آشنایی با موزه تمدن های آسیایی در سنگاپور

موزه تمدن های آسیایی سنگاپور | The Asian Civilisations Museum

سنگاپور یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیاست. این کشور در نظرسنجی که موسسه آمار گالوپ به تازگی انجام داده است، به عنوان امن ترین کشور جهان برای سفر در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده است. در این کشور ۷۲ بنای باشکوه وجود دارند که به عنوان اثر ملی ثبت شده اند. امروز یکی از بناهای با شکوه این کشور را معرفی می کنیم که به موزه تمدن های آسیایی شهرت دارد. پس با ما در الی گشت همراه باشید تا سفری کوتاه به سنگاپور زیبا داشته باشیم.

موزه تمدن های آسیایی
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به سنگاپور
تجربه ای متفاوت در باغ وحش سنگاپور + تصویر
گشتی در باغ های گیاه شناسی سنگاپور + تصویر

مجموعه ای بسیار عظیم و ارزشمند از تاریخ و تمدن سنگاپور و دیگر تمدن های آسیا را در یک مکان جمع کرده اند و نام آن را موزه تمدن های آسیایی نهاده اند. سالانه میلیون ها گردشگر خارجی، از این جاذبه گردشگری سنگاپور دیدن می کنند. گردشگرانی که از آثار تاریخی و هنری ارزشمند این موزه بازدید می کنند، بزرگترین اثر این موزه را که قدمتش به سال ۱۸۶۷ بر می گردد، از دست می دهند! خانم رجان شولتز، مهندس معمار و راهنمای گردشگری این موزه درباره آن می گوید: «بزرگترین و با شکوه ترین اثر تاریخی – هنری این موزه، ساختمان آن است.»

بنای امپراطوری (ملکه) سنگاپور

موزه تمدن های آسیایی سنگاپور، ساختمان سابق امپراطوری این کشور بوده که در سال ۱۸۶۷ ساخته شده است. به گفته خانم شولتز، پیشنهاد ساخت این بنای باشکوه و طرح های مهندسی آن در سال ۱۸۸۵ مطرح شدند. اما با توجه به کمبود بودجه و اختصاص بودجه به مصارف نظامی در آن زمان، عملیات ساخت این بنا با چند سال تاخیر و در سال ۱۸۶۴ آغاز شد. این بنا در ابتدا به عنوان یک خانه – اداره طراحی شده بود، ولی در عوض در سال ۱۸۶۷ در اختیار دولت مستعمراتی سنگاپور قرار گرفت و بخش هایی همچون دبیرخانه دولت و خزانه به آن اضافه شد. از آن پس این بنا را ساختمان دولت نامیدند.

نام ساختمان امپراطوری را در سال ۱۹۰۷ بر این بنا نهادند. پس از آن که یک محل پیاده روی بزرگ به این بنا اضافه شد، این ساختمان را به یاد ملکه انگلستان (ملکه ویکتوریا) که در سال ۱۹۰۱ از دنیا رفته بود، ساختمان امپراطوری نامیدند. بنای این موزه، حتی پس از استقلال سنگاپور و تشکیل دولت سنگاپوری در این کشور هم به دولت اختصاص داشت. به دستور بخش حفاظت از سایت ها و آثار تاریخی سنگاپور، یکی از اتاق های مهم این بنا در طبقات فوقانی را به اتاق قانون گذاری کشور تخصیص دادند.

ساختمان امپراطوری - موزه تمدن های آسیایی سنگاپور

کنی تینگ (Kennie Ting) مدیر موزه تمدن های آسیایی سنگاپور در رابطه با بنای موزه می گوید: «این ساختمان با شکوه، نسل جدیدی از ساختمان های مستعمراتی در سنگاپور است که امروزه به این موزه تغییر ماهیت داده است. همچنین نسل قدیم سنگاپور، این بنا را به عنوان اداره مهاجرت سنگاپور می شناسند، آن ها برای گرفتن پاسپورت به این بنا مراجعه می کردند.»

این ساختمان به سبک نئوکلاسیک و توسط معمار مطرح انگلیسی به نام جان فردریک آدولفوس طراحی شده است. البته تغییراتی همچون وجود پنجره های بزرگ فرانسوی که به منظور خنک شدن هوا در گرمای سنگاپور در آن کار گذاشته شده اند، هم در آن مشاهده می شود. ساختمان را کارگران محکوم به زندانی شدن در سنگاپور ساخته اند. استفاده از این زندانیان که اکثر هندی بودند، راه حلی بود برای مقابله با کمبود کارگر در سنگاپور در آن سال ها. با وجود تمام سختی هایی که سنگاپور در طول تاریخ متحمل شده است، امروزه این کشور، یکی از پیشرفته ترین کشورها در دنیا شناخته می شود. ساختمان امپراطوری، یکی از آخرین بازمانده های دوران استعمار در سنگاپور است که در سال ۱۹۹۲ به عنوان یکی از آثار ملی این کشور معرفی شد. این بنا بازگو کننده تاریخ سنگاپور، از استعمار تا استقلال است.

بنای موزه

تشکیل موزه تمدن های آسیایی

این ساختمان تاریخی، در سال ۱۹۸۹ به موزه سلسله Qing تغییر ماهیت داد. در ابتدا اشیای تاریخی اکتشافی از این سلسله را در این موزه نگه داری می شدند. در سال ۲۰۰۳ دولت سنگاپور، موزه تمدن های آسیایی را در این مکان دایر کرد. از سال ۲۰۰۳ تا کنون، بنای این ساختمان بارها تحت عملیات نوسازی قرار گرفته و اکنون مساحتی بالغ بر ۱۶۰۰۰ متر مربع را شامل می شود. پس از آخرین نوسازی که در سال ۲۰۱۵ در این بنا رخ داد و یک گالری و دو فضای دیگر به آن اضافه شدند، بیش از ۵۰۰ هزار نفر در یک سال از این موزه دیدن کردند. با این حال، با وجود نوسازی ها و تغییرات بسیار در شکل این بنا، ساختمان امپراطوری هنوز هم شکل و قالب اصلی خود را حفظ کرده است. گچ بری ها و قرنیس های زیبای این بنا، بارز ترین ویژگی های آن هستند.

آثار داخل موزه

امروزه مجموعه ارزشمندی از گنجینه های آسیا در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته است. آثاری که تاریخ، مذهب و فرهنگ کشورهای آسیای شرقی و جنوبی و بخش هایی از آسیایی غربی را منعکس می کنند. آثار موزه تمدن های آسیایی مراحل شکل گیری تمدن های آسیای شرقی از آغاز تا کنون و همچنین تاثیر پذیری زیاد این کشور از تمدن اسلامی را نشان می دهند. آثار هنری، اشیای تاریخی، لوازم منازل قدیمی و برخی ظرف های چینی از جمله اشیای قابل مشاهده در این موزه هستند. درون این موزه، فروشگاهی وجود دارد که گردگشران می توانند از آن سوغاتی های بومی سنگاپور را خریداری کنند. گالری ها و نمایشگاه های مشهور دیگری همچون “نمایشگاه کشتی شکسته تانگ” نیز در موزه تمدن های آسیایی سنگاپور وجود دارند.

نمایی از داخل موزه

موزه تمدن های آسیایی سنگاپور، توسط سایت تریپ ادوایزر در سال ۲۰۱۴، به عنوان برترین موزه کشور سنگاپور و نهمین موزه برتر قاره آسیا انتخاب شد.

منبع: straitstimes.com

ساحل شیشه های رنگی در روسیه!
۶ جاذبه دیدنی والنسیا، اسپانیا
گشت و گذار در دایانی، ساحل سحرانگیز کنیا
بازدید از این جاذبه های دیدنی در شهر ملبورن را فراموش نکنید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code