بلیط هواپیما

چگونه در سفر مراقب اموالمان باشیم؟

راه های مراقبت از وسایل در سفر

صندلی ماشین تا صندلی هواپیما و بازگشت دوباره کوتاه است یا برای همیشه. متعلقات شما در زمان پرواز از چه میزان امنیت برخوردارند؟ طی چند سال گذشته کارکنانی از بخش امنیت تاکسیرانی به اتهام اداره باندهای سرقت و تجارت مواد مخدر دستگیر شده‌اند. اگر مسوولان امنیت اقدام به دزدی از مسافران بکنند دیگر نمی توان از باربرها، مامورین گیت یا هر کس دیگری که با وسایل شما تنهاست و می‌تواند چیزهایی را بردارد انتظاری داشت. حتی در مواردی مسافران پرواز در حال دزدی وسایل از قفسه های تعبیه شده در بالای سر همسفرانشان دستگیر شده‌اند. بهتر است سفر خود را با آدمهای قابل اطمینان شروع کنید تا در هر لحظه از سفر با هراس و شک دسته و پنجه نرم نکنید و البته هر کسی را به حریم خصوصی خود راه ندهید. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این موضوع بدانید.

مطالب مرتبط:
نکات ضروری سفر
۹ نکته امنیتی برای سفر اولی ها
نکات سفر

در سرتاسر دنیا هزاران نفر در بخش خطوط هواپیمایی و هواپیماها مشغول کار هستند و حتی لحظه ای به سرقت از وسایل شما فکر نمی کنند. من طی ۳۰ سال گذشته بارها و بارها به سفرهای هوایی رفته‌ام و در طول این مدت تنها یکبار مورد سرقت قرار گرفته‌ام که این خود نشان ‌دهنده وجود افرادی سخت‌ کوش و صادق در این صنعت است. مسلما نیازی نیست در برابر افرادی که درست کار می‌کنند گارد بگیریم اما در مقابل فرد (یا گروهی) که در طول سفر در حال سنجش میزان آسیب ‌پذیری شماست این کار، ضروری است. شاید مهمترین نکته این باشد که باید متعلقات سفرتان را از کسی که هم مسیر با شماست محافظت کنید چرا که بهترین سارقان می‌دانند هرگز نباید وسیله‌ای که نبود آن خیلی زود مشخص می‌شود را بدزدند. آنها برای ارزیابی زمان مورد نیازشان حتما در مورد زمان رسیدن شما به اتاق هتل تان سوال و بررسی می‌کنند. چند قانون ساده در این مورد وجود دارد و یکی این است که اگر نمی‌توانید از تمام چیزهایی که همراهتان برده‌اید حفاظت کنید حداقل امنیت مهترین وسایل را تامین نمایید.

همه در یکجا

قبل از ترک منزل، وسایل بسیار مهم تان را در یک محل قرار دهید و هرگز جای آن را فراموش نکنید. یکی از دوستان من مهم ترین و ارزشمندترین وسایل خود (کارت‌ های شناساسی، کیف پول، پول نقد، جواهرات) را داخل یک کیسه پلاستیکی شفاف قرار داده بود که برای هر کسی قابل دیدن بود. او می‌گوید “من وسایلم را در یک جای ساده پنهان می‌کنم. همه می‌دانند داخل آن چیست و بنابراین هیچ فردی اشتیاقی برای بازکردن و دیدن داخل آن ندارد و همچنین اگر چیزی مفقود شود من به سرعت در آنسوی ماشین امنیتی متوجه خواهم شد”.
احتمالا دوست ندارید برای برداشتن هر وسیله ‌ای کلی زیپ را باز کنید بنابراین بهترین راهکار این است که یک جیب دم ‌دستی از چمدان همراهتان را برای نگهداری وسایل لازم در فرودگاه و هواپیما اختصاص دهید. فایده اختصاص یک مکان مشخص و واحد برای اشیاء ارزشمند زمانی مشخص می‌شود که شما مجبور نیستید کل چمدان را برای کیف یا پاسپورت، یا گواهینامه رانندگی یا داروها و غیره زیر و رو کنید و بعد از صرف چند دقیقه و درست ۳۰ ثانیه قبل از بیرون ریختن کل وسایل بالاخره وسیله مورد نظر را بیابید. اگر بدانید هر چیزی را در کجای چمدان گذاشته‌اید در صورت مفقود شدن آن وقتتان تلف نمی شود.

دزدی در سفر

بلند بگویید

به نظر مفید می ‌آید اگر به هنگام رسیدن به مامور گیت یا امنیتی بلند اعلام کنید که چه وسایلی را تحویل می‌دهید. زمانی که شما اعلام می‌کنید “این کیف پول، کارت شناسایی و ساعت من است” آنها به خوبی می‌شنوند و می‌بینند که چه چیزی را تحویل می‌دهید و احتمال اینکه سعی کنند چیزی از آنها بردارند بسیار کم می شود.

دو وسیله که باید شخصا در هواپیما همراه داشته باشید

در واقع به هنگام نشستن در هواپیما شخصا به دو وسیله نیاز دارید: کارت شناسایی و کارت اعتباری (و سومی که شاید برای همه کاربرد ندارد دارویی است که باید همیشه همراهتان باشد). در صورتی که هریک از این موارد به سرقت بروند متاسفانه به راحتی و آسانی قابل جایگزین نیستند و شما را در ادامه مسیر و در زمان ورود به فرودگاه مقصد با مشکل مواجه می‌سازند.
هر یک از وسایلی که همراه دارید از سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه ‌های پوشاک قابل جایگزینی است اما بدون کارت شناسایی و کارت اعتباری شما قادر به اجاره اتومبیل، اجاره هتل، خرید غذا و مهمتر از همه سوار شدن به هواپیما برای بازگشت به منزل نیستید. برخی از مردم تلفن همراهشان را هم به این فهرست اضافه می‌کنند و استدلالشان این است که در مواقع ضروری همه شماره‌ ها برای برقراری یک تماس آسان دم دست هست. (البته می‌توانید برای این کار از یک باجه تلفن هم استفاده کنید.) دم دست گذاشتن کارت اعتباری علاوه بر فاکتور امنیت، مزایای دیگری نیز دارد: معمولا یک کارت اعتباری تنها راه برای خرید یک اسنک، یک نوشیدنی، خرید خدمات هدفون و مشاهده فیلم در درون هواپیما است. سعی کنید از جمله افراد ناخوشایندی نباشید که تمام لوازم محفظه بالای سرشان را وسط راهرو خالی می کنند تا بتوانند یک ساندویچ ترکی بخرند؛ کارتتان را داخل جیبتان قرار دهید. سومین چیزی که باید دم دست نگه دارید داروهای ضروری است که جایگزینی سریع آنها کار مشکلی است و عدم دسترسی به آنها در مواقع بروز مشکلات جدی پزشکی می‌تواند باعث ایجاد مشکلات حیاتی گردد.

مراقبت در سفر

کیف تو کیف

از زمانی که شرکت‌ های هوایی شروع به دریافت هزینه برای  نخستین چمدان چک شده نموده‌اند افرادی که زیاد سفر می‌کنند می‌دانند که از چند ماه گذشته بخش گیت پرواز شبیه به بخش پرداخت بدهی بسته ‌بندی شده است. بنابراین هر فردی معمولا به جای حمل کردن ساکهایی شبیه به قفس های فلزی کوچولو که همان اندازه مناسب ساک همراه هستند یک چمدان بزرگ همراه خود دارد که حتی داخل یک وان حمام هم جا نمی شود. زمانی که در فرآیند سوار شدن، به اندازه نیمی از محفظه بالای سر مسافران چمدان پرشده باشد مامورین گیت ناگزیر می‌شوند بدون توجه به اندازه و محتوای ساک‌ها اقدام به چک کردن کیف‌های افراد بدشانسی بکنند که هنوز سوار نشده اند.(البته این مساله تقریبا به یک جک تبدیل شده که در پروازهای فرامرزی در یک زمستان طولانی و سرد ناگاهان مامور گیت اعلام می کند که “ما می دانیم هوا بسیار سرد است اما پالتوهایتان را داخل محفظه بار بالای سرتان قرار ندهید وگرنه مجبوریم ساک هایتان را چک کنیم.”) شما هرگز نمی دانید که قرار است آنها در آخر این گذرگاه لباس هایتان را از شما بگیرند یا خیر. بنابراین توصیه ما این است که در مواردی که ساک همراهتان باید چک شود یک ساک دستی کوچک در کنار ساک بزرگتر همراه داشته باشید. از این طریق شما می توانید بسیاری از دارایی ها یا وسایل ارزشمندتان (که به آسانی قابل دزدیده شدن هستند) را داخل یک ساک کوچک کنار پایتان قرار دهید.

لباس های ارزشمندتان را به تن کنید

حتما این جمله را شنیده اید که “مالت را سفت بچسب همسایه ات را دزد نکن” البته دعا و آرزوی ما این است که مشکلی برای شما پیش نیاید اما در مورد چیزهای ارزشمند بهتر است به این جمله اعتماد کنید .اگر نمی خواهید چیزی را از دست بدهید آن را به تن کنید.

چیزهایی که باید جا گذاشت

اگر حقیقتا قرار نیست به یک مکان دور افتاده و فاقد امکانات بروید به سادگی می توانید چیزهایی مانند جوراب، مسواک، یک جفت عینک مطالعه، یک بارانی، یک کتاب یا صبحانه را از هر جا تهیه کنید. احساس من این است که اگر شما می توانید اینگونه وسایل را در مقصد سفر با قیمت مناسب و ارزان تهیه نمایید  پس در هنگام سفر انرژی خود را صرف نگهداری آنها نکنید بخصوص اگر قرار است این کار حواس شما را از چیزهایی که باید مواظبشان باشید منحرف کند. پس اگر برخی وسایل ارزان و کاملا در دسترس هستند در طول سفر بار اضافی بر دوش خود نگذارید.

بیرون از فرودگاه: در هتل و اتومبیل

فرودگاه تنها مکانی نیست که احتمال دارد وقتی حواستان نیست وسایلتان به سرقت برده شوند. هر زمان که شما اتاق هتل را ترک می کنید باید به یاد داشته باشید که افراد زیادی کلید ورود به اتاق را دارند. البته مساله به اینجا ختم نمی شود چرا که مسافران به امنیت ناچیز اتومبیل های اجاره ای نیز بیش از حد اعتماد می کنند. هرچند وجود دزدگیر در اتومبیل بسیار مهم است اما راهکار بهتر این است که وسایل ارزشمندتان را داخل آن قرار ندهید. علاوه براین گاهی اوقات ناچار می شوید سوییچ اتومبیل را به کارمند رستوران که حقوق ناچیزی هم می گیرد، به متصدی پارکینگ در شهر یا متصدی پارکینگ هتل و غیره تحویل بدهید. البته اکثر مردم آدمهای درستکاری هستند اما اگر کمی محتاط باشید جلوی بدشانسی ها گرفته خواهد شد.

 این شهر پر از طلاست، حتما به آن سفر کنید!
 این شهر پر از طلاست، حتما به آن سفر کنید!
چه نکاتی برای سفر به گوا باید بدانید!
چه نکاتی برای سفر به گوا باید بدانید!
همه آنچه از جزیره موریس باید بدانید…
همه آنچه از جزیره موریس باید بدانید…
۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش اول)
۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش اول)