بلیط هواپیما

پارک ملی پندا- گرس، تنها پارک ملی پرتغال

پارک ملی پندا- گرس | Peneda-Gerês National Park

پرتغال کشوری کوچک اما مملوء از جاذبه های تاریخی و طبیعی ست. یکی از مهترین جاذبه های این کشور پارک ملی پندا-گرس  است، تنها پارک ملی و یکی از بزرگ ترین شگفتی های طبیعی کشور که فرصت های بیشماری برای ماجراجویی و طبیعت گردی را برایتان فراهم کرده است. این پارک در نزدیکی مرز اسپانیا سالانه ماجراجویان زیادی را به خود جلب می کند و امکانات زیادی برای گشت و گذار در طبیعت دارد. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره پارک ملی پندا-گرس در پرتغال بیشتر بدانید.

پارک ملی پندا- گرس

درباره پارک ملی پندا- گرس

مطالب مرتبط:
قصر سینترا، کاخی سفید در پرتغال
۹ کشف حیرت آور در کشور پرتغال

پارک ملی پندا-گرس (Peneda-Gerês National Park) در سال ۱۹۷۱ در بخش های شمالی پرتغال تاسیس شد و ۷۲ هزار هکتار مساحت دارد. این پارک در ناحیه ی مینهو در شهرهای ویانا دو کاستلو، ویلا رئال و براگا در شمال غربی پرتغال و در ۱۰۰ کیلومتری پرتو قرار دارد. چیزی که در کنار چشم اندازهای بینظیر طبیعی، این پارک را جذاب و شایسته ی بازدید کرده وجود بیش از صد روستای سنگی در آن است که از زمان پیدایش پرتغال یعنی قرن ۱۲ دست نخورده باقی مانده اند.

از آن جایی که کوهستان گرس شرایط نامناسب و آب و هوای سختی دارد آخرین نشانه های زندگی انسان ها در آن به ۶ تا ۳ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. قدیمی ترین روستاها در حوالی Serra da penada قرار دارند و سال ها از زندگی مدرن فاصله گرفته اند. در این روستاها اثری از زندگی امروزی نیست و همچنان گاوهایی را در کنار خیابان می بینید که زنانی در لباس های سیاه از آن ها مراقبت می کنند و یا گله هایی که به مدت ۵ ماه از سال آزادانه در مراتع می چرند.

جاذبه های طبیعی پرتغال

پرتغال هم گردشگران را تشویق به بازدید از این پارک می کند و از طرفی آن ها را کنترل می کند چون طبیعت این پارک طاقت حجم زیاد گردشگران را ندارد. در این پارک سه مکان مختلف برای کمپ و مسیرهای زیادی برای طبیعت گردی و کوهنوردی وجود دارد ولی آن قسمت هایی از پارک که در کنار جاده های اصلی قرار دارد بیشتر از دیگر قسمت ها مورد بازدید قرار می گیرد.
این محل به دلیل حفاظت از منابع طبیعی و ایجاد محیطی برای فعالیت های گردشگری، علمی و آموزشی به پارک ملی تبدیل شد و امروز آب، خاک و گونه های گیاهی و جانوری اش محافظت شده اند. یکی از مهترین فعالیت های این پارک کوهنوردی است پس سری به کوه ها بزنید و هم پارک را از نمای بالا ببینید و هم از مناظری دیدن کنید که جز در ارتفاع در جای دیگری امکان تماشای آن ها نیست. در طول این پارک ملی مکان های زیادی برای تفریحات خانوادگی و پیکنیک برپا کردن هست و بازدید از آن در همه ی ماه های سال امکان پذیر است.

طبیعت پرتغال

گونه های گیاهی و جانوری پارک ملی پندا- گرس

در دورافتاده ترین بخش های این پارک هنوز هم حیواناتی مثل گرگ، خرس وحشی، گورکن، گوزن، اسب وحشی به چشم می خورند اما در کنار حیوانات وحشی، حیوانات اهلی هم در پارک زندگی می کنند: گاوهایی با شاخ های بلند، بز کوهی و گوسفندان نمونه هایی از آن ها هستند. در این پارک حتی مار و افعی های سمی سیاه هم هست که می توانند بسیار خطرناک باشند.

در پارک ملی پندا- گرس از چه جاهایی دیدن کنیم؟

  • روستای Castro Laboreiro

در میان این این پارک روستایی تاریخی به چشم می خورد که آثار زیادی برای تماشا دارد. یکی از مهمترین آثار این روستا یک قلعه قرن شانزدهمی است که امروز فقط بقایایی از آن به جای مانده اما همین ویرانه ها تاریخی بلند و معماری جذابی برای تماشا دارند. از دیگر جاذبه های این روستا پل ها، کلیساهای قرون وسطایی و آسیابان هاست.

روستای Castro Laboreiro
  • روستای پنادا | Penada

پنادا یکی از زیباترین روستاهای کوهستانی است که در بین نواحی «لاماس دی مورو» و روستای «سواجو» قرار دارد. موقعیت این روستا در نزدیکی یک دره ی عمیق چشم اندازهای جذابی از کوهستان و آبشارها را برای این روستا پدید آورده و آن را تبدیل به یکی از جذاب ترن مناطق پرتغال کرده است. از این روستای باستانی دیدن کنید، در خیابان های باریک آن راه بروید و غرق تماشای آسیابان ها و خانه های سنگی شوید. در این میان افراد محلی می بینید و می توانید غذاهای سنتی و محلی این ناحیه را هم امتحان کنید.

  • روستای سوآجو | Soajo

سواجو روستایی دورافتاده و مشرف به رودخانه لیما است. مهمترین جاذبه ی این روستا انبارهای سنگی غله است که چندین سال از ساخت آن ها می گذرد. در این روستا می توانید از چشم اندازهای رویایی اطراف لذت ببرید و با پیاده روی در مسیرهای طبیعت گردی زیبایی و جذابیت این منطقه ی محافظت شده را کشف کنید.

  • روستای لیندوسو | Lindoso

در میان گشت و گذار در این پارک ملی چشمتان به روستای قدیمی دیگری می افتد، روستای لیندوسو با ۱۳۰۰ نفر ساکن چندان هم روستای سوت و کوری به نظر نمی رسد. در این روستا قلعه ای هست که قدمتش به سال ۱۲۷۸ برمی گردد و امروز به جاذبه ی تاریخی ارزشمندی تبدیل شده است. دیگر جذابیت های این روستا انبارهای غله هستند که با اینکه در نگاه اول به نظر مقبره می آیند اما برای هدف کاملا متفاوتی درست شده اند. این انبارهای سنگی بر روی ۴ ستون ساخته شده اند و در اطراف آن ها روزنه هایی هست که امکان ذخیره و بازیابی غله ها را ممکن می کند.

انبار غله
  • آبشار آرادو | Arado Waterfall

در این پارک ملی آبشارهای زیادی هست که چشم اندازها و گونه های جانوری متنوعی را برای پارک رقم زده اند. اگر به دنبال یکی از معروف ترین آبشارهای این پارک هستید به دیدن آبشار آرادو بروید. این آبشار در ارتفاع ۹۰۰ متری قرار دارد و قسمت هایی از پارک را به اوج زیبایی رسانده است.

در این پارک راه های زیادی برای نزدیکی به طبیعت هست می توانید هم با ماشین و هم با پای  پیاده قسمت های مختلف پارک را گشت و گذار کنید. این پارک مسیرهای پیاده روی کوتاهی دارد که با تابلوهای مختلف، نقشه ها و جی پی اس ها نشانه گذاری شده تا به خوبی گردشگران را راهنمایی کند. یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از این پارک ملی فصل بهار است چون این ناحیه مملوء از شکوفه های زیبا می شوند اما با این حال این پارک در وسط زمستان هم همچنان جایی خاص و ویژه است.

منبع: visitportoandnorth.travel

رودخانه قزل اوزن، یکی از پرآب ترین رودهای ایران
رودخانه قزل اوزن، یکی از پرآب ترین رودهای ایران
۴ مقصد طبیعت گردی محبوب برای سال ۲۰۱۸
۴ مقصد طبیعت گردی محبوب برای سال ۲۰۱۸
گویگول، زیباترین دریاچه کشور آذربایجان!
گویگول، زیباترین دریاچه کشور آذربایجان!
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان
معرفی بهترین مسیرهای طبیعت گردی در گیلان

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code