پلیتویک، بزرگ ترین پارک ملی کرواسی

پارک ملی پلیتویک (plitvic national park) در کرواسی یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی اروپاست. اینجا ۱۶ دریاچه ی رویایی و فوق االعاده دارد که با رنگ های متنوع و آب زلال در کنار جنگلی انبوه قرار دارند. طبیعت محسور کننده این پارک هر سال گردشگران زیادی را به کرواسی می کشاند تا این پارک رویایی و بهشتی را از نزدیک ببینند. برای آشنایی بیشتر با پارک ملی پلیتویک در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

پارک ملی پلیتویک
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به زاگرب پایتخت کرواسی
طعم غذاهایی متفاوت در کرواسی

پارک ملی پلیتویک یکی از قدیمی ترین پارک های جنوب شرقی اروپا و بزرگ ترین پارک ملی کرواسی است. اینجا آنقدر خوش منظره و تماشایی است که هر سال حدود ۱ میلیون گردشگر به این پارک می آیند. از هزاران سال پیش انسان ها در کنار دریاچه های این پارک زندگی می کردند تا اینکه در اواخر قرن ۱۹ اینجا به جاذبه ی گردشگری تبدیل شد.

پارک ملی کرواسی

رنگ آب دریاچه ها لاجوردی، سبز، خاکستری یا آبی است و همین رنگ ها این دریاچه ها را خاص و متفاوت کرده است. رنگ آب دریاچه با توجه به مقدار مواد معدنی، عناصر آب و زاویه ی نور خورشید دائما در حال تغییر است. اینجا کاملا جنگلی است و پر از درختان راش، صنوبر و کاج است و ترکیبی از گیاهان آلپی و مدیترانه ای در آن وجود دارد. در این پارک می توانید حیواناتی مثل خرس قهوه ای اروپایی، گرگ، جغد، عقاب، سیاهگوش، گربه ی وحشی و … ببینید.

پارک ملی

مهمترین جاذبه ی گردشگری پارک ملی پلیتویک طبیعت گردی و پیاده روی در میان چشم اندازهای رویایی است. مسیرهای طبیعت گردی مناسبی در پارک هست اما مسیری که می توانید در آن کل پارک را ببینید مسیر H است که پیاده روی در آن ۴ تا ۵ ساعت طول می کشد. بعضی از مسیرها قایق و اتوبوس هم دارند، این مسیرها به خوبی محافظت شده اند و قسمت هایی از مسیر پله و سکوهای چوبی دارد.

پارک ملی کرواسی

با دیدن دریاچه های زلال این پارک احتمالا هوس شنا می کنید ولی حواستان باشد چون در هیچ جای پارک نمی توانید در دریاچه ها شنا کنید. در ورودی پارک، آژانس مسافرتی هست که در آنجا می توانید برای شب اتاق بگیرید، محلی های زیادی هستند که اتاق خانه های خود را با قیمت مناسب کرایه می دهند. هتل هایی در ورودی پارک درست شده ولی اگر دنبال قیمت های ارزان هستید می توانید با حدود ۱۰ یورو در اتاق های کرایه ای بمانید. در شهر Korana که در ۸ کیلومتری پارک قرار دارد محلی برای کمپینگ هست که بیشتر گردشگران پارک از آن استفاده می کنند.

آبشارهای پارک ملی

اتوبوس هایی در کنار ورودی پارک هستند که به سمت شهرهای زاگرب، اسپلیت و زادار می روند اما در فصل های خلوت تعداد آن ها خیلی کم است. در ورودی اصلی پارک می توانید مغازه هایی برای خرید سوغاتی پیدا کنید. این پارک بدون شک زیباترین شگفتی طبیعی کرواسی است به غیر از چندین و چند آبشار می توانید از تماشای ماهی ها، غورباقه ها و پرندگان کمیاب و متنوع لذت ببرید. بزرگ ترین آبشار این پارک آبشار ولیکی اسلپ (Veliki Slap) است که در نزدیکی ورودی شماره ی ۱ پارک ملی قرار دارد. اگر در کنار رودخانه ی ورودی شماره ۱ بایستید با دیدن چشم انداز کاملی از این آبشار یکی از زیباترین مناظر پارک ملی را می بینید. ورودی پارک در فصل های شلوغ گردشگری ۲۴ یورو است.

منبع: wikitravel.org

تصاویری خیره کننده از پارک های ملی آمریکا
تصاویری خیره کننده از پارک های ملی آمریکا
کائو یای، پارک ملی تماشایی در تایلند
کائو یای، پارک ملی تماشایی در تایلند
داستان عجیب تلگراف آمازونی ها!
داستان عجیب تلگراف آمازونی ها!
آشنایی کامل با جنگل های هیرکانی
آشنایی کامل با جنگل های هیرکانی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code