بلیط هواپیما

کاخ آقاخان در شهر پونا هند، یادبود ملی گاندی

کاخ آقاخان | Aga Khan Palace

شهر پونا در غرب شبه قاره هند و در فاصله ۱۶۰ کیلومتری شهر بمئبی قرار دارد. این شهر جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و سالانه مسافران و گردشگران بسیاری به این شهر سفر می کنند. یکی از جاذبه های گردشگری این شهر، کاخ آقاخان است که گاندی و همسرش پس از جنبش خروج از هند و در جریان استقلال هند به مدت ۲ سال در آن زندگی کرده اند. این کاخ علاوه بر جذابیت ظاهری و معماری باشکوهی که دارد از نظر تاریخی و سیاسی نیز اهمیت زیادی دارد و «یادبود ملی گاندی» نامیده می شود. در این مطلب می خواهیم با هم سری به این کاخ باشکوه بزنیم و در مورد تاریخچه و معماری آن با شما صحبت کنیم. در این سفر همراه الی گشت باشید.

کاخ آقاخان

تاریخچه ساخت کاخ

مطالب مرتبط:
۶ جاذبه دیدنی شهر پونه در هند
۱۵ دلیل برای سفر به هند از زبان بلاگرها

کاخ آقاخان در سال ۱۸۹۲ و به دستور سلطان محمد شاه یا همان آقاخان سوم ساخته شد. در آن زمان مردم عادی که از قحطی و گرسنگی به تنگ آمده بودند در این کاخ اسکان داده شدند. آقاخان در سال ۱۹۳۸ به عنوان نماینده ملی گرایان انتخاب شد و به دلیل مبارزات سیاسی و ورزشی اش شناخته می شود. سال ها بعد، در سال ۱۹۶۹  این کاخ توسط پسرش، آقاخان چهارم به دولت هند اعطا شد تا یادبودی از مبارزات و تلاش های گاندی باشد. در این مجموعه کاخ، بخشی به عنوان موزه گاندی نیز وجود دارد که انواع و اقسام وسایل و لوازم زندگی او به نمایش گذاشته شده است. کاخ آقاخان به همین دلیل «یادبود ملی گاندی» نیز نامیده می شود.

باغ اطراف کاخ آقاخان

اهمیت تاریخی کاخ آقاخان

کاخ آقاخان پونا یادبود ملی جنبش آزادی هندوستان و یادگاری از مبارزات سیاسی هندی ها در راه استقلال است. پس از «جنبش خروج از هند» در سال ۱۹۴۲، گاندی به همراه همسر و منشی اش بازداشت شدند و از ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۶ در این کاخ بازداشت خانگی شدند. همسر و منشی گاندی در این دو سال فوت کردند و قبر آن ها همچنان در این کاخ قرار دارد. این کاخ سرسبز و زیبا که در نزدکی رودخانه مولا (Mula) قرار دارد یادبودی از زندگی گاندی و همسرش در طول جنبش استقلال طلبی هند است. مدیریت موزه و محوطه کاخ آقاخان در سال ۱۹۸۰ به انجمن گرامیداشت گاندی واگذار شد. این انجمن از آن تاریخ تلاش کرده تا با برگزاری مراسم های مختلف در طول سال یاد و خاطره گاندی و همسرش را زنده نگه دارند.

  • زمان بازدید: از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر
  • آدرس: پونا، پشت پل فیتزجرالد، خیابان ناگار، کاخ آقاخان
  • Location: Aghakhan Palace, Nagar road, beyond Fitzgerald Bridge

دیدنی های کاخ آقاخان

کاخ آقاخان یکی از جاذبه های مهم شهر پوناست. جدای از اهمیت سیاسی این کاخ، از نظر معماری نیز این کاخ بسیار جذاب و دیدنی است.

اگر به شهر پونا سفر کنید حتما باید سری به این کاخ باشکوه و زیبا بزنید. کاخ آقاخان در باغی سرسبز و آرام به مساحت ۶ هکتار واقع شده و در شمال شرقی مرکز شهر پونا قرار دارد. این کاخ در سال ۱۸۹۲ توسط سلطان آقا خان سوم ساخته شد و از معماری باشکوه و زیبایی برخوردار است. اما این کاخ، یک کاخ معمولی نیست و شهرتی جهانی دارد. کاخ آقا خان جایی است که مهاتما گاندی و همسرش مدتی را در آنجا زندگی کرده اند و بسیاری از جلسات گاندی با مبارزان سیاسی در این کاخ انجام شده است.

نمای کاخ آقاخان در شهر پونا

در این کاخ می توانید محل زندگی گاندی را در طول مبارزات سیاسی مشاهده کنید. در بخش موزه کاخ نیز یادگارهایی از آن دوران به نمایش گذاشته شده است که برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. در موزه کاخ می توانید تصاویر متعددی از حوادث مهم تاریخی و همین طور وسایل شخصی او را مشاهده کنید.  ظروف غذاخوری شخصی گاندی، لباس، دمپایی و وسایل شخصی او در موزه ای به نمایش گذاشته شده اند. همین طور نامه هایی که گاندی در جریان اقامت در این کاخ به افراد مختلف نوشته نیز در معرض نمایش قرار دارد.

موزه گاندی در پونا

معماری کاخ آقاخان

کاخ آقاخان معماری بی نظیر و باشکوهی دارد. این کاخ دارای طاقی هایی به سبک ایتالیایی و فضای سبز بسیار وسیعی است. ساختمان کاخ از ۵ سالن تشکیل شده است و در مساحتی بالغ بر ۶ هکتار واقع شده است. ساخت و تکمیل کاخ آقاخان ۵ سال طول کشیده است و بودجه ای معادل ۱٫۲ میلیون روپیه صرف ساخت آن شده است. زیربنای ساختمان کاخ حدود ۱۷۶۵ متر مربع است. طبقه اول ۱۰۸۰ متر مربع و طبقه دوم ۴۴۵ متر مربع مساحت دارد. یکی از ویژگی های این کاخ راهرویی به عرض ۲٫۵ متر است که دورتادور ساختمان وجود دارد. در این کاخ عکس ها و تصاویر بسیاری از زندگی مهاتما گاندی، پدر ملی هند، و سایر مبارزان سیاسی به نمایش گذاشته شده است.

معماری کاخ آقاخان

شهر پونا (Puna) در ایالت مهاراشترا هند قرار دارد و پس از بمبئی، دومین شهر بزرگ این ایالت هندی به شمار می رود. پونا در گویش محلی اهالی این شهر پونه نامیده می شود و به همین دلیل این شهر به نام پونه نیز شهرت دارد. پونا یکی از شهرهای قدیمی هندوستان است و آثار و بناهای تاریخی متعددی را می توان در آن مشاهده کرد. اما یکی از دلایلی که پونا در سال های اخیر مورد توجه ایرانی ها قرار گرفته شمار زیاد دانشگاه های این شهر است. حتی می توان پونا را به نوعی شهر دانشگاهی نامید و دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا برای تحصیل به این شهر می آیند. شهر پونا فاصله کمی با بمبئی دارد و برخلاف سایر مناطق هند، از آب و هوایی نسبتا خنک و معتدل برخوردار است. جاذبه های گردشگری فراوانی در شهر پونا وجود دارد که کاخ آقاخان یکی از مشهورترین آن هاست. شهر پونا به دو شهر بمبئی و گوآ نزدیک است و بسیاری از گردشگران در سفر به پونا از این دو منطقه نیز دیدن می کنند. از جمله دیدنی های دیگر این شهر می توان به قلعه شانیوار وادا (Shaniwarwada)، باغ ساراس (Saras Baug) و قلعه سیناگاد (Sinhagad Fort) اشاره کرد.

منبع: virtualpune.com

معرفی هتل گرند حیات بمبئی | ۵ ستاره
معرفی هتل گرند حیات بمبئی | ۵ ستاره
رستوران های ارزان بمبئی با غذاهای دانشجویی
رستوران های ارزان بمبئی با غذاهای دانشجویی
با ۱۰ مورد از بهترین رستوران های حلال بمبئی آشنا شوید
با ۱۰ مورد از بهترین رستوران های حلال بمبئی آشنا شوید
بازار گل دادار بمبئی را در سفر به هند حتما ببینید
بازار گل دادار بمبئی را در سفر به هند حتما ببینید