به سافاری منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا در هند بروید

منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا | Bhagwan Mahavir Sanctuary

بسیاری از شما گردشگران هند که به شهر ساحلی گوا سفر می کنید، می توانید از منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا هم دیدن کنید. برای سفر به هند خود، برنامه ای متفاوت بریزید. یک روز از تور هند خود را به دیدن حیوانات بومی و کمیاب هند در پارک ملی بروید. از بلندترین آبشار هند که در نزدیکی شهر گوا قرار دارد، دیدن کنید. همچنین می توانید جدای از تفریحات ساحلی گوا به سافاری منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا بروید. در این مطلب مجله الی گشت شما را با یکی از معروف ترین پارک های ملی هند در گوا آشنا می نماییم.

مردم روستای نزدیک پارک ملی

تاریخ پارک

مطالب مرتبط:
در پارک ملی جیم کوربت هند، به دیدن حیواناتی شگفت انگیز بروید
چطور سفر ۱۰ روزه به هند را برنامه ریزی کنیم؟
شیکارا سواری در هند + تصویر

این مجموعه حفاظت شده در منطقه ای به نام قات غربی (Western Ghat) با نام منطقه حفاظت شده مولن گیم (the Mollem Game Sanctuary ) نیز شناخته می شود. نام پارک پس از سال ۱۹۶۹ به منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا تغییر پیدا کرد. محدوده اصلی پارک، حدود ۱۰۷ کیلومتر مربع مساحت داشته و در سال ۱۹۷۸ به عنوان پارک ملی با نام پارک ملی مولن (the Mollem National Park) به ثبت رسید.

منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا ناحیه ای به شدت جنگلی و دارای پوششی از گیاهان زینتی شناخته شده ای است. این منطقه به عنوان جنگل های همیشه سبز گرمسیری سواحل غربی، جنگل های نیمه –گرمسیری سواحل غربی و جنگل هایی با درختان برگ ریز مرطوب شناخته می شود. جنگل ها و درختان همیشه سبز پارک، معمولا در ارتفاعات بالاتر و در دامنه های بالایی قات و در امتداد شاخه های رودخانه ای چندین ساله که از منطقه حفاظت شده به صورت صلیبی عبور می کند، قرار گرفته اند.

انواع پرندگان در پارک ملی گوا

گیاهان کم یاب و نادر بومی هندوستان در این منطقه دیده می شود. تراکم درختان و جنگل ها چنان بالاست که گاهی شعاع های خورشید به کف زمین نمی رسد. همین خصوصیت باعث به وجود آمدن منطقه ای نادر از درختان شده است که در کمتر مناطق کره زمین قابل دیدن است. در اینجا حدود ۷۲۲ گونه گیاهان گلدار و حدود ۱۲۸ گونه گیاهان اندمیک منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا در قات های غربی، هند و خلیج هند وجود دارد.

اگر جزو گردشگرانی صبور باشید، شاید بتوانید در میان این جنگل انبوه، گونه های جانوران نایاب دنیا را پیدا کنید. حیواناتی از قبیل گوزن، سامبار، گوزن خالدار، گراز، نوعی گوزن با نام گوزن موشی و گزون بارکینگ از جمله حیوانات کمیاب این پارک ملی هستند. با وجود چنین حیواناتی قطعا جانوارن شکارچی هم در این منطقه زندگی می کنند. جانورانی همچون ببر، لئوپارد، یوزپلنگ، گربه جنگلی و گربه درختی در این ناحیه زندگی می کنند که با همراهی یک راهنمای مجرب، اگر شانس بیاورید می توانید از دور آن ها را نظاره کنید.

معروف ترین حیوانات این مجموعه، حیوان بومی هندوستان یعنی پستاندار کوچک هندی، سگ وحشی، کفتار، خرس تنبل، شغال، بوزینه دم کوتاه، لوریس اسلندر، مورچه فلس دار قاتل، سنجاب غول پیکر، سنجاب پرنده، روباه پرنده و سمور هستند. طبعا اگر عاشق حیوانات هستید، به منطقه ای عالی قدم گذاشتیه اید. چرا که تنوع حیوانات در این زیستگاه بسیار زیاد است و شانس اینکه یکی از این حیوانات را ببینید، بالا خواهد بود.

انوع پروانه ها

جدای از پستانداران و حیوانات شکاری، در منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا پرندگان بومی زیبا و رنگارنگی را نیز پیدا خواهید کرد. اینجا ایالتی برای پرندگان گوا است. بلبل زرد و سینه سرخ با ۱۲۰ گونه متفاوت در اینجا زندگی می کنند. از دیگر پرندگان می توان به مرغ انجیرخوار طلایی، قمری سبز زمردی، هورنبیل خاکستری معمولی، مرغ مگس خوار بهشتی، هورنبیل رنگارنگ بزرگ، هورنبیل رنگارنگ مالابار، مالابار تروگون (Malabar Trogan)، عقاب کاکل دار، لاشخوار کاکل دار عسل خوار و بسیاری دیگر از انواع پرندگان جنگل های گرمسیری را در اینجا خواهید دید.

اگر عاشق پروانه هستید یا کلکسیون پروانه دارید، در این پارک ملی کمیاب ترین گونه پروانه ها را خواهید دید. اگر به سایت مجموعه بروید، می توانید نام گونه های مخصوص پروانه در این پارک ملی را بخوانید و بیشتر از آن ها مطلع شوید.

هنگامی که در میان درختان قدم می زنید، مراقب درختان و مارهای جنگلی باشید. هر چند قبل از حرکت به شما توصیه های لازم را می دهند و باید با لباس های مناسب وارد جنگل شوید اما خود نیز باید به دقت اطرافتان را نگاه کنید. تصور کنید که ایندیانا جونز هستید! مار پیتون، مار درختی، مار گربه ای، انواع افعی ها، کبری هندی و کریت معمولی در منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا در اینجا زندگی می کنند. با این حال مشهورترین خزنده این پارک، کبری پادشاه است.

پارک ملی باگوان ماهاویر گوا-کبری پادشاه

هزینه ورودی پارک ملی

هزینه وروید برای بزرگسالان ۲۰ روپیه و برای کودکان حدود ۱۰ روپیه می باشد. همچنین اگر بخواهید دوربین عکاسی با خود داشته باشید، باید ۳۰ روپیه و برای فیلمبرداری حدود ۱۵۰ روپیه بپردازید.

بهترین زمان بازدید

در تمام طول سال می توانید از منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا دیدن کنید. با این حال شلوغ ترین زمان آن، بین ماه های اکتبر تا مارچ ( آبان تا فروردین) است. ورودی منطقه و پارک هر روزه از ساعت ۸ صبح تا ۰۵:۳۰ بعد از ظهر باز است.

این پارک ملی در مرزهای شرقی ایالت گوا و در نزدیکی روستای مولن (Mollem) قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا از مارگائو (Margao) 53 کیلومتر و از پاناجی (Panaji) 54 کیلومتر فاصله دارد.

ورودی پارک

دیگر جاذبه های پارک ملی گوا

منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا نه تنها شما را از زندگی در میان انسان ها جدا می کند، بلکه جاذبه های دیگری نیز دارد که گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید. در ادامه جاذبه های این پارک ملی را به شما معرفی می کنیم

آبشار های دادساگار | Dudhsagar waterfalls

آبشار دادساگار بلندترین آبشار در هند است و به خاطر طبیعت اطرافش الهام بخش افراد بسیاری بوده است. بسیاری از گردشگرانی که به دنبال عناوینی همانند بلندترین آبشار هستند حتما وارد منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا شده و از این آبشار دیدن می کنند. می توانید در حوضچه ای که در پایین آبشار ایجاد شده است، شنا کنید. بهترین زمان برای دیدن این آبشار، در طی فصل موسمی و بارش باران است.

منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا-دره

آبشار تامبدی | Tambdi Falls

هر چند این آبشار، ارتفاعی به بلندی آبشارهای دادساگار دارد اما به آن اندازه بازدید کننده نداشته و محوطه ای بسیار خلوت تر دارد. اگر می خواهید در سفر به هند، به مناطقی بروید که شلوغ نباشد، این آبشار را در منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا انتخاب کنید. در ضمن مسیری که به سمت این آبشار منتهی می شود، مسیری سنگلاخی و سخت است به همین دلیل اکثر گردشگران، از رفتن به اینجا منصرف می شوند. با این وجود این مسیر برای افراد علاقه مند به صخره نوردی، کوهنوردی و در کل جنگل نوردی مسیری بسیار جذاب است و ارزش طی کردن دارد. به خاطر داشته باشید که حتما با یک راهنمای کارکشته این مسیر را طی کنید.

دره و رودخانه شیطان | Devil’s Canyon

این دره وهم انگیز از عبور رودخانه در طی سالیان دراز و فرسایش سنگ هایی سخت ایجاد شده است. در اطراف این دره می توانید آرامش و سکوتی اعجاب آور را بیابی. دره ای که با افسانه ها و اسطوره ها همراه شده است.

بلندترین آبشار هند در گوا

عبادتگاه تامبدی سورلا | Tambdi Surla

این عبادتگاه هرچند بنایی بسیار کوچک است با این حال از جاذبه های منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا بوده و در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است. این عبادتگاه منتسب به لرد ماهادو (Lord Mahadev ) بوده و در شمالی ترین ناحیه این پارک ملی قرار گرفته است. بنای این عبادتگاه به خاطر استفاده از سنگ و حکاکی هایی در سبک آشوکن (Ashokan) که دارد، مورد تحسین بازدید کنندگان قرار می گیرد.

پیاده روی و جنگل نوردی

هر چند که برای گشت و گذار در پارک می توانید یک ماشین کرایه کنید، با این حال بهترین راه دیدن آن پیاده روی در طول مسیر است. مسیرهای پیاده روی و جنگل نوردی مشخصی در آن وجود دارد و افراد راهنمای زبده ای را می توانید در ابتدای مسیر پیدا کنید. این راهنمایان محلی و بومی اطلاعات خوبی نسبت به حیوانات، گیاهان و زندگی موجودات منطقه حفاظت شده باگوان ماهاویر گوا دارند که در طول مسیر در اختیارتان قرار می دهند. ببه دلیل اینکه بسیاری از مسیرهای پیاده روی چندان مشخص نیستند، عاقلانه خواهد بود اگر برای یک راهنمای جنگلی در همان ابتدای مسیر، درخواست دهید.

بلندترین آبشار هند

سازمان اکوتوریسم وینگ | Eco-tourism Wing

اگر به عنوان گردشگری حرفه ای به دنبال اطلاعات دقیق تر از زندگی جانوران بومی و یا گیاهان بومی این منطقه هستید یا اگر به عکاسی حرفه ای می پردازید، می توانید از اکوتوریسم وینگ و مرکز داده های تفسیری طبیعت این منطقه دیدن کنید. ورود به این سازمان رایگان بوده و اطلاعات دقیق تری از مجموعه به شما داده می شود. حتی می توانید قبل از ورود به پارک ابتدا به اینجا رفته و پس از کسب اطلاعات مورد نیاز راجع به حیوانات این منطقه، به پیاده روی در آن بپردازید.

برای رزرو هتل در گوا یا خرید بلیط هواپیما به این شهر می توانید از سایت الی گشت اقدام به خرید کنید. همچنین اپلیکیشن الی گشت خرید شما را از هر کجای دنیا که هستید، امکانپذیر و راحت می کند.

منبع: goa-tourism.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code