موزه فضای باز هلند، موزه ای که شبیه پارک است

موزه فضای باز هلند

هلند یکی از جذاب ترین مقاصد اروپایی ست و آمستردام، پایتخت این کشور همیشه در لیست پربازدید ترین شهرهای گردشگری دنیا قرار دارد. در آمستردام جاذبه های زیادی برای تماشا هست؛ موزه های متنوع، باغ ها، کانال ها و پارک ها تنها گوشه ای از جذابیت های این شهرند. در اطراف این شهر هم جاذبه هایی دیدنی وجود دارد که نباید بازدید از آن ها را از دست داد یکی از این جاذبه ها موزه فضای باز هلند است، موزه ای که در میان طبیعتی زیبا در شهر آرنهم برپا شده و تاریخ و فرهنگ هلند را به نمایش گذاشته است. می خواهیم درباره موزه فضای باز هلند حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

موزه فضای باز هلند
مطالب مرتبط:
پارک وندل، بزرگ ترین پارک آمستردام
میدان دام، معروف ترین میدان آمستردام
موزه ون گوگ در آمستردام، مجموعه ای از شاهکارهای هنری

اگر پای صحبت اهالی آمستردام بنشینید حتما به شما توصیه می کنند که برای درک زندگی مردمان هلند، سفری به خارج از این شهر ترتیب دهید، کاری که در کشور کوچکی مثل هلند اصلا سخت نیست. بعد از اینکه حدود نیم ساعت از ایستگاه مرکزی دور شدید غرق طبیعت زیبای حومه ی شهر می شوید: طبیعتی سرسبز پوشیده از گل های لاله که گاوهایی سیاه و سفید در میان آن ها به چشم می خورند مطمئنا این سفر بهترین راه برای دور شدن از فضای شهر آمستردام است. در حالی که به تماشای خارج شهر نشسته اید برای درک زندگی، تاریخ هلند و نمادهایی مثل آسیاب ها و کفش های چوبی به موزه فضای باز آرنهم بروید. شهر آرنهم اولین، بزرگ ترین و بهترین موزه فضای باز را دارد، این موزه که در واقع پارکی بزرگ مملوء از آسیاب ها، خانه های روستایی قدیمی و صنایع دستی سنتی هلند است بهترین جا برای گشت و گذار خانوادگی و لذت بردن از آشنایی با فرهنگ هلند است.

جاذبه های هلند

آرنهم شهری در نواحی شرقی هلند است که با حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در حدود ۸۰ کیلومتری شهر آمستردام قرار گرفته است. بدون شک یکی از مهمترین جاذبه های این شهر موزه فضای باز است، موزه ای که در لیست آثار ملی هلند قرار دارد و بر روی زندگی روزمره ی مردمان عادی هلند تمرکز کرده است.  این موزه در سال ۱۹۱۲ تاسیس شده و در جنگلی در نزدیکی شهر آرنهم قرار دارد، موزه پارکی ۴۴ هکتاری که مملوء از خانه هایی از مکان ها و دوره های مختلف است، خانه هایی که مطمئنا تماشای آن ها جالب و هیجان انگیز خواهد بود. خانه های قدیمی و رنگارنگ هلند که با شیوه ای خاص و منحصربفرد ساخته شده اند همیشه یکی از جذابیت های سفر به هلند هستند و با رفتن به این موزه می توانید تمامی این خانه ها را از نزدیک تماشا کنید.

سفر به هلند

باید یک روز کامل وقت بگذارید و از جای جای موزه فضای باز هلند دیدن کنید؛ شرایط ساخت این موزه طوری است که در هر شرایط آب و هوایی می توانید با خیال راحت به بازدید از آن بروید حتی در زمان بازندگی هم می توانید از این موزه دیدن کنید. در این موزه کارخانه های رایگانی هست که با بازدید از آن ها با شیوه ی ساخت وسایل مختلف قدیمی آشنا می شوید مثلا در قسمتی از پارک چشمتان به ساختمان زیبای کارخانه ی تولید کاغذ می افتد. در این موزه حدود ۴۰ بناهای تاریخی وجود  دارد که می توانید برای تماشا به داخل آن ها بروید. در داخل فضای این موزه قطاری وجود دارد که با سوار شدن در آن در سراسر پارک گشت و گذار می کنید و همه ی قسمت های آن را از نزدیک می بینید. این پارک حدود ۴۴ هکتار مساحت دارد و مطمئنا بازدید از آن یکی از هیجان انگیز ترین بخش های سفرتان به هلند خواهد بود. در داخل خانه های تاریخی و مزارع کسانی را می بینید که در مورد خانه ها و تاری آن ها حرف می زنند. گاهی حتی در آشپزخانه ای تاریخی غذای سنتی هلندی پخته می شود و می توانید از آن میل کنید.

موزه های هلند

این موزه بیشتر از همه به بناهای تاریخی، فرهنگ روستایی و صنایع دستی هلندی معروف است اما در کنار آن می توانید از نمایشگاه های موقتی که در ساختمان های جدید تشکیل می شود هم لذت ببرید و یا در تئاتر چرخان نمایش های مهیج تماشا کنید. این موزه نه فقط تصوراتی که از هلند و فرهنگش دارید را به زیباترین حالت ممکن به تصویر می کشد بلکه امکانات زیادی هم دارد تا این بازدید را برایتان لذت بخش تر کند. نقطه ی شروع طراحی این موزه چشم اندازهایی است که نقش مهمی در شکل گیری اولیه ی شهرها داشته اند، برای ساخت بناها هم از مصالحی استفاده شده که کاملا سازگار با شرایط محیطی است. موزه فضای باز هلند که در سال ۲۰۰۵ برنده ی موزه سال اروپا شده یکی از تماشایی ترین جاذبه های هلند است که با توجه به فاصله کم آن تا آمستردام، سالانه گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند.

کارخانه کاغذ سازی

سال تاسیس این موزه به سال ۱۹۱۲ برمی گردد سال ها بعد و در سال ۱۹۸۷ دولت هلند تصمیم گرفت تا این موز را ببندد اما به خاطر علاقمندی مردم به آثار تاریخی، موزه به کار خود ادامه داد و از دولت مستقل شد. در این موزه محلی هم برای نمایش لباس ها و جواهرات تاریخی هلند در نظر گرفته شده که بازدید کنندگان و طرفداران زیادی دارد. در سال ۲۰۰۰ در قسمتی از محوطه ی این موزه یک نمایشگاه سرپوشیده ی جدید ساخته شد تا محلی باشد برای نمایش آثار مختلف. در این نمایشگاه کافه ها و مغازه های زیادی هست که برای ساخت آن از نمای شیشه ای و قاب چوبی استفاده شده تا در حالی که مشغول تماشای آثار موزه هستید چشم اندازهای اطراف را هم به خوبی تماشا کنید.

منبع: ricksteves.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد