قتل عام هولناک ۲ میلیون نفر در «مزارع مرگ»! + تصاویر واقعی

ماجرای هولناک مزارع مرگ

یکی از سیاه ترین دوره ها در تاریخ مدرن در کشور کامبوج اتفاق افتاده است. در این کشور حد فاصل سال های ۱۹۷۵ و ۱۹۷۹ و تنها در عرض چهار سال یک چهارم مردم کامبوج به طرز فجیعی به قتل رسیدند! مزارع مرگ جایی است که این افراد در گورهای دسته جمعی دفن شده اند و یکی از مخوف ترین مکان های دنیا را به وجود آورده است. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این فاجعه هولناک بیشتر صحبت کنیم.

اسکلت های های کشتار کامبوج
مطالب مرتبط:
نمایش قتل عام بی رحمانه در کامبوج (بیماران قلبی نخوانند)
در این دریاچه‌ اسکلت انسان روییده است!
اگر جرات دارید به این قلعه دراکولا بروید!

یکی از هولناک ترین فجایع بشری در دوران حکومت رژیم خمر سرخ (Khmer Rouge) در کامبوج اتفاق افتاده است و باعث قتل عام میلیون ها انسان بیگناه شده است. در طول حکومت چهار ساله خمر سرخ حدود ۱٫۷ تا ۲٫۵ میلیون کامبوجی از طریق قتل عام، قحطی و بیماری مرده اند و این رقم حدود یک چهارم کل جمعیت این کشور بوده است! در مزارع مرگ بیش از ۲۰۰۰۰ گور دسته جمعی وجود دارد که بیش از ۱٫۳۸ میلیون جسد در آن ها دفن شده اند! بزرگ ترین مزرعه مرگ جایی به نام Choeung Ek است که در حومه پنوم پن قرار دارد و امروزه مکانی برای ادای احترام و گرامیداشت یاد قربانیان این فاجعه به شمار می آید. بازدید از مزارع مرگ در دسته بندی «گردشگری سیاه» طبقه بندی می شود و هشداری برای انسان هاست تا از تاریخ درس بگیرند و چنین فجایعی را دوباره تکرار نکنند!

قتل عام خمر سرخ

وقتی مردم به استقبال قاتل خود می روند!

ارتش خمر سرخ پس از سال ها جنگ داخلی و ناآرامی وارد شدند مردم شهر به استقبال آن ها رفتند؛ چون فکر می کردند بالاخره قرار است روی آرامش را به خود ببینند و کشورشان به ثبات و صلح برسد. تانک های ارتش خمر سرخ وارد خیابان های شهر می شدند و مردم با شادی به استقبالشان می رفتند و روحشان هم خبر نداشت که همین رژیم قرار است فجیع ترین قتل عام تاریخ را رقم بزند! آن ها از همه جا بی خبر بودند و چشم انتظار صلح و آرامشی بودند که هیچ وقت اتفاق نیفتاد!

خمرهای سرخ پس از تسلط بر کامبوج دست به اصلاحات و تغییرات زیادی زدند. این افراد که تفکراتی برگرفته از کمونیسم داشتند تمام مردم کامبوج را به کار اجباری در مزارع وادار کردند و کسانی را به نظرشان مختلف یا مشکوک بودند مورد شکنجه های فجیعی قرار دادند.

ورود ارتش خمر سرخ به کامبوج

تشکیل جامعه ای برابر با قتل عام میلیون ها انسان!

سردمداران این ارتش مخوف که همگی تحصیل کرده های فرانسه بودند در تلاش بودند جامعه ای کشاورز و کمونیست به وجود بیاورند. حق مالکیت شخصی از بین رفت و هیچ کس حق نداشت اموال و پولی برای خودش داشته باشد. بسیاری از مردم بر اثر قطحی، کار شدید و بیماری و نبود دارو کشته شدند و صدها هزار نفر هم بر اثر شکنجه به قتل رسیدند. خمرهای سرخ بسیاری را در گورهای دسته جمعی به قتل می رساندند و به همین دلیل تعداد دقیق کشته های این دوران سیاه مشخص نیست. با این حال تخمین زده می شود که حدود ۲ میلیون کامبوجی در عرض ۴ سال حکومت ترس و وحشت خمر سرخ به قتل رسیده اند!

موزه نسل کشی S-21 در پنوم پن زندان اصلی رژیم به شمار می رفت. مظنونین احتمالی را به این زندان می فرستادند تا تحت شکنجه های فجیع قرار بگیرند و بالاخره اعتراف کنند! شمار زیادی از کامبوجی ها در همین زندان به قتل رسیده اند. امروزه این مکان مخوف به موزه تبدیل شده است تا درس عبرتی برای آیندگان باشد. در واقع ۱۲۲۷۳ نفر در زندان s-21 کشته شدند و آن طور که مشخص است تنها ۷ نفر توانستند جان سالم از این زندان به در ببرند!

مزارع مرگ کامبوج

بسیاری از زندانیان از این مکان به مزارع مرگ کامبوج و به ویژه بزرگترین آن ها یعنی Choeung Ek فرستاده می شدند. در مزارع مرگ برای اینکه گلوله ها هدر نرود چشم های زندانیان نگون بخت را می بستند و آن ها را لبه گودالی مملو از جسد قرار می دادند. بعد سربازان با بیل یا سرنیزه به سرشان می زدند و آن ها را داخل گودال و روی تلی از جسد می انداختند. به این ترتیب مخوف ترین مزرعه کامبوج از پیکر بیجان هزاران کامبوجی به وجود آمد. برآورد می شود که حدود ۱۷۰۰۰ مرد، زن و کودک در این مکان به قتل رسیده اند و همان جا در گورهای دسته جمعی دفن شده اند.

در سال ۱۹۸۰ و سال ها پس از این حوادث تلخ و سیاه، جسد ۹۰۰۰ نفر از خاک بیرون آورده شد. جمجمه بسیاری از این کشته شده ها اکنون در مقبره یادبودی که در سال ۱۹۸۸ ساخته شد قرار دارند.

امروزه وقتی در این مزارع قدم می زنید به سختی می توانید تصور کنید که زمانی این مکان یکی از هولناک ترین صحنه های قتل و عام و کشتار انسان ها بوده است. درختان سرسبزی در این منطقه قرار دارند و نسیم خنکی لابلای آن ها می وزد، گل ها شکوفه داده اند و پرندگان آواز می خوانند و انگار نه انگار که چند متر پایین تر و در اعماق خاک اجساد میلیون ها انسان بدون دلیل مشخصی کشته شده اند!

یادبود کشتار کامبوج

مزارع مرگ به عنوان جاذبه توریستی

به سختی می توان بازدید از چنین مزارع مخوفی را به کسی پیشنهاد داد. اما بالاخره با گسترش مفهوم گردشگری سیاه، برخی معتقدند که ورود توریست ها به این مناطق می تواند مفهومی آموزشی و عبرت آمیز برای انسان ها داشته باشد و همینطور یاد و خاطره میلیون ها انسان را زنده نگه دارد.

البته بازدید از چنین مناطقی مسلما با بازدید از جاذبه های دیگر تفاوت دارد. نباید فراموش کرد که در این مکان میلیون ها نفر بیگناه کشته شده اند. بازدیدکنندگانی که به این مزارع می آیند معمولا دست بندهای رنگی را به نشانه احترام و یادآوری کشته شده ها به درختان و دیوارها می آویزند. مزرعه مرگ Choeung Ek درفاصله ۱۷ کیلومتری جنوب پایتخت کامبوج، پنوم پن قرار دارد. با استفاده از موتورهای سه چرخ به نام توک توک در مدت زمان ۴۰ دقیقه می توانید به مزرعه مرگ برسید. در این مکان راهنماهای صوتی در اختیار گردشگران قرار می گیرد که تاریخچه رژیم خمر سرخ و مزرعه مرگ را به زبان های مختلف توضیح می دهد.

منبع: theculturetrip.com

پارک جمشیدیه، بهترین انتخاب برای تفریح تهرانی ها!
معماری شگفت انگیز آبراه های باستانی در سراسر جهان
در تایلند به کدام پارک آبی برویم؟
زوکالو، مهمترین میدان مکزیکو سیتی
  1. Avatar
    ناشناس

    واقعا در مقابل این همه ظلم که بشر بر همنوع خود روا می دارد عقل در شگفت می ماند این همه ستم برای چیست دنیا برای کدام یک از این بیماران قدرت طلب جنگ افروز خواهد ماند عجبا؟؟

  2. Avatar
    سنا

    من فیلم اول آنها پدرم را کشتند که آنجلینا جولی ساخته رو دیدم و بعد خیلی دلم میخواست راجبش بدونم ……………………………………..

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code