چطور در طول سفر مراقب زمین باشیم؟!

۱۲ راه برای حفاظت از سیاره زمین در سفر

به طور کلی سفر امری شگفت انگیز است و انسان‌ها تلاش می‌کنند تا به وسیله آن مشکلات‌شان را در خانه ترک کرده و به انجام کارهایی سرگرم کننده مشغول شوند. البته باید توجه داشت، به هر جایی که سفر می‌کنیم به عنوان انسان مسوولیت خاصی برعهده داریم و باید کارهایی را انجام دهیم که به حفاظت از کره زمین کمک کنیم. این اقدامات حتی شامل کارهایی کوچک می‌شود که شاید در ابتدا فکر کنیم که تأثیری در بهبود وضعیت کره زمین ندارند، امّا، اگر این فعالیت‌ها در درازمدت ادامه یابد، شاهد نتایج مثبت آن خواهیم بود.

مهم اینکه، همواره نگرانی‌ها درباره محیط زیست، آلودگی، حیوانات در خطر انقراض و حتی پرتاب زباله از پنجره ماشین به بیرون وجود دارد. به این ترتیب، زمانی که انسان سفره ماهی های مرده را که بر روی زمین افتاده‌اند، می ‌بیند و یا وقتی که کوسه ‌های مرده ‌ای که در بازارها به فروش می‌رسند را مشاهده می‌کنید، غمی بزرگ تمام وجودش را فرا می‌گیرد. الی گشت با توجه به نگرانی‌های موجود درباره محیط زیست و اشتیاق انسان‌ها به مسافرت لیستی از ۱۲ روش را برای نجات کره زمین در سفر مطرح می کند:

مطالب مرتبط:
اخلاق محیط زیستی، آن هم در سفر
راه های داشتن سفری سبز، جهت سازگاری با محیط زیست
حوله هتل

وقتی افرادی را می ‌بینی که بی مهابا به کره زمین ضرر می زنند و هیچ احساس مسوولیتی درباره آن ندارند، بسیار ناراحت می‌شوی. به این ترتیب، لازم است که فریاد بزنی و تلاش کنی که این افراد را از خواب بیدار کنی. به لحاظ علمی نمی دانیم که آیا هنوز هم امکان حفظ کره زمین وجود دارد یا خیر، امّا، بهتر است فردی مثبت اندیش بوده و به امکان حفظ کره زمین امید داشته باشیم. یادمان باشد حتی اقدامات یک انسان هم می‌توانند تغییری در جهان به وجود بیاورد که تصور دیگران را تغییر دهد.

استفاده مجدد از حوله هتل تا جایی که امکان دارد

استفاده از حوله هتل این امکان را به وجود می‌آورد که هر روز از حوله تازه ای استفاده نشود و به این ترتیب، به حفظ سیاره مان کمک می‌شود. توجه داشته باشید که حوله‌ها با سحر و جادو تمیز نمی ‌شوند، بلکه برای ضدعفونی آنها از مواد شوینده قوی استفاده می‌شود که معمولاً با محیط زیست سازگار نیستند. تلاش نکنید که استفاده از آنها را توجیه کنید، اگر اعمال ما برای کره زمین ضرر نداشت، هر روز سیاره ‌ای تمیزتر از قبل داشتیم.

از سطل زباله استفاده کنید

اگر سطل زباله‌ در جایی قرار داشت که مناسب نبود، حتماً جای آن را تغییر دهید و در جایی بگذارید که قابل استفاده باشد. با این کار می‌توانید شرایط را تغییر دهید و به حفظ محیط زیست کمک کنید.

چراغ اتاق محل اقامت‌ تان را قبل از ترک هتل خاموش کنید

مطمئن شوید که قبل از خروج از هتل، چراغ اتاق‌تان را خاموش کرده باشید. این کار، عملی کوچک است، امّا، اگر همگان آن را انجام دهند تغییری اساسی در وضعیت جهان به وجود می‌آید.

اتفاق خوبی که رخ داده این است که در بسیاری از هتل ‌ها این کار به صورت خودکار هنگامی که مسافران اتاق محل اقامت شان را ترک می‌کنند، انجام می‌شود.

مراقب فیل ها باشیم

به فیل‌ ها صدمه نزنید

یکی دیگر از کارهایی که باید در سفر انجام داد این است که از صدمه زدن به فیل‌ها اجتناب کنیم. مهم اینکه، برخی از مردم به نوزادان فیل‌ها صدمه می‌زنند و حتی زمانی که این فیل‌ها رام شده‌اند نیز با چاقو و چیزهای دیگر به آنها صدمه می ‌زنند. گفتنی است، این فیل‌ها به راحتی بهبود نمی‌ یابند.

نیاز به یادآوری نیست که از فیل ‌ها نباید برای سواری استفاده کرد، این کار به آنها صدمه می ‌زند. بنابراین وقتی که قصد دارید پشت این حیوانات سوار شوید به جای فکر کردن به عکسی که بعداً می‌خواهید به دیگران نشان دهید به این حیوانات و صدمه ‌ای که به آنها وارد می‌شود، فکر کنید.

خوراکی ‌هایی را که از حیوانات در معرض خطر تهیه شده است نخرید

کوسه ‌ها، ماهی تن باله آبی و پوفر فیش چینی تنها برخی از حیواناتی هستند که در فهرست قرمز اتحادیه بین ‌المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی در معرض خطر قرار گرفته و حال آنکه در برخی از رستوران‌ها خوراکی ‌هایی ارائه می‌ شود که از گوشت این حیوانات تهیه شده است.

البته، گاهی اوقات تشخیص اینکه خوراکی‌ها از گوشت چه حیواناتی تهیه شده ‌اند، سخت است، امّا، یکی از راه‌های مناسب برای پرهیز از خرید این نوع خوراکی‌ها این است که ببینیم آیا رستورانی که قصد غذا خوردن در آن را داریم حامی محیط زیست است یا خیر. همچنین باید دید که اولویت این رستوران برای تولید چیست و از چه چیزهایی برای تهیه خوراکی ‌ها استفاده می‌کند.

زباله ها را به دریا نیندازیم

از انداختن زباله در دریاها خودداری کنید

برخی از افراد به این دلیل که دنیای زیر آب را نمی‌ شناسند، آشغال‌ هایشان را به داخل آب می ‌اندازند، امّا، لازم است که با وجود عدم شناخت دنیای زیر آب از انداختن آشغال ‌ها به داخل آب خودداری کنید.

عواقب پرتاب زباله در دریا بسیار خطرناک است، به طوریکه سالانه بیش از ۱ میلیون پرنده دریایی و صدها هزار نفر از دیگر حیوانات دریایی به واسطه آلودگی اقیانوس‌ ها جان خود را از دست می‌دهند.

اگر آشغالی را در ساحل و یا داخل دریا دیدید حتما ًآن را بردارید، حتی اگر آشغال نبود و یک کیسه پلاستیکی مشاهده کردید آن را برداشته و به داخل سطل آشغال بیندازید. سالانه ۱۰۰ هزار حیوان دریایی به خاطر کیسه‌ های پلاستیکی جان خود را از دست می‌دهند. گفتنی است؛ حیوانات دریایی این پلاستیک ‌ها را با چتر دریایی که منبع اصلی مواد غذایی بسیاری از آنها از جمله لاک پشت ‌هاست، اشتباه می‌گیرند.

همچنین، اگر هر گونه آشغالی را در دریا و یا سواحل مشاهده کردید از آن عکس بگیرید و با دیگران به اشتراک بگذارید، به این ترتیب به پروژه آگاهی بخشی که عده ‌ای از غواصان به منظور پاکسازی اقیانوس‌ ها و حفاظت از حیوانات دریایی ایجاد کرده‌اند، کمک می‌کنید. از طریق این اقدام، الهام بخش مردم برای تمیز کردن اقیانوس‌ها خواهید بود.

بلیت هواپیمای خود را چاپ نکنید

با چاپ نکردن بلیط هواپیما به صرفه جویی در استفاده از کاغذ کمک کنید و از این طریق در حفاظت از محیط زیست سهیم باشید. امروزه اکثریت قریب به اتفاق فرودگاه‌ های جهان از دستگاه ‌های الکترونیکی برای رویت بلیط پرواز استفاده می‌کنند، به این ترتیب، می ‌توانید به جای پرینت گرفتن، آن را در گوشی خود دانلود کنید.

از مراکز نگهداری دلفین ‌ها دیدن نکنید

امروزه حداقل ۲۵۰  مرکز دریایی در جهان وجود دارد، قبل از اینکه برای رفتن به این مراکز اقدام کنید، در نظر داشته باشید که طول عمر یک دلفین در طبیعت ۲۵ سال و در حالت اسیر و نگهداری شده تنها ۵ سال است. از سویی دیگر نیمی از دلفین ‌ها در۹۰ روز اول اسارت جان خود را از دست می‌دهند. شاید جزو آن دسته از افراد بوده ‌اید که از این واقعیات اطلاع نداشته‌اید، امّا، حالا این موضوع را می ‌دانید، پس درست تصمیم بگیرید و عمل کنید.

بطری آب معدنی

بطری‌ های آب را مجدداً پر آب کنید

معمولاً مسافران، بطری‌ های آب را دور می‌اندازند و مجدد آب خریداری می‌کنند، این کار به محیط زیست ضرر زیادی می ‌زند، بهتر است که بطری ‌ها را مجدداً از آب ‌های آشامیدنی پر کنید به جای اینکه مجدداً آب بخرید. به ویژه اگر در کشورهایی سفر می‌کنید که آب‌ های شیر، آشامیدنی هستند، بهتر است که این کار را انجام دهید.

همچنین می ‌توانید یک بطری را در همه جا همراه خود داشته باشید و برای آب از آن استفاده کنید، به این صورت هم به حفاظت از محیط زیست و کره زمین کمک کرده‌اید و هم در هزینه‌ های خودتان صرفه‌ جویی می‌کنید.

تخلفات را گزارش دهید

اگر در حین سفر، تخلفاتی از قبیل تجارت غیر قانونی حیوانات، ظلم و ستم و استثمار را مشاهده کردید حتما آنرا به مقامات مسوول مانند پلیس، سفیر یا  سرکنسول کشورتان در کشوری که به آن سفر کرده‌اید، سازمان های غیر دولتی، تور خود و…. اطلاع دهید. تصور کنید که اگر تمامی افراد این کار را انجام دهند، تا چه اندازه به حفاظت از محیط زیست و سیاره‌ ما کمک خواهد شد.

علاوه بر تمامی آنچه در بالا گفته شد، بسیاری دیگر از کارها را می‌توان در سفر انجام داد تا به حفاظت از کره زمین کمک کرد. اگر همه انسان‌ها بخشی از این کارهای به ظاهر کوچک را انجام دهند، قطعاً جهانی به مکانی بهتر برای زندگی بدل خواهد شد. به یاد داشته باشید که انجام این کارها جزو وظایف ماست.

منبع: www.packingmysuitcase.com

جایگاه ژئوتوریسم در توسعه پایدار گردشگری
جایگاه ژئوتوریسم در توسعه پایدار گردشگری
نادرترین گونه های حیوانی ایران
نادرترین گونه های حیوانی ایران
باغ گیاهشناسی آکادمی علوم مسکو، یکی از بزرگ ترین باغ های اروپا
باغ گیاهشناسی آکادمی علوم مسکو، یکی از بزرگ ترین باغ های اروپا
۲۰ مورد استفاده کاربردی از بطری های پلاستیکی
۲۰ مورد استفاده کاربردی از بطری های پلاستیکی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code