۷ روش آسان برای پاکسازی دریای خزر

پاکسازی دریای خزر از آلودگی ها

بسیاری از ما برای گذراندن تعطیلات (به ویژه در فصل تابستان) تصمیم می گیریم به سواحل دریا برویم و از خنکی آب لذت ببریم، بخصوص سواحل دریای خزر که می توان از دیدنی های سرسبز شمال کشور نیز استفاده کرد. اما متاسفانه خطری که امروز همه دریاها را تهدید می کند آلودگی است و ما می توانیم اثر مخرب آن را آشکارا ببینیم. در گوشه گوشه سواحل و دریاهای کشورمان بطری های پلاستیکی، انواع زباله ها و اشیا دور افتاده را می بینیم که بسیار ناراحت کننده است. اگر شما در آن دسته از افرادید که علاقه مندید نهایت تلاشتان را برای پاکسازی محیط زیست انجام دهید، در ادامه با الی گشت همراه شوید تا ۷ روش آسان برای پاکسازی دریای خزر را به شما معرفی کنیم.

پاکسازی دریای خزر
مطالب مرتبط:
از مروارید سیاه دریای خزر (خاویار) چه می دانید؟
چرا دریای خزر کوسه ندارد؟
دلیل کاهش سطح آب دریای خزر معلوم شد!

احتمالا می دانید که دو سوم کره زمین با آب پوشیده شده است و سرزمینی اسرار آمیز را ایجاد کرده است. دنیای که موجودات زیاد و متنوعی در آن زندگی می کنند، علاوه بر آن ها با شیوه های گوناگون زندگی بخش انسان ها نیز هستند.

  • جمع آوری پلاستیک ها

همان طور که می دانید زباله های پلاستیکی آثار ویرانگری به محیط زیست ما وارد می کنند. اشیایی که هر روز در مقیاس زیاد وارد طبیعت می شوند اما تجزیه آن ها سال های بسیاری طول می کشد. یکی از ساده ترین روش ها پرهیز از انداختن زباله در سواحل است. می توانیم در گردش های خود کیسه ای همراه داشته باشیم و زباله ها به ویژه پلاستیکی هایشان را داخل آن بریزیم. اگر هر کدام از ما کمی به خود سختی دهیم و مقداری از زباله های رها شده در ساحل را جمع آوری کنیم  نیز کمک بزرگی به محیط زیست کرده ایم.

  • تذکر دادن به کسانی که آشغال می ریزند

هرچند این کار کمی سخت است و ممکن است با پاسخ های غیرمنتظره از چنین افرادی مواجه شویم اما می توانیم سعی خود را بکنیم و مودبانه از آن ها خواهش کنیم تا زباله هایشان را در دریا و طبیعت رها نکنند. فرهنگی که از والدین به فرزندانشان منتقل می شود و می تواند به مرور زمان تاثیر بسیاری داشته باشد.

1- جمع آوری پلاستیک ها
  • عدم خرید ماهی ها در فصل تخم ریزیشان

جانوارنی که در دریا زندگی می کنند بخشی از اکوسیستم هستند و تجربه های گوناگون در سراسر دنیا نشان داده است که کوچک ترین تغییر در آن ها می تواند خطرات بسیار و جبران ناپذیری را برای پیرامونشان ایجاد کند. ماهی هار دریای سفید نیز از این خطر در امان نیستند. ماهیگیری زیاد می تواند آن را به خطر بیاندازد به ویژه در فصل تخم ریزیشان. این گونه ماهی محبوب دریای خزر هر سال از اوایل اسفند تا اواخر فروردین برای تخمریزی به رودخانه می رود و صیادان با نصب تور در دهانه رودخانه ها ماهیان سفید ماده را که قصد وارد شدن به رودخانه را دارند صید می کنند. پس یکی از بهتری روش ها و پاکسازی دریای خزر و کمک به اکوسیستم آن پرهیز از خرید ماهی در این فصل و اطلاع دادن این موضوع به سایرین است.

  • کاهش ورود مواد شیمیایی به دریا

بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی (برای انسان ها کشنده هستند، به برچسب ها نگاه می کنند!)، محصولات بهداشتی و مواد شیمیایی در نهایت وارد دریاها و اقیانوس ها می شوند. تصفیه خانه ها معمولا نمی توانند آن ها را صد در صد از آب خارج کنند بنابر این بسیاری از مواد شیمیایی و داروهای رایج در بدن ماهی هایی که میخوریم وجود دارند. اما ما چگونه می توانیم کمک کنیم و روش پیشنهادی برای پاکسازی دریای خزر چیست؟

خرید و استفاده از محصولات زیست تخریب پذیر، از جمله مواد پاک کننده که به طور طبیعی در طبیعت تجزیه می شوند علاوه بر دریا برای سلامتی خود و خانوداتان نیز خوب است. هرگز رنگ یا مواد شیمیایی دیگر را (حتی اگر تا به حال از آن استفاده نکرده اید) در توالت یا فاضلاب نریزید. رنگ، حلال یا سایر مواد شیمیایی را وارد فاضلاب نکنید چرا که در این صورت همگی وارد دریا می شوند.

مواد شیمیایی
  • کاهش تولید گازهای گل خانه ای و اسیدی سازی دریا

افزایش غلظت دی اکسید کربن (CO2) روی زمین یک تهدید بزرگ برای اقیانوس ها و زندگی اقیانوس است. از آنجا که اقیانوس ها در ارتباط با جو قرار دارند، انتشار CO2 بیش از حد باعث کاهش PH (اسیدیته) در اقیانوس می شود، که تاثیر زیادی بر زندگی دریایی خواهد داشت. به عنوان مثال، روند تشکیل اسکلت در مرجان ها و دیگر حیوانات و گیاهان بسیار حساس به pH است و آسیب رسیده به این ارگانیسم ها به دلیل کاهش PH آب دریا افزایش می یابد. گرمایش جهانی، که منجر به افزایش سطح CO2 می شود، در حال حاضر باعث سفید شدن و مرگ مرجان در سراسر جهان شده است. اما ما چه می توانیم انجام دهیم و روش پیشنهادی برای پاکسازی دریای خزر چیست؟

تلاش کنیم تا  تولید د اکسید کربن را کاهش دهیم. تا حد ممکن از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم. برای مسافت های کوتاه تر پیاده روی یا دوچرخه سواری را انتخاب کنیم که برای سلامتی خودمان نیز مفیدتر است.

آلودگی
  • از رانندگی در ساحل خودداری کنیم

راندن در ساحل چه با ماشین چه با موتور ممکن است برای عده زیادی ماجراجویانه، سرگرم کننده یا رمانتیک باشد اما ممکن است به حیوانات و گیاهان کوچکی که در ساحل زندگی می کنند آسیب برساند. بنابراین یکی از روش های پاکسازی دریای خزر پارک کردن در مناطق مشخص و سپس قدم زدن در ساحل است.

  • اهمیت دادن

مهم نیست دریای خزر باشد یا خلیج فارس، مهم نیست ساکن شهری ساحلی هستیم یا شهری کویری همه ما در یک کشور یا اگر کمی از بالاتر نگاه کنیم در یک جهان زندگی می کنیم و کوچکترین اقدام هر یک از ما می تواند بر محیط تاثیر بگذارد. بنابر این مهم ترین روش برای پاکسازی دریای خزر و سایر آب های جهان آن است که برایشان اهمیت قائل شویم و درباره این مسائل با اعضای خانواده و دوستانمان نیز صحبت کنیم و نظراتمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، تا بتوانیم به کمک یکدیگر جهانی پاکیزه را به فرزندانمان بدهیم.

چطور سفری سازگار با محیط زیست داشته باشیم؟
۲۰۱۷، دومین سال گرم جهان شد!
آشنایی با گیاهان بیابانی ایران + تصویر
چرا ایسلند پشه و مار ندارد؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code