چند دقیقه گشت دریایی در هاوانا

گشت دریایی در هاوانا

دنیایی مملو از ماشین‌های قدیمی رنگارنگ! این‌جا تنها می‌تواند کوبا باشد. اما اکنون که تحریم‌های دولت آمریکا بر علیه کشور کوبا کمتر شده ‌است و مسافران به‌راحتی می‌توانند پروازهای خود را به مقصد شهر هاوانا رزرو کنند، آیا گشت‌و‌گذار در کوبا برای مسافرانی که می‌خواهند تجربه‌ی اصیلی از این کشور داشته باشند، اهمیت سابق را خواهد داشت؟ با الی گشت همراه باشید تا در ادامه پای حرف‌های گردشری از گشت دریایی در هاوانای کوبا بنشینیم.

مطالب مرتبط:
تعطیلات رویایی با شهرهای پیشنهادی در نیویورک تایمز
هاوانا

آنطوری که من روی عرشه‌ی کشتی تفریحی سلستیال کریستال با ۴۶۷ کابین در سفری یک هفته‌ای به کوبا به دعوت خطوط دریایی سلستیال دیدم، به نظر می‌رسد که پاسخ مثبت است. کشتی ما از مونتگو بِی در جامئیکا حرکتش را شروع کرد و در سانتیاگو دِ کوبا، ماریا لا گوردا، سینفئوگوس و البته هاوانا، که دو روز را در آن‌جا گذراندیم، لنگر گرفت. یک روز هم به گشت دریایی بین سانتیاگو‌دِ کوبا و هاوانا گذشت. در طول مسیر، دوره‌ی حضور ما در عرشه با گفت‌و‌گوهایی در مورد جنبه‌های مختلف تاریخ و سبک زندگی کوبایی، فعالیت‌های موضوعی (مانند آشپزی کوبایی و زبان اسپانیایی) و منوی مخصوص غذای کوبایی که توسط خدمه‌ی کوبایی سرو می‌شد، اغنا شد. سنتی‌ترین خدمتی که ارائه شده بود، آب درمانی و کازینوی کوبایی بود.
اولین توقف‌گاه ما، سانتیگو‌دِ کوبا بود؛ از قلعه ال‌موررو که در قرن شانزدهم برای حفاظت در برابر دزدان دریایی بنا شده بود، بازدید کردیم. در سال ۱۹۷۸ این قلعه بازسازی و بازگشایی و در سال ۱۹۹۷ وارد فهرست میراث جهانی یونسکو شد. در حین بازدید از قلعه، با چهار زنی که در ورودی قلعه آواز کاپلا می‌خواندند مواجه شدیم. آکوستیک فضا طوری منتشر می‌شد که گویی گروه کُر در حال خواندن آواز هستند.
موسیقی در تمام مقاطع سفر با ما همراه بود؛ در واقع، هیچ کافه، رستوران و یا مکانی نبود که ما آنجا برویم و موسیقی جذابی در آنجا گوش مارا نوازش ندهد.
مرکز اصلی سانتیاگو دِ کوبا در سالن شورای شهر که در آن فیدل کاسترو سخنرانی‌های خود را در نتیجه پیروزی انقلاب ۱۹۵۹ خطاب به هوادارنش ایراد می‌کرد، قصر عروسی، کلیسای جامع «عروج مریم مقدس» که اکنون تبدیل به فروشگا‌ه‌های دولتی شده و خیابان پیاده‌رویی پر از کافه‌ها و فروشگاه‌ها واقع شده ‌است.
ما در چندید جا توقف کردیم. جاهایی مثل مونکادا باراکس که کاسترو در جریان انقلاب به گلوله بست و هنوز هم جای گلوله‌ها روی دیوارها باقی مانده است، تپه‌ی سن خوان جایی که تدی روزولت و راف رایدرز، اسپانیایی‌ها را در جنگ آمریکا-اسپانیا شکست دادند، میدان انقلاب که تقریبا تمام شهرها در کوبا یک میدان به این نام دارند و گورستان سانتا ایفجنیا که هر نیم ساعت یک بار در آن مراسم تعویض شیفت نگهبانان برگزار می‌شود.
برای کسانی که با این مقصد آشنایی نداشتند، می‌توان گفت که هاوانا آن طور که انتظار می‌رفت، جذاب و تماشایی بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد