بلیط هواپیما

قصر پوتالا شاهکار معماری تبتی

قصر پوتالا چین

قصر پوتالا که به زبان سانسکزیت به معنی قصر مقدس است توسط پادشاه سنگتسن گامپو در قرن ۷ در شهر کنونی لهاسا ساخته شد. این قصر تا سال ۱۹۵۹  محل زندگی دالایی لاما (رهبر مذهبی مردم تبت) بود تا اینکه در آن سال دالایی لاما چهاردهم به هند رفت. این قصر هم اکنون تبدیل به موزه شده است. با الی گشت همراه باشید تا از این کاخ زیبا بیشتر بدانبد.

مطالب مرتبط:
چین گردی
روش زندگی به سبک چینی
قصر پوتالا چین

 قصر پوتالا که از جاذبه های گردشگری برجسته چین است ۱۳ طبقه دارد و شامل عبادتگاه ها، مدرسه های دینی، تالارها، خوابگاه و حیاط می باشد، این قصر فقط از سنگ، چوب و گرانیت (برای دیوارها) ساخته شده بود و معماری آن  شامل ۳ بخش است:

 • قصر قرمز که در وسط این بنا قرار دارد کاملا وقف مطالعات دینی شده است و تالارها، عبادتگاه ها و کتابخانه های زیادی دارد.
قصر قرمز
 • تالار بزرگ جیوآنمان در سمت غرب ساختمان قرار دارد و بزرگترین تالار قصر پوتالا است و دیوارهای داخلی آن نقاشی های زیبایی دارند.
 • قصر سفید که در سمت شرق این بنا قرار دارد زمانی ساختمان اداری دولت تبت بود. این قصر را سفید ساخته اند تا نماد صلح و آرامش باشد. قصر سفید در زمان دالایی لامای پنجم ساخته شد و او و دولتش در سال ۱۶۴۹ به این کاخ آمدند، سپس در زمان دالایی لامای سیزدهم در اوایل قرن ۲۰ اندازه این کاخ را به زمان کنونی اش گسترش دادند این قصر شامل اتاق هایی برای زندگی، اداره، مدرسه دینی و چاپخانه بوده است و حیاط زرد رنگی این قصر سفید را از قصر قرمز جدا می کند.
قصر سفید

یونسکو در سال ۱۹۹۴ این بنا را به عنوان میراثی ارزشمند معرفی کرد و آن را در لیست خود جای داد. از سال ۲۰۰۳ این کاخ فقط ۶ ساعت در روز باز است و به این ترتیب تعداد گردشگران این کاخ را محدود به ۱۶۰۰ نفر در روز کردند تا از ازدحام و شلوغی جلوگیری شود، البته این محدودیت در ماههای شلوغ برداشته می شود. بعد از تعمیراتی که در سال ۲۰۰۶ روی این بنا انجام شد بازدید از سقف این کاخ را ممنوع کردند تا از آسیب های بیشتر جلوگیری شود.

واقعیاتی درباره قصر پوتالا

 • این قصر بر روی دامنه های تپه ساخته شده که نشان دهنده ترکیبی از معماری تبتی و هان می باشد.
 • قصر پوتالا ۸ سالن عزاداری دارد که گنبدها و مقبره های دالایی لاماها در آنجا قرار دارد و این گنبدها با ورقه های طلا پوشیده و با جواهرات تزئین شده ا ند.
 • این قصر بیش از ۱۰۰۰ اتاق دارد که شامل ده ها هزار چهرهای مذهبی است.
 • در سال ۱۹۵۹ این قصر در جریان قیام تبت بر ضد چینی ها آسیب های جزئی دید و پنجره های آن توسط چینی ها گلوله باران شد، همچنین در جریان انقلاب فرهنگی در سال ۱۹۶۶ نیز آسیب هایی بر آن وارد شد و تاکنون حدود ۱۰۰,۰۰۰ جلد کتاب، مستندات تاریخی و آثار هنری بسیاری از این قصر نابود شده است.
 • قصر پوتالا کجاست

  این قصر در مرکز دهکده لهاسا، بر روی کوه سرخ که از سطح دریا ۳۷۰۰ متر ارتفاع دارد ساخته شده است. قصر پوتالا بیش از ۱۱۰ متر ارتفاع دارد و مساحت آن ۱۳۰,۰۰۰ مترمربع است.

  بهترین زمین برای بازدید از قصر پوتالا

  از آنجایی که بهترین ماه های سفر به چین آوریل ، می، سپتامبر و اکتبر است به همین دلیل در این ماهها قیمت ها بالا می رود و جمعیت زیادی در جاذبه هایی مثل کاخ پوتالا هستند پس ما به شما مسافرت در ماه های دیگر را پیشنهاد می کنیم چون در ماههای دیگر قیمت هتل ها هم ارزان تر است.

  منبع: mapsofworld.com

تصاویری ناب از زندگی روزانه ی مردم تبت
تصاویری ناب از زندگی روزانه ی مردم تبت
طبیعت نفس گیر یعنی تبت! این فیلم به شما ثابت می کند…
طبیعت نفس گیر یعنی تبت! این فیلم به شما ثابت می کند…
چرا هواپیماها بر فراز تبت پرواز نمی کنند؟
چرا هواپیماها بر فراز تبت پرواز نمی کنند؟
چین و ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به تبت
چین و ممنوعیت ورود گردشگران خارجی به تبت

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code