بلیط هواپیما

چرا انار نماد کشور ارمنستان است؟

انار، نماد ارمنستان

انار با دانه های فراوانی که دارد در میان ملت های مختلفی به عنوان نماد استفاده می شود. دانه های درخشان و قرمز رنگ این میوه نماد افزایش، اطمینان و شکوفایی است. یکی از کشورهایی که میوه انار را می توان در فرهنگ و تاریخ آن به شدت حس کرد کشور ارمنستان است، در ادامه با الی گشت همراه باشید.

انار نماد ارمنستان
مطالب مرتبط:
غذاهایی که شما را عاشق ارمنستان می کنند!
کلیسای گغارت در ارمنستان + تصویر

برای ارمنی ها انار یکی از معروف ترین نمادهای این کشور است. در اساطیر ارمنی انار نماد فراوانی، شادی، ازدواج، باروری و خوشبختی است و آن ها انار را محافظ در برابر چشم بد می دانند. در یکی از شهرهای ارمنستان زنانی که دوست دارند فرزند پسر به دنیا بیاورند باید نانی بخورند که در خمیر آن از دانه های انار استفاده شده باشد. اهمیت انار در تاریخ این کشور در دست نوشته ها و حکاکی های سنگی به جای مانده از دوران قبل هم مشخص است آن ها از تصویر انار برای تزئین نوشته های خود استفاده می کردند و در گوشه ای از نوشته های خود انار را هم نقاشی می کردند. بعد از وقایع رعب انگیز نسل کشی در این کشور خیلی از هنرمندان ارمنی در شعرهای خود با استفاده از واژه انار احساس و امید خود به آینده کشورشان را نشان می دادند.

انار در ارمنستان

یکی از مراسمی که در آن از انار به صورت نمادین استفاده های زیادی می شود، مراسم عروسی است. در مراسم های ازدواج در غرب ارمنستان، عروس باید انار را به زمین بیندازد و آن را به چند تکه بشکند. دانه های پخش شده انار نشان دهنده این هستند که عروس توانایی بچه دار شدن دارد. در جشن های عروسی، عروس تکه ای از اناری خشک شده را به عنوان تبرک و شگون به پسرها و دخترهایی که هنوز ازدواج نکرده اند می دهد. شاید با توجه به فراوانی زدالو در ارمنستان تعجب کنید که چرا از زردآلو به عنوان نماد ملی استفاده نمی شود، شاید زدآلو هم به نوعی به عنوان نماد استفاده شود اما در هنر، آشپزی، ادبیات، فیلم و اسطوره های مختلف، انار برجسته تر است و بسیار دیده می شود. ارمنی ها معتقدند که انار، زنان را در مقابل ناباروری محافظت می کند و قدرت مردان را هم حفظ می کند. استان سیونیک، انارهای خیلی معروفی دارد و از آب این میوه برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

انار

ارمنی ها انار را میوه زندگی می دانند چون انار رسیده ۳۶۵ دانه دارد که نشان دهنده تعداد روزهای سال است. این میوه سمبلیک، موضوع بسیاری از هنرهای این کشور است و همیشه الهام بخش هنرمندان مختلف بوده است، معروف ترین فیلم قرن بیستم به نام «رنگ انار» موضوعی درباره انار داشت . اگر در سفر به این کشور می خواهید سوغاتی ای با موضوع انار تهیه کنید به گالری های هنر و یا فروشگاه های سوغاتی بروید در آنجا حتما سوغاتی مناسب خودتان را می توانید پیدا کنید این انار یا روی پارچه ها طراحی شده، یا بر روی چوب حکاکی شده و یا به صورت سرامیکی و فلزی در آمده است.

منبع: blog.wandelion.com و peopleofar.com

میدان جمهوری، دیدنی ترین میدان کشور ارمنستان!
میدان جمهوری، دیدنی ترین میدان کشور ارمنستان!
در ارمنستان دیدن این مکان ها را فراموش نکنید
در ارمنستان دیدن این مکان ها را فراموش نکنید
کلیسای گغارت در ارمنستان + تصویر
کلیسای گغارت در ارمنستان + تصویر
طبیعت اثری سورئال خلق کرده: قله آراگاتس ارمنستان
طبیعت اثری سورئال خلق کرده: قله آراگاتس ارمنستان