معروف ترین کلاه های جهان

با معروف ترین کلاه های جهان آشنا شویم

کلاه به نوعی پوشش بر روی سر گفته می شود واز وسیله از سالیان دور مورد استفاده در بین اقوام گوناگون در سراسر تاریخ بوده است. در طول این سالها کلاه های مختلفی در طرح ها و جنس های گوناگون طراحی شده اند. الی گشت در این پست تعدادی از معروف ترین کلاه ها که در جهان مورد استفاده قرار می گرفتند را معرفی خواهد کرد ما را همراهی کنید.

استفاده از کلاه در ایران باستان
مطالب مرتبط:
کارمندان این اداره باید با کلاه کاسکت کار کنند
کلاه خودی ۲۰۰۰ ساله در موزه ملی 

کلاه وسیله ای است از موها و پوست سر در برابر آفتاب شدید، سرما، گرد و غبار و یا حتی در جنگ ها از جان افراد محافظت می کرده است. اما علاوه بر این موارد کلاه نشان دهنده شغل، نژاد و حتی گاهی طبقات اجتماعی افراد بوده است. گاهاً کلاه مطابق با رسوم و آئین های مذهبی هم نیز طراحی و مورد استفاده قرار می گرفته است.

استفاده از کلاه در ایران باستان

استفاده از کلاه در ایران باستان هم رواج داشته است. از جمله کلاه هایی که استفاده می شده تاج، دیهیم، بساک، کلاه راسته، دستار، باشلق  که نوعی کلاه خود به شمار می رفته توسط نظامیان مورد استفاده قرار می گرفته است و دیگر کلاه های که در میان ایرانیان رایج بوده به کلاه نمدی نام داشته است. زنان ایرانی هم از کلاه بی بهره نبودند، و با نوعی تاج یا دستار که نوعی روسری و تا سر قوزک پا می رسیده است سر خود را می پوشاندند. تاریخ استفاده از کلاه به زمان مردم غار نشین برمی گردد.

دلایل استفاده از کلاه

دلایل استفاده از کلاه

با بررسی هایی که در خصوص استفاده از کلاه شده است، در زمانهای کهن، ما را به واقعیتهای زیر هدایت می کند . استفاده از کلاه افراد گاهی برای خوش تیبی و گاهی هم برای محافظت و در امان بودن جانشان از این وسیله پوششی استفاده می نمودند.

کلاه قرمز منگوله دار (Fez)

کلاهی مراکشی که در قرن ۱۷ میلادی برای اولین بار تولید شد. این کلاه استوانه ای قرمز رنگ دارای یک آویز مشکی در بالای خود میباشد. این کلاه مورد علاقه برای امپراتوری عثمانی، کشورهای جنوب شرقی آسیا و همچنین برخی از اروپاییان قرار گرفت. اگر خیلی اهل تماشای فیلم های انیمیشنی باشید دیده اید که خیلی از شخصیت های کارتونی بعد از انجام یک کار سخت یا زمانی که در تعطیلات روی یک تخت سفری دراز کشیده اند این کلاه را بر سر دارند. تامی کوپر کمدین و شعبه باز انگلیسی یکی از طرفداران پر و پا قرص فز بود که همیشه این کلاه را به سر داشت و حتی در لحظه مرگش در یک برنامه زنده تلویزیونی از این کلاه جدا نشد.

کلاه قرمز منگوله دار (Fez)

نوعی کلاه لبه دار(Bowler)

در قرن ۱۹ میلادی در کشور انگلستان کلاهی لبه دار مورد توجه مردم این کشور قرار گرفت. نکته جالبی که این کلاه داشت انحصاری بودن آن برای شهر لندن است به این صورت که استفاده از این کلاره در شهر لندن به معنای این بود که شما یک وکیل، بانکدار و با فعال بازار بورس هستید. اما در دیگر شهرهای انگلستان به معنای گارسون در رستوان بود. از معروفترین چهره های دنیا که از این کلاه استفاده می کردند چارلی چاپلین هنرمند معروف سینما و دیگر وینستو چرچیل نخست وزیر بریتانیا بوده است. سال ها بعد کلاه چرچیل در یک حراجی به قیمت ۱۱٫۷۵۰ دلار فروخته شد.

کلاه لبه دار(Bowler)

کلاه بره(Beret)

یکی از کلاه های سنتی فرانسه کلاه بره نام داشت، که به عبارتی نماد این کشور محسوب می شده است. این کلاه در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان نشانی برای نیروهای نظامی به کار می رفته و به اصلاح به کلاه بره، کلاه کج نیز می گفتند. نکته قابل توجه در این کلاه این است که هم زنان و هم مردان از آن می توانند استفاده کنند.  اولیور میسین یکی از معروف ترین آهنگسازان فرانسوی همواره از این کلاه استفاده می کرده است.

کلاه بره(Beret)

کلاه لبه پهن اسپانیولی(Sombrero)

کلاهی برای کسانی که عاشق فیلم های وسترن هستند. این کلاه که مخصوص بومیان کشور مکزیک بوده جهت حفاظت از پوست سر و صورت این افراد در برابر آفتاب های شدید این منطقه استفاده می شده است. سومبرو به عنوان یکی از نمادهای سنتی کشور مکزیک محسوب می شود.

کلاه لبه پهن اسپانیولی(Sombrero)

کلاه مردانه استوانه ای(Top Hat)

کلاهی جهت انجام مراسمات رسمی که در جهان غرب در قرن بیستم مورد استفاده قرار می گرفت. این کلاه برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری آبراهام لینکن رییس جمهور آمریکا مورد استفاده قرار گرفت. نکته جالب این کلاه این است که در آن زمان آن را به عنوان لوله بخاری می شناختند.

کلاه مردانه استوانه ای(Top Hat)

کلاه گاوچرانی(Cowboy)

کلاهی که در قرن های ۱۷ و ۱۸ توسط بین ساکنان آمریکای غربی که گاوچران بودند محبوب بوده است. علت محبوبیت این کلاه این است که آنها می توانستند با لبه های پین این کلاه خود را باد بزنند. اما امروزه این کلاه آنچنان طرفدارانی ندارد و تنها به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی آمریکا به شمار می رود.

کلاه گاوچرانی(Cowboy)

کلاه بوتر

همانطور که گفتیم کلا نشان دهنده فرهنگ و نماد آن کشور می باشد. در روزگاران قدیم مردها بدون کلاه از خانه خارج نمی شدند، به همین منظور بنا بر فصل کلاه خود را انتخاب می کردند. کلاه بوتر نشان دهنده فصل گرما و تابستان بوده است. مردان از این کلاه برای اینکه در برابر آفتاب سوزان حفاظت شوند استفاده می کردند. یکی از بازیگران معروف فرانسوی به نام مائور یک چوالیر از طرفداران این کلاه بوده است.

کلاه بوتر

کلاه بیسبال (Baseball)

یکی از محبوب ترین و پراستفاده ترین کلاه ها در دنیا شاید کلاه بیسبال باشد. طراحی ساده از جمله دلایل موفقیت طرح این کلاه بوده است. این کلاه که بیشتر به عنوان کلاه ورزشی مشهور است و برای اولین بار در دهه ۱۸۶۰ میلادی توسط فردی به نام بروکلین اکسیلسیرز مورد استفاده قرار گرفته شد. این کلاه هم نیز جزء آن دسته از کلاه هایی می باشد که هم مناسب برای خانم ها و هم مناسب برای آقایان می باشد.

کلاه بیسبال (Baseball)

کلاه آسیایی

کلاه دست ساز منطقه آسیا یکی از نمادهای فرهنگی این قاره می باشد. جنس این کلاه از گیاه پالم و بامبو است. زنان و مردان از این کلاه برای محافظت از پوست سرشان در برابر آفتاب و باران استفاده می کنند. این کلاه در فصل گرما بسیار مناسب است، زیرا دارای لبه های پهن و عریض می باشند که در پوست صورت در برابر تابش شدید آفتاب محافظت می کند، و همچنین در برابر نفوذ آب هنگام بارش باران بر روی پوست سر جلوگیری می کند. از این کلاه دست ساز شما می توانید در کنار ساحل و یا باغ همراه داشته باشید. همچنین یک نخ به این کلاه وصل شده است که مسئول نگهداری کلاه بر روی سر شما در برابر باد و گردش هوا می باشد.

کلاه های آسیایی
کلاه دست ساز آسیایی

کلاه دو لبه ناپلئون (BIVORNE)

کلاهی دو لبه از جنس پوست سگ آبی می باشد، که اکثرا آن را طوری بر روی سر قرار می دهند که جلو و عقب سر بپوشاند، اما ناپلئون که باعث معروفیت این کلاه شده است آن را از پهلو بر روی سر خودش قرار می داد. البته علت آن این بود که در زمان جنگ سربازان اون را فورا تشخیص دهند.

کلاه دو لبه ناپلئون (BIVORNE)

کلاه کاسا

یکی از کلاه های سنتی ژاپن کلاه جین کاسا است که از آن بیشتر سامورایی ها به هنگام جنگ استفاده می شده است. این کلاه در ژاپن و چین استفاده می شود و شکلی شبیه به قارچ دارد. جنس کاسا از فلز، مس و یا چرم تشکیل شده است، تا قابلیت محافظت از سربازان در جنگ را داشته باشد.

کلاه کاسا سامورایی

منبع : toptenz.net

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code