوند. به این ترتیب غذا هم طعمی عالی خواهد داشت و هم ظاهری چشم نواز.

غذاهای چینی پرمایه و رنگارنگ‌اند و رنگ‌های متنوع، عطرهای متفاوت و طعم عالی از ویژگی‌های آن‌هاست. وجود این سه ویژگی نه تنها باعث خوشمزگی غذای چینی می‌شود بلکه آن را به اثری هنری بدل می‌سازد که می‌توان آن را دید و تحسین کرد. هیچ‌یک از این سه ویژگی را نباید در تهیه‌ی غذاهای خوشمزه‌ی چینی از یاد برد.

 

مزه‌های جدید و عالی

طعم، که روح غذاهای چینی به شمار می‌رود، به پنج گروه تقسیم می‌شود: شیرین، ترش، تلخ، تند، شور. استفاده از طعم دهنده‌هایی مانند سس سویا، شکر، سرکه و نمک در اندازه‌های درست و مناسب و در مراحل مختلف به غذا طعم می‌دهند. ذائقه‌ی مردم در سرزمین پهناور چین به این ترتیب است: جنوب – شیرین؛ شمال – شور؛ شرق – تند؛ غرب – ترش. ساکنان جنوب چین هنگام آشپزی از شکر بیشتری استفاده می‌کنند. آشپزی جیانگ سو یکی از مجموع ۸ آشپزی است که نماینده‌ی شیوه‌ی جنوب – شیرین به شمار می‌رود. آشپزی شاندونگ شور است و اهالی هونان، گو بی، جیان شی، گویی ژو و سیچوآن چیلی را به سایر ادویه‌ها ترجیح می‌دهند. طعم ترش در شان چی، فوجیان و گوانگ چی و بین مردم شمال شرق محبوب است. وقتی ضیافت بزرگی برپا می‌شود معمولاً ۱۰ تا ۱۲ نفر باهم بر سر یک میز می‌نشینند تا از غذاهای ضیافت لذت ببرند. غذاهای خوش طعم تند و شیرین و به شیوه‌های متنوعی آماده‌ می‌شوند.طعم و عطر غذا باعث می‌شوند همه آشپزی چینی را تحسین کنند.

 

ادویه‌های مختلف و فراوان

عطر غذا بسیار مهم است. بادیان رومی، فلفل سیچوآن، دارچین و سایر ادویه‌هایی که به غذا افزوده می‌شوند به از بین رفتن بوهای ناخوشایند مواد اولیه‌ی غذا مانند بوی ماهی یا بوی چربی گوشت گوسفند کمک می‌کنند. ادویه‌های دیگر مانند موسیر، زنجبیل، فلفل چیلی، نوشیدنی مخصوص آشپزی و روغن کنجد برای افزایش عطر و طعم غذا به آن اضافه می‌شوند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code