برای سفرهایمان چه کیسه خوابی بخریم؟

کیسه خواب مناسب

مطمئنا یکی از مهم ترین امکاناتی که در طول سفرهای طبیعت گردی نیاز دارید، کیسه خواب است. کیسه خواب مناسب می تواند سفرتان را بسیار راحت تر کند. در انتخاب یک کیسه خواب مناسب، عواملی مثل وزن، حجم، دما و اندازه اهمیت زیادی دارند و یک انتخاب آگاهانه می تواند از دردسرهای بعدی در سفرتان جلوگیری کند. با الی گشت همراه باشید تا با نکاتی برای خرید کیسه خواب مناسب آشنا شوید.

کمپ

شکل کیسه خواب

مطالب مرتبط: 
راهنمای خرید چادر مسافرتی
چگونه در طول سفر جای خواب رایگان داشته باشیم؟

اولین نکته ای که در انواع کیسه خواب ها به چشم می آید، شکل آن است. به طور کلی کیسه خواب ها به اشکال مستطیل، شبه مستطیل یا مخروطی، مومیایی و دابل واید تقسیم می شوند. کیسه خواب های مستطیلی، پهن ترین شکل کیسه خواب و مومیایی ها جمع ترین حالت آن ها هستند. این که چه شکلی از کیسه خواب برای شما مناسب تر است، بستگی به نوع سفرتان دارد. اگر فضای کافی دارید و حداکثر راحتی را می خواهید، کیسه خواب های مستطیلی را انتخاب کنید.

کیسه خواب های مخروطی، برای افرادی که بدن های بزرگی دارند مناسب است و گرمای بیشتری را نسبت به نوع مستطیلی برایتان فراهم می کند. اگر گرمای بیشتر و وزن کمتر برایتان اهمیت بیشتری دارد، بهتر است نوع مومیایی را انتخاب کنید و اگر کیسه خوابی دو نفره نیاز دارید که به وسیله زیپ فضایتان را از فرد دیگر جدا کند، دابل واید ها بهترین انتخاب هستند.

اندازه کیسه خواب

جنس کیسه خواب

روکش و عایق کیسه خواب ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند. از نظر مواد عایق، کیسه خواب ها به دو دسته الیاف مصنوعی و پرقو تقسیم می شوند. کیسه خواب هایی که در آن ها از الیاف مصنوعی استفاده می شوند، نسبت به پرقو قیمت ارزان تری دارند، قابلیت فشرده شدن کمتر و باز شدن بیشتر را ندارند و سریع تر از کیسه خواب های پر، گرمای خودشان را از دست می دهند. در مقابل، عایق پرقو گران تر ، سبک تر، قابل فشرده تر و لوکس ترین نوع عایق محسوب می شود. اشکال هر دو عایق در این است که در اثر خیس شدن، گرمای خودشان را از دست می دهند. بهتر است در محیط های مرطوب، پوشش مناسبی روی کیسه خوابتان قرار بدهید تا خیس نشود.

جنس کیسه خواب

از نظر جنس رویه هم کیسه خواب ها به پارچه های ورقه ای- تنفسی، میکرو و نایلون تقسیم بندی می شوند. نوع اول یا تنفسی، در محیط های مرطوب و به همراه عایق پرقو ، کاربرد بالایی دارد و رطوبت را به بیرون دفع می کند. نوع میکرو، قابلیت ضد آب و دوام بالایی دارد و در مقایسه با نوع اول سبک تر است. نوع نایلونی هم در مقابل رطوبت کمترین کارایی را دارد و سبک ترین و قابل فشرده ترین نوع پارچه محسوب می شود.

کیفیت کیسه خواب

دمای کیسه خواب

دمای کیسه خواب بسته به منطقه ای که به آن سفر می کنید اهمیت بسیاری دارد. خصوصا در کویر که معمولا شب های بسیار سردی دارد، انتخاب دمای مناسب کیسه خواب می تواند سفرتان را بسیار لذت بخش تر بکند. به طور کلی کیسه خواب ها از نظر دما به ۴ دسته Maximum Comfort، Comfort، Lowest Comfort و Extreme تقسیم می شوند. بهتر است در زمان خرید درجه ی مناسب، با توجه به محلی که قصد سفر به آن را دارید، از فروشنده مشورت بخواهید و مناسب ترین درجه را انتخاب کنید.

دمای کیسه خواب

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد