معرفی کامل قطار میلاد ۶ تخته اما درجه یک!

تصور همگان از قطاری لوکس، کوپه های تمیز و راحت ۴ تخته، قیمتی گران و پذیرایی عالی است. این باور غلط است! شرکت رجا در این سال ها توانسته تجهیزات ناوگان ریلی خود را بهبود ببخشد. در همین راستا برای انواع سلیقه ها و با هر بودجه ای، در مسیرهای مشخص قطار گذاشته است. قطارهای لوکس تنها ۴ تخته نیستند، بلکه قطار میلاد ۶ تخته هم پیدا می شود. قطاری که تمام امکانات قطارهای لوکس رجا را دارد اما در هر کوپه ای ۶ نفر حضور دارند. این قطارها، جزو قطارهای درجه یک هستند.

دوستانی که در گروه های ۶ نفره سفر می کنند یا خانواده های پرجمعیت قطار درجه یک را انتخاب کنند. اگر مجبور به انتخاب قطارهای ۶ تخته هستید، چه بهتر که به سراغ قطاری لوکس بروید. در این مقاله مجله گردشگری الی گشت شما خوانندگان را با تمام امکانات قطار میلاد درجه یک آشنا می کنیم. از کوپه های ۶ تخته آن می گوییم و قطارهای شبیه به آن را نام می بریم.

معرفی قطار میلاد 6 تخته با کلاس 1

قطارهای ۶ تخته رجا

کلمه رجا مخفف چیست؟ این کلمه که حرفو اول عبارت «شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران» است، انواع قطارها را دارد. قطارهایی که هر یک در مسیرهای ریلی متفاوت در ایران حرکت می کنند. از امکانات متنوع و متفاوتی برخوردارند. حتی ظاهری متفاوت با یکدیگر دارند. شما تنها با نگاه کردن به بدنه بیرونی یا درون کوپه های قطار ۶ تخته میلاد متوجه این تفاوت خواهید شد. صحبت ما درباره قطارهای ۵ ستاره و لوکس رجا نیست.

چرا که همه افراد به دنبال خرید بلیط قطاری همچون قطار سیمرغ یا قطار فدک نیستند. خرید بلیط قطار ارزان از میان قطارهای ۳ ستاره یا قطارهای اتوبوسی رجا امکان پذیر است. قطار سه ستاره میلاد یکی از بهترین قطارهای ۳ستاره رجا است. در مقاله ای جداگانه انواع قطارهای رجا را به شما معرفی کرده ایم.

قطار میلاد رجا از انواع قطارهای ناوگان ریلی کشور

امکانات قطار میلاد ۶ تخته

اکنون برای اینکه این نام بیشتر برایتان ملموس شود، مشخصات قطار ۶ تخته میلاد را معرفی می کنیم. با خرید بلیط ساده قطار میلاد، برای هر خرید، یک میان وعده رایگان در نظر می گیرند. در این صورت، در مسافت های طولانی درون واگن های قطار میلاد راحتی بیشتری خواهید داشت. واگن ها، کوپه ها و پارچه ملافه روی صندلی ها بسیار تمیز هستند. تمام صندلی ها با روکش های آبی طرح دار پوشانده شده اند.

در هر واگن، دو آینه، یک سطل زباله، نردبانی کنار پنجره بازشو و صندلی وسطی با پشتی تاشو وجود دارد. به این ترتیب، هر کوپه می تواند به کوپه های ۴ نفره هم تبدیل شود. طراحی صندلی ها و تخت های مسافران، قطار لوکس درجه یک میلاد را با دیگر قطارها جدا می کند. صندلی وسط به عنوان میز پذیرایی مابین دو صندلی کناری استفاده می شود. برای صندلی ها، دسته صندلی کار گذاشته اند تا مسافران راحت مسیر طولانی را به صورت نشسته استراحت کنند. هر صندلی تکیه گاهی برای سر دارد. نمونه ای دیگر از قطارهای ۶ تخته خوب ایران، قطار مهتاب سیر جم نام دارد که در مقاله آن می خوانید.

خدمات پذیرایی در قطار ۶ تخته میلاد

امکانات پذیرایی که با خرید بلیط قطار میلاد ۶ تخته به مسافران تعلق می گیرد را در جدول زیر آورده‌ایم. اگر علاقه مند بودید می توانید منوی قطار را از مهماندار واگن خود درخواست بدهید. این امکانات مشخص کننده تفاوت قطار میلاد درجه یک با قطارهای درجه دو و سه رجا است.

امکانات پذیرایی قطار درجه ۶ تخته یک رجا

پذیرایی میان وعده رایگانفروش تنقلات درون قطار
فروش غذا و سرو آن در رستوران، کوپه یا سالنامکان سفارش غذای ویژه برای صبحانه یا عصرانه در هنگام تهیه بلیط قطار میلاد
یک بطری نیم لیتری رایگان برای هر مسافر

رستوران قطارهای لوکس مانند قطار میلاد 6 تخته

مشخصات عمومی قطارهای ۶ تخته رجا

ویژگی هایی که در این قسمت مقاله به شما معرفی می کنیم را در تمام قطارهای ۶ تخته رجا خواهید دید. فرقی ندارد بلیط قطار پارسی یا زاگرس را خریده باشید. تفاوت این مشخصات قطارها، در نامشان نیست، بلکه در کیفیت آن هاست. جداره واگن های قطار ۶ تخته میلاد دو جداره بوده تا از ورود صداهای بیرون جلوگیری کند. عایق گرما هم هست. تمام پنجره ها هم، با شیشه های دوجداره عایق گرما پوشانده شده اند. مشخصاتی که با امکانات قطار میلاد یکسان است شامل ویژگی های زیر هستند:

 • سیستم تهویه در هر کوپه
 • توزیع نشریات و روزنامه در ایام غیر تعطیل
 • سرویس خواب تمیز
 • ویلچر برای افراد نیازمند، مخصوصا در هنگام سوار یا پیاده شدن به قطار
 • سیستم صوتی در کوپه ها یا سالن
 • سرویس های بهداشتی فرنگی و ایرانی
 • جعبه کمک های اولیه
 • تنظیم نور درون کوپه ها به دلخواه مسافران

قیمت بلیت قطار میلاد 6 تخته سه ستاره

تفاوت قطار میلاد با دیگر قطارهای ۶ تخته رجا

قطار میلاد رجا از قطارهای کلاس ۱ در ناوگان ریلی رجا است. آنچه که قطار درجه یک شش تخته را از قطارهای درجه ۲ و ۳ جدا می کند، دو امکان است.

اول اینکه در واگن های قطار درجه یک میلاد، سیستم تصویری قرار داده اند. سیستم تصویری را درون هر کوپه به صورت دوتایی و در هر واگن خواهید یافت. یعنی واگن رستوران هم مانیتور دارد. این ویژگی قطار میلاد ۶ تخته در دیگر قطارهای ۶ تخته مانند پارسی، زاگرس یا ۶ تخته تبدیلی دیده نمی شود.

یکی دیگر از تفاوت های قطار ۶ تخته میلاد با دیگر قطارهای شش تخته، امکان سفارش غذا در زمان تهیه بلیط قطار است. تمام مسافران به دلخواه می توانند صبحانه، عصرانه یا هر دو را در هنگام خرید بلیط قطار میلاد انتخاب کنند. قیمت این میان وعده ها، روی قیمت بلیط تاثیر می گذارد اما راحتی بیشتری را برای شما در سفر به همراه دارد.

تصاویر قطار میلاد 6 تخته سه ستاره

خرید بلیط قطار ۶ تخته میلاد

روش های مختلفی برای خرید بلیط قطار میلاد وجود دارد. یکی از آسان ترین روش ها برای اینکه سفری راحت با قطار میلاد شش تخته داشته باشید، خرید از آژانس معتبر الی گشت است. با انتخاب تاریخ رفت، مبدا و مقصد، تعداد بلیط و ورود مشخصات فردی امکان تهیه بلیط قطار فراهم می شود. در صفحه خرید بلیط قطار به صورت آنلاین و در کسری از ثانیه خرید خود را انجام دهید یا با شماره تلفن ۸۵۴۰-۰۲۱ تماس بگیرید. اگر گوشی هوشمند دارید، با نصب اپلیکیشن الی گشت در هر کجا که هستید، می توانید به این سامانه دسترسی داشته باشید. سازمان رجا، ۴ مسیر کلی رفت و برگشتی را برای قطارهای آبی رنگ میلاد در نظر گرفته است.

 • مسیر تهران به تبریز و برعکس
 • تهران به خواف و برعکس که در گذشته وجود داشت
 • تهران به اصفهان (رفت و برگشتی)
 • تهران به مشهد (رفت و برگشتی)

امکانات قطار میلاد قزوین مشهد

قیمت بلیط قطار میلاد سه ستاره در مسیرهای مختلف

قطار میلاد درجه یک در هر یک از مسیرهای که در بالا گفتیم یا در ادامه نام می بریم، قیمت های بلیط متفاوتی دارد. بعضی از مسیرها به دلیل کوتاه بودن مسافت، قیمت های ارزان قطار سه ستاره میلاد را مشاهده می کنید. هر چند که در بیشترین و طولانی ترین مسافت ها نیز، قیمت بلیط ارزان قطار را به دلیل کوپه های شش تخته می بینید. در مجموع ۶ مسیر را می توان برای این قطار شش تخته میلاد در نظر گرفت. قیمت بلیط قطار میلاد ۶ تخته و زمان حرکت این قطار سه ستاره را در ادامه می خوانید.

۱- مسیر تهران به مشهد

در مسیر تهران – مشهد قطار ۶ تخته میلاد تنها یک روز در ماه حرکت دارد. در حقیقت قطار تبریز – مشهد است که دارندگان این بلیط را از تهران به مقصد مشهد سوار می کند. ساعت ورود به ایستگاه تهران، ۲۳:۰۵ خواهد بود و هزینه بلیط قطار زیر ۹۰ هزار تومان دارد. دیگر قطارهای این مسیر را در مقاله بهترین قطار تهران مشهد پیدا خواهید کرد. ایستگاه های میانی قطار تهران به مشهد میلاد، ۴ شهر زیر هستند.

 • سمنان
 • دامغان
 • شاهرود
 • نیشابور

۲- مسیر تهران به تبریز

در مسیر تهران به تبریز قطار ۳ ستاره ۶ تخته میلاد می توانید ۱۰ توقف میانی را بشمارید. این قطار در ساعت ۱۹:۲۰ از تهران حرکت می کند و قیمت بلیط ۸۰ هزار تومان در سال ۹۸ دارد. روزهای حرکت قطار ۶ تخته میلاد در مسیر تهران به تبریز و برعکس، یک روز در میان است.

 • کرج
 • قزوین
 • تاکستان
 • خرم ده
 • زنجان
 • میانه
 • خراسانک
 • مراغه
 • عجب شیر
 • آذرشهر

مسیر قطار میلاد 6 تخته سه ستاره

۳- مسیر تهران به اصفهان

مسیر تهران به اصفهان یک روز در میان و در ساعت ۰۰:۵۵ حرکت دارد. قطار برعکس آن، در ساعت ۱۶:۵۵ از اصفهان به مقصد تهران حرکت دارد. قیمت بلیط قطار سه ستاره میلاد این مسیر حدود ۶۰ هزار تومان در سال ۹۸ است.

۴- تهران به خواف

در مسیر تهران به خواف بیشتر قطار پارسی ۶ تخته با کلاس دو رجا حرکت می کند. قطار سه ستاره ۶ تخته میلاد مدتی است که در این مسیر حرکت ندارد.

۵- مسیر تهران به طبس

در مسیر تهران به طبس قطار ۶ تخته میلاد از مسیر سمنان، شاهرود و در نهایت بجستان به طبس می رفت. منتها مدتی است که در این مسیر این قطار حرکت ندارد.

۶- مسیر مشهد قزوین

قطار میلاد مشهد یک روز در میان در این مسیر حرکت می کند. روز بعد آن، مسیر قطار ۶ تخته درجه یک میلاد مشهد به قزوین خواهد بود. این قطار از قزوین ساعت ۱۶:۰۵ حرکت می کند و پس از گذر از ۷ ایستگاه به مشهد می رسد. ایستگاه های میانی قطار میلاد قزوین مشهد شهرهای زیر می گذرد.

 • آبیک
 • هشتگرد
 • کرج
 • تهران
 • سمنان
 • شاهرود
 • نیشابور

عکس قطار لوکس 6 تخته میلاد اصفهان و امکانات آن

آیا بلیط قطار را از راه آهن تهران هم می توان تهیه کرد؟

بله. شما بلیط مورد نظر خود را می توانید از باجه های فروش بلیط قطار در ایستگاه های راه آهن تهیه کنید. تنها به خاطر داشته باشید که چند روز قبل از حرکت بلیط قطار میلاد ۶ تخته را بخرید. در روز شروع سفر و با ورود به راه آهن نمی توانید بلیطی برای خرید پیدا کنید؛ و در صورت بودن جای خالی در کوپه ها ی قطار، بسیار معطل خواهید شد.

با خواندن تمام این مقاله که راجع به قطار ۶ تخته میلاد بود، قطعا به سراغ خرید بلیط آن خواهید رفت. قیمت مناسب، کوپه های تمیز و امکاناتی همانند قطارهای لوکس درجه یک آن را از دیگر قطارها متمایز کرده است. از تجربیات خود در سفر با قطار در بخش کامنت ها بنویسید. نظرات خود را عنوان کنید. برای ما بگویید که سفر با قطار را ترجیح می دهید یا هواپیما را می پسندید؟

آشنایی با قطار لوکس ۴ تخته البرز
آشنایی کامل با قطار غزال، امکانات و تصاویر آن
لذت بردن از طبیعتی چشم نواز در مسیر قطار + ویدئو
هر آنچه که باید درباره ایستگاه راه آهن مشهد بدانید!
  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست عزیز الی گشت سارا نوا
   بله این قطار کوپه هایی بسیار راحت دارد تا بتوانید مسیر ۱۲ ساعته قزوین مشهد را به خوبی استراحت کنید. هر کوپه ۶ نفره، شش تخت دارد که امکان خوابیدن را در طول شب فراهم می کند.

  • تیم خبری الی گشت
   تیم خبری الی گشت

   سلام به دوست عزیز مجله الی گشت
   در مورد این موضوع بستگی دارد که در کدام سایت ها به دنبال بلیط قطار گشته اید. پیشنهاد می دهیم اگر با تمام شدن بلیط های قطار در یک مسیر و زمان و تاریخ مشخص مواجه شدید، ناامید نشوید. با شماره تلفن ۸۵۴۰ ۰۲۱ تماس بگیرید و از مشاورین قطار بلیط مورد نظرتان را پرس و جو کنید. گاهی درگاه های خرید اینترنتی با آنچه که اپراتورهای خرید بلیط قطار در لیست خود دارند، متفاوتند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code