فرش رنگی هرمز

کوه های خوراکی و فرش رنگی هرمز

در ۸ کیلومتری بندرعباس جزیره ای به نام هرمز قرار دارد. که از بنادر جنوبی کشورمان در کنار خلیج فارس هست. جنوب ایران پر  از جاذبه های دیدنی می باشد که می تواند روزها و ماه ها  شما رو سرگرم کند، و برای شما تجربه ای منحصر به فرد و زیبا قلمداد می شود. در این پست می خواهیم درباره یکی از رنگین ترین جاذبه هایی که در این شهر تهیه شده است به نام فرش رنگی هرمز صحبت کنیم. فرش رنگی هرمز ترکیبی از ۱۸ رنگ مختلف است که توانسته ۱۰ نماد فرهنگی این شهر را در خود بگنجاند. علاوه بر این اگر بخواهیم صفت دیگری به جز جعبه مداد رنگی به این کوه های جنوبی کشورمان بدهیم، کوه های خوراکی است.  الی گشت را در سفر به منطقه کوه های خوراکی هرمزگان همراهی کنید، تا این جزیره جنوبی را بیشتر و بهتر بشناسیم

فرش رنگی هرمز
مطالب مرتبط:
دره مجسمه ها در جنوب ایران
راهنمای سفر به قشم

جزیره هرمز با وسعت ۹٫۱۴ کیلومتر مربع در جنوب شرقی بندرعباس قرار گرفته است. این جزیره دارای طبقات رسوبی و آتش فشانی زیادی هست. اکثر مناطق جزیره هرمز را طبقات نمکی به صورت تپه های اعظم پوشانده است و اغلب هم از نوع نمک طعام هستند. بلندترین نقطه در این منطقه ۱۸۶ متر از سطح دریا فاصله دارد. جزیره هرمز دارای جاذبه های گردشگری زیادی است یکی از جاذبه های این مناطق کوه های رنگارنگی هست. که دارای خاک های خوراکی و رنگارنگ می باشد. هنرمندانی در سالهای گذشته اقدام به استفاده از خاک این منطقه در جهت تهیه یک فرش رنگی نمودند، که باعث جذب مسافران زیادی به این منطقه گردید.

 

جزیره هرمز

کوه های رنگی جزیره هرمز

نام این کوه خوراکی گلگ است، که با ارتفاعی حدود ۲۰۰ متر در جنوب شهر هرمز قرار گرفته است. کوه های این منطقه به رنگ زرد، سفید و قرمز هستند. خاک این منطقه از رس تشکیل شده که هنگام ترکیب شدن با فلز آهن باعث به وجود آمدن اکسیداسیون های مختلفی در طیف های رنگی مختلف شده است. این کوه که به اصلاح به آن جعبه مداد رنگی گفته می شود. مردم محلی جزیره هرمز از خاک این کوه ها برای پخت و پز، تهیه انواع مربا و یا حتی برای مصارف دارویی هم استفاده می کنند. علاوه بر موارد خوراکی خاک این منطقه در صنعت هم قابلیت کاربری دارد. از جمله ی این موارد استفاده از خاک این منطقه برای سرامیک سازی و رنگ سازی هست. به دلیل بارش های اندکی که در این منطقه وجود دارد، خاک آن بسیار شور است و هیچ گونه پوشش گیاهی در آن وجود ندارد. درامد مردم این منطقه از استخراج خاک، نمک آبی و سنگ لاشه ها می باشد. جزیره هرمز فاقد هر گونه آب شیرین است و آب آشامیدنی این منطقه از بند عباس تامین می شود.

هرمزگان

فرش رنگی هرمز

به مدت شش سال در جزیره هرمز فرش رنگارنگی که دارای طرحی از لاک پشت بود پهن شد و همچنین سبب جذب گردشگران زیادی به این منطقه گردید. این فرش رنگی هرمز  شامل ده نماد از فرهنگ و تاریخ غنی مردم جزیره هرمز می باشد و نامی به عنوان ” کلک پرو ” دارد و برای ساخت آن حدود پنج میلیون تومان هزینه شد. کوه های خوراکی هرمز برای ساخت فرش رنگی معروف حدود ۱۸ نوع خاک رس در رنگ های مختلف از دل خود ارائه داده است. از همین رو است که به آن جزیره مداد رنگی می گویند. از جمله نمادهایی که در این فرش به کار برده شده است می توان به  لاک پشت دریایی، آهوانی که در این جزیره زندگی می کنند، پوشش زنان هرمزی، قایق های صیادی و همچنین قلعه پرتغالی ها که نشان از سال ها حضور استعمارگران در این جزیره است و مردم این جزیره با آنها به مبارزه می پردازند. همچنین دیگر نمادی که در این فرش به کار برده شده است، موسیقی محلی سنتی لیوا هست که در این سال ها به دست فراموشی سپرده شده است و با هنرمندی بی نظیری از آن یاد شده است.

فرش رنگی جزیره هرمز

شاید این سوال پدید آید که این رنگ ها چطور ایجاد شده اند؟! می توانیم بگوییم که مجموع رنگ های این جزیره حاصل از ترکیب شیمیایی است که در این منطقه حاصل می شود. با ترکیب شدن کانی های مختلف و فلزهایی که در این منطقه وجود دارد سبب اکسیداسیون هایی  میشود که باعث به وجود آمدن رنگ های مختلف در این منطقه شده است. مگنتیت، هماتیت و اولیژیست سه سنگ فلزی هستند که در آنها اکسید آهن یافت می شود و سنگ فلزی طلایی رنگی به نام پیریت که به طلای ابلهان یا چشم شیطان معروف است و در خود ماده ای به نام سولفید آهن دارا است.

کوه های رنگی جزیره هرمز

دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه :

موزه دکتر نادعلیان

موزه دکتر نادعلیان ، در جزیره هرمز شهرت بالایی دارد. دکتر نادیان اصالتا هرمزی نیست ، او با خریدن یکی از خانه های متروکه موزه ای کوچک بنا کرده است. دکتر نادعلیان با همکاری هنرمندان داخلی و خارجی و با به کارگیری کودکان هرمزی دیواره های راه منتهی به موزه را نقاشی کرده اند که هم نشان دهنده راه توریست ها باشد و هم کوچه ها را به موزه تبدیل کرده اند. او در این موزه اقدام به جمع آوری خاک های رنگی در جزیره هرمز نموده است تا علاقمندان بتوانند با مراجعه به این موزه تمامی خاک های این جزیره رنگارنگ را مشاهده نمایند.

موزه دکتر نادیان

آهوان و ساحل پرندگان

جزیره هرمز دارای منطقه ای است که زیستگاه آهوهای زیادی قرار دارد. آنها آزادانه می توانند در این منطقه زندگی کنند و محلی آنجا رفتار کاملا مناسبی با آنها دارند. در ساحل این جزیره گونه های مختلف پرنده، دلفین و لاک پشت در حال زندگی هستند. که بر جذابیت های این منطقه جنوبی افزوده اند. هنگامی که با قایق در دریای هرمز در حال حرکت هستید میتوانید دلفین های این منطقه را ببینید، که در اطراف قایق مدام در حال بالا و پایین پریدن هستند

جزیره آهوان

دره مجسمه ها

با کمی پیاده روی سمت ساحل، شاهد سنگ هایی در اشکال مختلف می شوید. قدم زدن در این ساحل آن هم در شب می تواند حسابی باعث ایجاد تجربه ای مرموز و البته کمی هم ترسناک در شما بشود! اگر کمی قدرت تخیل بالایی داشت باشید هر کدام را شبیه به حیوانی تشبیه می کنید. به طور مثال بعضی از سنگ ها شبیه سر گوسفند دیگری مرغ یا خروس و یا حتی شبیه اژدها … می بینید، به همین دلیل است که به این مکان مرتفع دره مجسمه ها می گویند. از شکل سنگ‌ها می‌توان دریافت که در طول هزاران سال که جزیره هرمز به تدریج از آب بیرون آمده، روند فرسایش روی آن‌ها نقش و نگار زده است. این جاذبه سوژه ی بسیار خوبی برای عکاسی است، فقط کافیست کمی خلاقیت به خرج دهید تا عکس های جالبی از اینجا بیاندازید..

دره مجسمه ها در هرمز

ساحل معروف سرخ

ساحل این قسمت از جزیره به رنگ سرخ بوده که به ساحل سرخ معروف است. آبی که از دریا به طرف ساحل می آید، به سرخی آن می نشیند و آن را رنگین می کند. این عمل دریا، خاک سرخ ساحل را به هر طرف می کشاند که این خود یکی دیگر از عجایب این جزیره می باشد.

دریای سرخ هرمزگان
بهشت گمشده ایران کجاست؟ همه چیز درباره تنگ گمبیل
بهشت گمشده ایران کجاست؟ همه چیز درباره تنگ گمبیل
کاروانسرای رباط شرف، شاهکار آجرکاری کشور
کاروانسرای رباط شرف، شاهکار آجرکاری کشور
باشکوه ترین مساجد ایران
باشکوه ترین مساجد ایران
آشنایی با جاذبه های گردشگری بندر انزلی
آشنایی با جاذبه های گردشگری بندر انزلی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code