بلیط هواپیما

کاخ های باستانی استانبول از دوران بیزانس

از گذشته های دور تا به امروز، از زمان سلطنت و حکومت رومی ها و عثمانی ها بر شهر بزرگ استانبول، کاخ های بزرگ باستانی زیادی بر جای مانده است که یکی از نمادهای قدرت و شکوه پادشاهان آن دوران بوده است. بیشتر این کاخ ها، در منطقه ی سنتی و قدیمی استانبول قرار دارند و متاسفانه خیلی از آنها مخصوصا کاخ های بیزانسی باستانی ای که مربوط به حکومت رومی ها بوده است، از بین رفته اند یا بقایایی از آنها باقی مانده است اما با این حال باز هم یکی از دلایل اصلی جذابیت شهر استانبول برای گردشگران و مخصوصا افرادعلاقه مند به تاریخ ملت ها هستند. اگر برنامه ی سفر به این شهر زیبا و جذاب را دارید، بد نیست با تعدادی از این کاخ ها آشنا شوید. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
استانبول گردی تان را با دانستن این نکات شیرین تر کنید
چرا استانبول یک مقصد گردشگری خوشمزه است؟

بقایای کاخ کنستانتین

 

۱- کاخ بیزانسی کنستانتین

کاخ کنستانتین، مهم ترین کاخ بیزانسی استانبول است که قدمتی دیرینه دارد. این کاخ بزرگ، به دستور یکی از فرماندهان آن زمان به نام کنستانتین در قرن چهارم ساخته شد و یکی از عظیم ترین کاخ های آن دوران بود که حتی در سالهای بعدی هم گسترش بیشتری پیدا کرد. کاخ کنستانتین، شامل چند کاخ، کلیسا، حمام و بناهای دیگر است که در آن زمان روی تپه باستانی قسطنطنیه بنا شد و امروز هم در محله ی سلطان احمد و در فاصله ی کمی از مسجد آبی معروف استانبول قرار دارد.
خانواده ی سلطنتی رم، در آن زمان در کاخ کنستانتین زندگی می کردند اما با شروع جنگ های صلیبی، کاخ متروکه شد. متاسفانه مدتی بعد در اثر زلزله ای که اتفاق افتاد، کاخ تقریبا نابود شد. در سال ۱۹۳۰، تحقیقات اکتشافی روی این کاخ شروع شد و بخشی از آن در معرض بازدید عمومی قرار گرفت. امروزه، موزه ای به نام موزه بزرگ موزاییک در این کاخ دایر شده است که همانطور که در تصویر می بینید، در آن، بهترین نمونه های موزاییک دوره بیزانس به نمایش گذاشته شده است.

موزاییک های بیزانسی کاخ کنستانتین

برای بازدید از این کاخ، باید ۱۵ لیر یعنی هزینه ای حدود ۱۳ هزار تومان بپردازید.

۲- کاخ پورفیروجنیتوس

یکی دیگر از کاخ های مهم دوره ی رومی ها، کاخ پورفیروجنیتوس است که در محله ی کاریه شهر استانبول قرار گرفته است. این کاخ در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است و نقش مهمی در حفظ شهر قسطنطنیه داشته است و یکی از جاذبه های گردشگری محبوب این شهر است. یکی از خوبی هایی که بازدید از این کاخ جدای از آشنایی با تاریخ دارد، نزدیک بودن آن به کلیسا کورا است. بنابراین با دیدن این کاخ، می توانید یک تیر و دو نشان بزنید. اسم دیگر این کاخ، تکفور است.

کاخ پورفیروجنیتوس

 

۳- کاخ بوکولیون

کاخ بعدی ای که قصد معرفی آن را به شما داریم، بوکولیون نام دارد که در منطقه ساحلی دریای مرمره قرار گرفته است؛ کاخی باستانی که در قرن پنجم میلادی به قرمان تئودئوس ساخته شد. تا قرن سیزدهم هم از این کاخ استفاده می شده است تا اینکه بعد از مدتی به تدریج، خالی از سکنه شد. تا سالها و قرن های بعدی، با وجود اینکه فقط بقایایی ازکاخ باقی مانده بود، باز هم مشخص بود که این بقایا متعلق به یک کاخ است تا اینکه در سال ۱۸۷۳، به دلیل ساختن خط راه آهن، بخش بزرگی از این کاخ نابود شد. اگرچه امروز بقایایی بیشتر از بوکولیون باقی نمانده، اما با این حال باز هم یکی از جاذبه های گردشگری محبوب ترکیه و شهر استانبول محسوب می شود.

کاخ بوکولیون

در استانبول به کدام موزه ها برویم؟
در استانبول به کدام موزه ها برویم؟
استانبول با ۵ غذای لذیذ خیابانی
استانبول با ۵ غذای لذیذ خیابانی
معرفی هتل زوریخ استانبول | ۴ ستاره
معرفی هتل زوریخ استانبول | ۴ ستاره
با «خیابان بغداد»، یکی از شیک ترین خیابان های استانبول آشنا شویم!
با «خیابان بغداد»، یکی از شیک ترین خیابان های استانبول آشنا شویم!