بلیط هواپیما

۵ مورد از شگفت انگیزترین ویرانه های تمدن اینکا در اکوادور

 ویرانه های تمدن اینکا در اکوادور

تمدن اینکا یا امپراتوری اینکا یکی از اسرارآمیزترین و باشکوه ترین تمدن های آمریکای لاتین به شمار می رود. این تمدن تا قرن ۱۶ که اسپانیایی ها به این مناطق وارد شدند بزرگ ترین امپراتوری آمریکای جنوبی بود و اکثر کشورهای امروزی مثل اکوادور، پرو، بولیوی، آرژانتین و شیلی را در برمی گرفت. این تمدن با ورود اسپانیایی ها از میان رفت اما ویرانه های تمدن اینکا همچنان در گوشه و کنار آمریکای جنوبی باقی مانده اند و یادآور شکوه و ابهت این تمدن اسرارآمیز هستند. اگرچه مشهورترین بنای به جا مانده از این تمدن، یعنی ماچوپیچو در پرو قرار دارد، اما در کشور اکوادور هم ویرانه های شگفت انگیزی از این تمدن باشکوه به جا مانده اند. در این مطلب قصد داریم این مکان ها را به شما معرفی کنیم تا در سفر به اکوادور از آن ها بازدید کنید. با الی گشت همراه باشید.

ویرانه های اینکا

۱- اینگاپیرکا | Ingapirca

مطالب مرتبط:
همه چیز در مورد صنعت قهوه اکوادور
۱۰ جاذبه گردشگری برتر اکوادور
همه چیز درباره تاریخ اکوادور

یکی از مهم ترین و مشهورترین ویرانه های تمدن اینکا در استان کانار (Cañar) قرار دارد و اینگاپیرکا نامیده می شود. واژه اینگاپیرکا از دو بخش اینگا (اینکا) و پیرکا (دیوار) تشکیل شده و به معنای دیوار اینکایی است. در واقع، دیوارهای این ویرانه بسیار شگفت انگیز هستند و بدون استفاده از هیچ گونه ملات و ماده ای به شیوه خاص اینکایی، همانند ماچوپیچو، ساخته شده اند. هرچند به طور دقیق مشخص نیست که اینگاپیرکا چه کاربردی داشته است اما گمانه زنی هایی وجود دارد مبنی بر این که این مکان برای مراسم آئینی و مذهبی استفاده می شده است. متاسفانه زمانی که اسپانیایی وارد این منطقه شدند بسیاری از بلوک های سنگی این دیوارها را برای ساختن ساختمان و خانه برداشتند و استفاده کردند. به همین دلیل بخش زیادی از این دیوارها از بین رفته اند، با این حال ویرانه هایی که به جا مانده اند باز هم شکوه و عظمت این تمدن را به خوبی نمایش می دهند.

  • آدرس: اکوادور، شهر کانار، ویرانه های اینگاپیرکا
اینگاپیرکا در اکوادور

۲- آگوا بلانکا | Agua Blanca

یکی دیگر از باشکوه ترین ویرانه های تمدن اینکا در پارک ملی ماچالیلا (Machalilla) قرار دارد و آگوا بلانکا نامیده می شود. آگوا بلانکا به معنای آب سفید است و یکی از آخرین بازمانده های فرهنگ مونتنو در اکوادور به شمار می رود. در کنار این ویرانه ها موزه ای قرار دارد که تاریخ این فرهنگ و همینطور اطلاعات مفیدی در مورد این مکان را به بازدیدکنندگان ارائه می کند. استخر سولفوری که در این مکان وجود دارد هم به دلیل خاصیت های درمانی و شفابخشی اش شهرت دارد.

  • آدرس: اکوادور، مانابی، آگوا بلانکا

۳- رومیکوچو | Rumicucho

مورد بعدی از ویرانه های تمدن اینکا در فاصله کمی از پایتخت اکوادور قرار دارد و در سفر به اکوادور به راحتی می توانید سری به این منطقه هم بزنید. از پایتخت اکوادور، کیتو که کمی رانندگی کنید به یکی از پربازدیدترین ویرانه های تمدن اینکا می رسید. ویرانه های رومیکوچو بر فراز تپه ای بزرگ قرار گرفته است. واژه رومیکوچو که ترجمه آن چیزی شبیه به گوشه سنگی می شود توسط قومیت های مختلف پیش از اینکاها و همینطور مردمان اینکا استفاده می شده است. این منطقه که به خط استوا نزدیک است قبلا به عنوان مکانی نظامی و بعدها به عنوان محلی برای نیایش مورد استفاده قرار می گرفته است. بازدیدکنندگان می توانند در تور رومیکوچو شرکت کنند و از اطلاعات راهنما در مورد این ویرانه ها استفاده کنند.

  • آدرس: اکوادور، Rumicucho، پوکارا رومیکوچو
جاذبه های تاریخی اکوادور

۴- پوماپونگو | Pumapungo

یکی دیگر از ویرانه های تمدن اینکا پارک باستان شناسی پوماپونگو در ناحیه تاریخی کوئنکا اکوادور است. این منطقه قبلا مرکز فرهنگی تمدن اینکاها بوده است اما امروزه بخشی از جامعه مدرن کوئنکاست و پارک آن نیز مملو از بوته های گل و گیاه و حیوانات مختلف است. بعد از آنکه از دیوارهای قدیمی این منطقه بازدید کردید و از طبیعت زیبای پارک لذت بردید پیشنهاد می کنیم سری به موزه قوم شناسی بزنید. در این موزه می توانید درک بهتر و عمیق تری از تاریخ پوماپونگو و مردمان بومی اکوادور پیدا کنید.

  • آدرس: اکوادور، کوئنکا، پوپاپونگو
پوپانگو در اکوادو

۵- ویرانه های تودوس لوس سانتوس | Todos los santos

یکی دیگر از ویرانه های تمدن اینکا در کوئنکا اکوادور قرار دارد و در دهه ۱۹۷۰ کشف شده است. ویرانه های تودوس لوس سانتوس به معنای تمام مقدسین است و به این موضوع اشاره دارد که چطور فرهنگ های مختلف در این مکان به وجود آمده اند. سازه اولیه کاناری و ساختمان های اینکا که بعدا اضافه شده اند برای سال ها زیر آسیابی که توسط اسپانیایی ها ساخته شده بود مدفون بود. تا اینکه در طی عملیات حفاری این منطقه باستانی کشف شد. پس از حفاری های باستان شناسی اشیاء و اقلام زیادی مربوط به اینکاها و دوران های دیگر در این منطقه کشف شد.

خانه اینکایی

در مورد تمدن اینکا

تمدن اینکا بزرگ ترین تمدن و امپراتوری در آمریکای پیشاکلمبی و یکی از بزرگ ترین تمدن ها در دنیا به شمار می رود. ساختار سیاسی و اداری این تمدن بسیار پیچیده بوده و هنوز هم باعث شگفتی باستان شناسان می شود. تمدن اینکا از سرخپوستان بومی این منطقه تشکیل شده بود و این مردمان تا قرن ۱۶ و زمان ورود اسپانیایی ها بر بخش زیادی از آمریکای جنوبی حکومت می کردند. ویرانه های تمدن اینکا در کشورهای مختلف آمریکای جنوبی مثل پرو، اکوادور، بولیوی و … وجود دارند و شکوه و ساختار پیچیده این تمدن را به خوبی نمایش می دهند. یکی از مشهورترین ویرانه های تمدن اینکا ماچوپیچو است که در کشور پرو قرار دارد و معماری بی نظیر و اسرارآمیزش باعث شگفتی همگان شده است. اما علاوه بر ماچوپیچو، در کشورهای دیگر مثل اکوادور هم ویرانه های تمدن اینکا وجود دارد که بازدید از آن ها مسلما برای گردشگران جذابیت زیادی دارد. مواردی که در بالا ذکر کردیم مهم ترین و مشهورترین ویرانه های تمدن اینکا در کشور اکوادور بودند. اگر به این کشور سفر کردید حتما بازدید از این مناطق تاریخی جذاب را در لیست برنامه سفر خود قرار بدهید.

تمدن: theculturetrip.com

بوئنوس آیرس، بدل پاریس در آمریکای جنوبی
بوئنوس آیرس، بدل پاریس در آمریکای جنوبی
لوکیشن های انیمیشن کوکو که واقعاً در مکزیک وجود دارند!
لوکیشن های انیمیشن کوکو که واقعاً در مکزیک وجود دارند!
آمریکای جنوبی؛ سرزمینی با طبیعتی منحصر به فرد
آمریکای جنوبی؛ سرزمینی با طبیعتی منحصر به فرد
سفر به جزیره ایستر و مجسمه‌ های عجیبش +‌ ویدیو
سفر به جزیره ایستر و مجسمه‌ های عجیبش +‌ ویدیو