مشهورترین فستیوال های بلغارستان کدامند؟

بهترین فستیوال های بلغارستان

بلغارستان کشوری قدیمی با فرهنگی غنی است که آداب و رسوم و سنت های خاص خودش را دارد و مردم کشور به آن ها افتخار می کنند. این سنت ها طی سال ها و قرن های زیاد نسل به نسل منتقل شده اند. جشنواره های سنتی آن ها بسیار متفاوت است مثلا گاهی به دنبال ارواح سرگردان هستند و گاهی دیگر هم روی آتش سوزان پابرهنه می رقصند. مطمئن باشید که تماشای بهترین فستیوال های بلغارستان شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه با الی گشت همراه شوید تا ۱۰ مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان را به شما معرفی کنیم.

راهنمای سفر به بلغارستان

بهترین فستیوال های بلغارستان

فستیوال گل سرخ | Rose Festival

مطالب مرتبط:
معرفی بهترین سوغاتی های وارنا، پایتخت دریایی بلغارستان
معرفی بهترین هتل های کشور بلغارستان
معرفی بهترین جاذبه های گردشگری وارنا در بلغارستان

گل سرخ کشور بلغارستان شهرت جهانی دارد. روغن گل سرخ تولید شده در این کشور به سراسر کره زمین صادر می شود. از عطر گل سرخ بلغاری در صنعت تولید عطر سراسر جهان به صورت عمده استفاده می شود. احتمالا تعجب می کنید که بدانید این فراورده حتی در صنایع هوا فضا نیز کاربرد دارد. به خاطر مقاومت روغن گل سرخ در برابر تغییرات دما از آن برای چرب کردن تجهیزات مختلف استفاده می شود.

جشنواره گل سرخ در کازانلاک، که بخشی از دره رز است و هر ساله در اولین آخر هفته ماه ژوئن برگزار می شود. این جشنواره اولین بار در سال ۱۹۰۳ جشن گرفته شد، از آن زمان تا امروز نسل به نسل مردم شهر آن را زنده نگهداشته اند. امروزه این جشنواره به یک رویداد بین المللی تبدیل شده است که توسط هزاران نفر از مردم محلی و گردشگران بازدید شده است. سه رویداد در طول جشنواره بیشترین بازدید را دارند: رژه در خیابان های شهر، انتخاب ملکه رزها و مراسم آیینی صبح زود در مزرعه های گل رز. این جشن سنتی حدود ۴ هفته و تا تمام شدن چینش گل ها ادامه دارد.

می توان گفت این مراسم شباهت بسیاری به گلاب گیری کاشان خودمان دارد. تفاوت آن جاست که در کاشان گلاب فرآورده اصلی است اما در کازانلاک و کارلوو روغن گل سرخ مهم ترین فرآورده است. اگر برای تماشای این مورد از فستیوال های بلغارستان می روید پیشنهاد می کنیم سری هم به موزه گل سرخ کازانلاک بزنید. برای رفتن به این شهر می توانید از قطار استفاده کنید که هزینه چندانی ندارد و شب دوباره به محل اقامتتان در هر شهری که هستید بازگردید. فقط یادتان نرود که صبح اول وقت باید به جشن برسید.

فستیوال گل سرخ

جشنواره گیلاس در کیوستندیل | Cherry Festival in Kyustendil

جشنواره گیلاس یکی از بزرگ ترین جشنواره های بلغاری است که به مدت  دو روز در نیمه دوم ماه ژوئن در کیوستندیل (باغ میوه بلغارستان) برگزار می شود. جشن باغ های میوه ای این منطقه همزمان با اولین نمایشگاه میوه های ملی کشور در سال ۱۸۹۶ آغاز شد و از آن زمان تا به حال حسابی مشهور شده است.

همان طوذر که از اسمش مشخص است تمرکز اصلی جشنواره بر روی گیلاس است. این میوه های خوشمزه و شکوفه های زرق و برقیشان، چیزهای اسطوره ای و زیبادر بسیاری از کشورهای جهان است. به طور مثال ژاپنی ها هم جشنواره شکوفه گیلاس دارند و گردشگران بسیاری برای دیدنش به این کشور سفر می کنند.

هر جای این مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان که بروید میزهایی پر از گیلاس خواهید دید. علاوه بر آن، بسیاری از محصولات مختلفی درست شده از گیلاس مانند کیک گیلاسی، مربا و گیلاس های تزیین شده نیز خواهد دید که برای مسابقه زیباترین میز شرکت کرده اند. تیم ها برای برنده شدن حتی خود میز را هم با کنده کاری تزیین می کنند.  اگر گذرتان به این شهر افتاد بازدید از چشمه های آب معدنی آن و استفاده از خواص درمانی آن ها را فراموش نکنید.

جشنواره گیلاس در کیوستندیل

راه رفتن روی آتش | Nestinarstvo

Nestinarstvo یا رقصان راه رفتن بر روی آتش یکی از قدیمی ترین سنت های بلغاری هاست. در گذشته جشن در سراسر تراکیه (تراکیه یا تراس، قسمت شمالی یونان باستان که امروزه در قسمت جنوب بلغارستان، شمال شرق یونان و قسمتی از ترکیه قرار دارد) برگزار می شد و امروز تنها در سه روستا در کوه های استراندژا به نام های Bulgari، Brodilovo و Kosti حفظ شده است. بر اساس برخی از محققان، ریشه های آیینی آن به سال های دور و گروهی از تراکیه ای ها می رسد.

روز مراسم با پوشیدن لباس های مخصوص آتش آغاز می شود. بعد از آن کل اهالی روستا به صورت دسته جمعی، سمت چشمه های سنت کنستانتین حرکت می کنند و طی آدابی سنتی و رسم های مخصوصشان پاهای خود را می شورند.. پس از غروب آفتاب، مردم آتش بزرگی درست می کنند و دور آن رقص سنتی بلغاری (Horo) را انجام می دهند، رقص تا زمانی که آتش بسوزد و تنها خاکستر نیمسوزش باقی بماند ادامه پیدا می کند. پس از آن تازه قسمت هیجان انگیز این مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان آغاز می شود. فردی با چالاکی وارد باقی مانده آتش می شود و پس از عبور کاملش به نوبت افراد از روی آتش عبور می کنند.

گفته شده آن ها به خاطر حالت روحی خاصی که دارند داغی آتش را احساس نمی کنند، البته چند دلیل علمی نیز برای این مساله آورده شده است. این مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان و جشنواره های سنتی آن در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. بهترین محل برای تماشای آن Bulgari است و جشن هر سال سوم ماه ژوئن میلادی برگزار می شود.

فستیوال های بلغارستال روی آتش

سوروا | Surva

جشنواره بین المللی سوروا که در واقع فستیوالی بالماسکه است هر سال در بلغارستان برگزار می شود اما بهترین مکان برای تماشای آن پرنیک (Pernik) است. بهترین اجرا کنندگان بازی های سنتی و فولکلور جهان نیز در آن شرکت می کنند.

در گذشته،  بازیگران نقاب دارد (mummers) با ترکیبی از لباس های مردانه و زن و ماسک های ترسناک ظاهر می شدند. در حالی که  از خودشان زنگ و زنگوله آویزان کرده بودند و شمشیر یا چوب حمل می کنند تا زمستان سخت و ارواح شیطانی را بترسانند. امروزه تبدیل به یکی از شادترین و بهترین فستیوال های بلغارستان شده و مردم این سنت را از نو ساخته اند و برای آن ها شادی و تفریح را به ارمغان آورده اند. این جشنواره هر ساله در جمعه، شنبه و یکشنبه ماه ژانویه برگزار می شود.

به طور سنتی جشنواره شامل حدود ۶۰۰۰ نفر در بیش از ۱۰۰ گروه نقاب دار از سراسر بلغارستان می شود. مردم برای هیجان و سرگرمی این جا دور هم جمع می شوند.

جشنواره بین المللی سوروا

فستیوال بین المللی نی انبان در گلا | International Bagpipe Festival in Gela

مسلما غیر معمول ترین جشنواره های بلغارستان را می توان جشنواره بین المللی نی انبان گلا دانست که ماه آگوست در روستای گلا برگزار می شود. این یک جشنواره سنتی است که توسط مردم کوه های ردوپه و قبیله هایی که می خواهند فرهنگ و فولکلورشان را به رخ همگان بکشند برپا می شود.

درحالی که بسیاری از مردم نی انبان را متعلق به اسکاتلند می دانند اما این ساز در کشورهای مختلفی (هر کدام به شکل خاص خودش) استفاده می شود، بلغارستان نیز دارای نسخه بسیار خاص خودش است. اهالی کوهستان های ردوپه نی انبان (که به زبان خودشان Kaba Gaida نامیده می شود)، یکی از مهم ترین ابزار آلات موسیقی محلی بلغارستان، را می نوازند. جشنواره بازدید کنندگان را از سراسر جهان جذب می کند. افراد زیادی از راه های دور مانند کشورهای هلند، فرانسه، مجارستان، سوئد و حتی ژاپن به این روستا می آیند. بیش از ۱۰۰ نفر در این رویداد نی انبان می نوازند و بیش از ۱۵٬۰۰۰ نفر هم آن ها را تماشا می کنند.

فستیوال بین المللی نی انبان

فستیوال روژین | Rozhen Festival

جشنواره فولکلور ملی روژین محل نمایش محصولات فرهنگی بلغاری ها و دام هایشان است. این جشن در چمن زارهای روستای روژین، روستایی مرتفع نزدیک قله های ردوپه برپا می شود. هدف این جشنواره، تبلیغ رقص های محلی بلغاری و هنر آواز آن هاست. جشنواره موسیقی بلغاری، آداب و رسوم، رقص، لباس، سنت ها، و آیین ها را نشان می دهد. این نمایش به طور سنتی با آهنگ Бела съм бела юначе (Bela sam bela yunache)، سرود غیر رسمی کوهستان های ردوپه آغاز می شود. زمان جشن گرفتن آن ماه آگوست است و بین ۲ تا ۳ روز هم طول می کشد.

شنبه لازاروانه | Lazaruvane

این مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان نه یک جلسه بزرگ در یک نقطه خاص، بلکه سنتی است که در روستاها و شهرهای سراسر کشور جشن گرفته می شود، لازاروانه در روز شنتبه سنت لازاروس، هشت روز قبل از عید پاک، جشن گرفته می شود. این سنت بلغاری باستانی آغاز فصل بهار را اعلام می کند.

آنچه در مورد این رویداد بسیار قابل توجه است اینست که تنها توسط دختران انجام می شود. در روز سنت لازاروس، گروه های دختران (معمولا ۱۶ ساله و مجرد) با لباس های محلی زیبایشان در کوچه و خیابان های شهر راه می افتند و آهنگ های محلی می خوانند و در تک تک خانه ها را می زنند. این سنت نشان دهنده کامل شدن بلوغ دختران است و دختری که در آن شرکت کند دیگر برای ازدواج آماده است.

جشنواره فولکلور ملی روژین

فستیوال ملی لباس محلی ژروانا | Zheravna National Costume Festival

ژرونا روستایی در بخش جنوب شرقی بلغارستان است. به طور مرتب از سال ۲۰۰۸ جشنواره ملی لباس های محلی در روستا برگزار می شود.

مشارکت در جشنواره یک عمل داوطلبانه است و کسانی که می خواهند به آن ملحق شوند، باید به قوانین احترام بگذارند. قاعده اصلی این است که در جشن لباس محلی ملی بلغارستان را بپوشید. استفاده از اشیاء زندگی مدرن امروز در این مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان ممنوع است. استفاده از تلفن همراه تنها در مناطق مخصوص تماس مجاز است. هدف از این قوانین، تلاش برای درک زندگی روزمره بلغاری ها در حدود ۱۰۰-۱۵۰ سال پیش است.

به طور سنتی جشنواره به مدت سه روز (جمعه، شنبه و یکشنبه) در آخرین، تعطیلات آخر هفته ماه اوت برگزار می شود.

فستیوال ملی لباس محلی ژروانا

کارناوال شوخی و خنده در گابرووو | Carnival of Humour and Satire in Gabrovo

گابروور را به عنوان پایتخت طنز بلغارستان می شناسند و هر سال در اواسط ماه مه، کارناوال شوخی و خنده  در آن برگذار می شود. این یک جشنواره فوق العاده سرگرم کننده است، یکی از بهترین جشنواره های بلغارستان به ویژه اگر دوست دارید که درست و حسابی بخندید.

در طول این کارناوال، هیچ چیز جدی نیست. جمعیت بزرگی خیابان های گابرووو را پر می کند، بخشی از مراسم این گونه است که جمعیت به آرامی داخل خیابان های شهر راه می روند. شخصیت های کارتونی و مجسمه های رویدادهای مهم، افراد معروف و قهرمانان محلی همه جا دیده می شوند. مردم خودشان را به شکل انواع شخصیت ها در می آورند انواع  کولی ها و تفنگداران، جادوگران و قهرمانان گاوبازی در خیابان راه می روند. علاوه بر این، موسیقی و رقص های سنتی بالکان در طول یکی از سرگرم کننده ترین فستیوال های های بلغارستان براه است. اگر در ماه مه به این کشور سفر می کنید پیشنهاد می کنیم حتما سری هم به کارناوال گابرووو بزنید.

کارناوال شوخی و خنده در گابرووو

فستیوال آهنگ های سنتی در پیرین | Pirin Sings Folklore Festival

یکی از مهمترین جشنواره های فرهنگی بلغارستان، جشنواره فولکلور خواندن در پیرین است. این مورد از بهترین فستیوال های بلغارستان اولین بار در سال ۱۹۶۲ برگزار شد، از آن زمان تا امروز همواره محبوب تر شده و موفق به زنده نگهداشتن، احیا و حفظ میراث فرهنگی در بلغارستان  شده است. جشنواره یک جشن پر جنب و جوش بوده که خوانندگان جوان و قدیمی، دوستداران سنت های قدیمی و قوم نگاری، و همچنین گردشگران علاقه مند به فرهنگ محلی مردم این کشور در آن شرکت می کنند.

فستیوال آهنگ های سنتی پیرین در وسط تابستان در گذر Predel در کوه های ریلا و Pirin اجرا می شود. مردم از همه ۱۴ دهکده منطقه در جشن شرکت می کنند. شادی به همراه آهنگ ها، رقص، داستان ها و قصه ها، موسیقی و دیگر سرگرمی های عامیانه برای چند روز ادامه دارد.

منبع: chasingthedonkey.com

معرفی هتل گرند لندن وارنا | ۵ ستاره
معرفی هتل گرند لندن وارنا | ۵ ستاره
جاذبه های گردشگری پلودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان!
جاذبه های گردشگری پلودیو، دومین شهر بزرگ بلغارستان!
معرفی بهترین جاذبه های گردشگری وارنا در بلغارستان
معرفی بهترین جاذبه های گردشگری وارنا در بلغارستان
رستوران های حلال وارنا + آدرس
رستوران های حلال وارنا + آدرس

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code