alexaa

چرا مسافران به صورت آنلاین خرید می کنند؟

خرید آنلاین تور

امروزه علاقه مندان به سفر و گردشگری،‌ به خاطر خرید آنلاین تور مسافرتی، درمقابل پکیج های مسافرتی قدیمی که از طریق آژانس های مسافرتی خریداری می شد، ‌احساس غرور می کنند. خرید اینترنتی بلیط هواپیما، خرید اینترنتی تور و دیگر خدمات مسافرتی در سال های اخیر با روند رو به رشدی مواجه بوده است. اما چه چیز مسافران را ترغیب می کند که به صورت آنلاین خرید نمایند؟ به عقیده کارشناسان، آنچه موجب شده مصرف کنندگان اینترنت را بعنوان آژانس مسافرتی خود برگزینند این است که اینترنت آنان را قادر می سازد در محیط آرام و راحت خانه خود و ۲۴ساعته و ۷ روز هفته خریدهایشان را انجام دهند. راحتی گشت و گذار در اینترنت دلیل عمده دیگری برای تنوع در تصمیم گیری های خرید بین محصولات آنلاین متنوع می باشد.

به منظور ساده کردن جستجو، بسیاری از سایت ها به صورت «جمع آورندگان محتوا» درآمده اند که بازدید کننده تنها با یک توقف کوتاه تور مسافرتی خود را به صورت آنلاین می خرد. این راهبرد برای بعضی از آژانس ها از قبیل Expedia و Travelocity بسیار موفق عمل کرده است. پکیج سازی پویا که در آن کاربران وب با حفظ میزان مشخصی از قابلیت انعطاف پذیری،‌ پکیج های مسافرتی خود را می سازند، نقطه عطف جدیدی به دورنمای گردشگری داده است. سیلویا بارتلز، یک تحلیلگر سفر و اوقات فراغت برای شرکت تحقیقات فروش مینتل می گوید: «شمار رو به افزایشی از مردم به دنبال این هستند که تعطیلاتشان یک حس ماجراجویانه داشته باشد و ترجیح می دهند به جای این که در بند پکیج های سنتی گرفتار شوند، پکیج هایشان را خودشان درست نمایند.» وی می گوید: «اینترنت نقش مهمی را ایفا می کند، چون افراد با فشردن یک دکمه می توانند به اطلاعات گسترده ای دست یابند. همچنین رزرو یک پرواز یا هتل بسیار ساده تر و با انعطاف پذیری بیشتری انجام می شود. ۵ سال پیش مردم باید از چهار ماه قبل رزروهایشان را انجام می دادند. امروزه آن ها به صورت آنلاین از یک ماه قبل ارزان ترین پروازها را پیدا می کنند و سپس یک هتل را به طور جداگانه انتخاب و رزرو می نمایند.»

یک مطالعه بر روی مسافران آمریکای شمالی به بررسی ۶ عامل اصلی که مشتریان را به خرید آنلاین ترغیب می نمایند، پرداخت. نخستین محرک، فرصت کسب امتیاز در باشگاه مشتریان یا برنامه وفاداری در خریدهای آنلاین بود. بعضی از سایت ها یک صفحه مخصوص برای اعضایشان بوجود آورده اند تا بتوانند امتیازهای خود را پیگیری کنند (برای مثال، Marriottrewards). دلیل دوم،‌ در دسترس بودن محصولات مورد نیاز،‌ و دلیل سوم وضوح، روشنی و ارائه اطلاعاتی با جزئیات کامل می باشد، که کاربران را قادر می سازد تا تصمیم آگاهانه ای بگیرند. یک فرآیند رزرواسیون ساده چهارمین محرک اصلی در تصمیم خرید آنلاین می باشد، به خصوص در مواردی که محصولات مسافرتی پیچیده تر هستند. اعتبار یک شرکت یا بنر سایت نیز به عنوان نکته ای است که باعث قوت قلب خریداران می شود و می تواند بر روی نتیجه معامله تأثیر مثبت بگذارد. در نهایت، مشتریان نسبت به قیمت محصولات آنلاین حساس تر از محصولاتی هستند که به صورت قراردادی خریده می شوند. این امر تا حدی به علت وجود کمپین های تبلیغاتی پرتکاپویی است که به تدریج مشتریان را به سوی درخواست تخفیف سوق می دهند.

رفتارهای آنلاین بر حسب بخش های مسافرتی فرق می کنند، اما صرف نظر از میزان تجربه کاربر وب، یک صفحه اولیه مورد علاقه کاربر (user friendly)، یک عامل اساسی و مهم در تصمیم گیری برای خرید هر نوع از محصولات سفر آنلاین می باشد و کارشناسان را متوجه این مسئله می کند که همه مصرف کنندگان خواستار یک فرآیند رزرواسیون ساده هستند. قیمت های رقابتی نقش بزرگتری را در خرید محصولاتی که پیچیدگی کمتری دارند، ایفا می کنند؛ محصولاتی از قبیل بلیت هواپیما، پکیج ها و یا اجاره بهای ماشین. کیفیت و صحت اطلاعات سایت ها یک عامل اختصاصی برای مسافرانی است که به دنبال فعالیت ها، وقایع،‌ جاذبه ها و محل اقامت می گردند. افرادی که یک معامله ساده مانند اجاره ماشین را انجام می دهند، در مقایسه با کسانی که خریدهای پیچیده تری انجام می دهند، کمتر به شهرت و اعتبار شرکت اهمیت می دهند.

در نهایت، برنامه های وفاداری در میان کاربران ماهر کشش بیشتری ایجاد می کنند و به طور عمده بر خرید بلیت های خطوط هواپیمایی، اجاره اتومبیل و جاذبه ها تأثیر می گذارند.

مطالعه دیگر توسط مرکز تحقیقاتی ژوپیتر در آمریکا مشخص کرد که تضمین وجود بهترین نرخ، بر روی اغلب کاربران آنلاین برای خریدهای آنلاین اثرگذارتر است. مصرف کنندگان به شدت علاقه دارند که بتوانند اشتباه ها را بدون پرداخت جریمه اصلاح نمایند و رزرواسیون ها را در وبسایت هایی که در آن ها سفرها را رزرو می نمایند، لغو کنند یا تغییر دهند. حدوداً از هر چهار مصرف کننده یک نفر اشاره می کند که اگر وبسایت ها تعهدات واضح تری درباره جریمه ها و هزینه ها بدهند، تمایل بیشتری دارند که به صورت آنلاین سفر خود را بخرند. مصرف کنندگان آمریکایی برخلاف همتایان اروپایی خود کمتر به ایده خرید محصولات بسته بندی شده (یک جا جمع آوری شده) اعتقاد دارند، زیرا ترجیح می دهند برای خرید، دور و بر را بیشتر بگردند.

دیان کلارکسون، تحلیلگر آنلاین مؤسسه تحقیقاتی ژوپیتر می گوید: «مصرف کنندگان مسافرتی آنلاین حساسیت خود نسبت به قیمت را حفظ خواهند کرد. دادن گارانتی بیشتر به فراهم کنندگان خدمات کمک می کند که رزرو مستقیم آنلاین خود را افزایش دهند… اگر کرایه های هوایی یکسان باشد، به نظر می رسد که مصرف کنندگان ترجیح دهند به جای هر سایت دیگری برای رزرو سفر از وبسایت خود شرکت های هواپیمایی استفاده نمایند.»

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد