بلیط هواپیما

قدیمی ترین درخت های جهان هنوز زنده اند! + تصویر

کهنسال ترین درختان جهان

برای فهمیدن سن یک درخت باید تعداد حلقه های سالانه روی تنه آن را شمرد اما سن درختانی که برای صدها و یا حتی هزاران سال زنده هستند چطور تخمین زده می شود؟ درختان کمی در جهان هستند که توانسته اند از شرایط سخت آب و هوایی، تغییرات محیطی و دست درازی های انسان به طبیعت جان سالم به در ببرند و برای هزاران سال عمر کنند. می خواهیم تعدادی از قدیمی ترین درختان دنیا را به شما معرفی کنیم، الی گشت را همراهی کنید.

درخت قدیمی

درخت پاندو (۸۰ هزار ساله)

مطالب مرتبط:
دره کوکورا، دره درختان نخل عجیب و غریب!
برای قدم زدن در این تونل های درختی آماده اید؟

پاندو در واقع مجموعه ای از صنوبرهای لرزان هستند که در جنگل ملی فیش لیک (Fishlake)  در ایالت یوتای آمریکا پیدا می شوند. این درختان در مساحتی بیش از ۱۰۷ هکتار گسترده شدند و ریشه همه آن ها یکسان است. همه این درختان که در ظاهر متمایز از هم به نظر می آیند در واقع یک درخت هستند و مجموع وزن این درختان باعث شده که پاندو با وزن ۶۰۰۰ تن سنگین ترین موجود زنده روی زمین باشد. عمر این درخت ۸۰ هزار ساله است و برخی حتی آغاز رشد آن را برای یک میلیون سال پیش می دانند.

درخت پاندو

درخت بلوط جوروپا (۱۳ هزار ساله)

این بلوط که بر روی کوه جوروپا در کالیفرنیای آمریکا قرار دارد از پایان عصر یخبندان به مدت ۱۳ هزار سال در روی تپه ای در کالیفرنیا زندگی می کند و با تکثیر خود توانسته عمری به این درازی داشته باشد.

درخت بلوط جوروپا

درخت تیجیکو (حدود ۹۵۰۰ ساله)

این صنوبر در پارک ملی fullufjallet در استان دالارنا در سوئد قرار دارد و اسمش از سگی گرفته شده که در تیم تشخیص سن این درخت حضور داشته است. این درخت در عصر یخبندان شکل گرفته و دانشمندان آن را در سال ۲۰۰۴ کشف کردند. درخت تیجیکو با اینکه طولش فقط ۴ متر است اما ریشه ای بسیار قوی دارد و حتی اگر تنه اش از بین برود ریشه آن کاملا سالم باقی می ماند و می تواند دوباره تنه ای جدید ایجاد کند.

درخت تیجیکو

درخت   Methuselah (حدود ۵ هزار ساله)

این درخت که در جنگل ملی اینوو در کوه سفید کالیفرنیا قرار دارد نوعی کاج زبر میوه است که قدیمی ترین درخت هم نوع خودش است و در ارتفاع بلند با شرایط آب و هوابیی سخت رشد می کند و به همین دلیل سرعت رشدش خیلی آهسته است. این درخت در میان درختان دیگر قرار دارد و اگر می خواهید برای دیدنش به کالیفرنیا سفر کنید باید خودتان حدس بزنید که کدام است چون هیچ نشانه و یا برچسبی بر رویش وجود ندارد.

درخت Methuselah

سرو ابرکوه (۴ هزار ساله)

این سرو که در استان یزد ایران است حدود ۴ هزار سال سن دارد. سرو ابرکوه که از جاذبه های یزد و از میراث ملی محافظت شده است در نواحی شرقی مدیترانه و خاورمیانه بسیار معروف است و قدیمی ترین درخت آسیا به شمار می رود.

سرو ابرکوه

درخت سرخدار Llangernyw  (حدود ۴ هزار سال)

این درخت حدود ۴ هزار سال قبل در دهکده Llangernyw  در شمال ولز در حیاط کلیسای کوچکی به وجود آمد. با اینکه عمر این نوع درخت بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال است اما این درخت توانسته هزاران سال زتده بماند. شورای درختان، این درخت را در لیست ۵۰ درخت بزرگ بریتانیا قرار داده است.

درخت سرخدار Llangernyw
شنا در ترسناک ترین استخر دنیا، استخر شیطان!
شنا در ترسناک ترین استخر دنیا، استخر شیطان!
این مرد عجیب ۲ صورت دارد!
این مرد عجیب ۲ صورت دارد!
۱۱ مورد از جاذبه های جزیره جیجو در کره جنوبی
۱۱ مورد از جاذبه های جزیره جیجو در کره جنوبی
۱۰ مورد از بهترین دلایل سفر به کلکته
۱۰ مورد از بهترین دلایل سفر به کلکته