همه چیز درباره کارت های اعتباری در سفر

از کارت های اعتباری در سفر بیشتر بدانید 

یکی از گزینه های پیش رو در سفر برای اینکه بتوانید مدیریت بیشتری و بهتری روی پول های خود داشته باشید. کارت های اعتباری است که امروزه بیشتر مسافران نیز بر روی آن تمرکز می کنند چرا که معمولا گزینه بهتری برای جابه جایی نرخ ارز است. با الی گشت همراه باشید تا از کارت های اعتباری و استفاده آنها در سفر بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط:
دستگاه های خودپرداز در خارج از کشور
رعایت این نکات در سفر ضروری است
کارت اعتباری

کارت ‌های اعتباری

ایده ‌آل برای: خریدهای سنگین مانند بلیت هواپیما، هزینه هتل، کرایه ماشین و صورت حساب رستوران‌ها.
مزایا: بزرگ‌ ترین مزیت استفاده از کارت اعتباری در هنگام سفرهای خارجی این است که خرید با کارت اعتباری موجب می ‌شود نرخ مبادله ارز برای شما به‌صورت بین ‌بانکی اعمال شود که معمولا بهترین نرخ تبادل ارزی است که می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. علیرغم این‌که بیشتر کارت‌های اعتباری بابت تبدیل ارز در هر نوبت خرید شما مقداری کارمزد از شما کم می‌کنند (۱ درصد برای مستر کارت و ویزا کارت و یک تا دو درصد برای کارمزد شخصی) بازهم این هزینه ‌ها کمتر از هزینه‌ای که معمولا شما بابت تبدیل پول خود در صرافی ‌ها متحمل می‌شوید. در این میان کارت ‌هایی (مانند بسیاری از کارت‌ های بانک کپیتال وان) نیز وجود دارند که هیچ هزینه ‌ای بابت تراکنش با ارز خارجی از شما کم نمی‌کنند.
معایب: بعضی از هتل ‌ها، رستوران ‌ها و فروشگاه ‌ها از پذیرش کارت اعتباری خودداری می‌کنند. به همین دلیل نیز شما باید همیشه پول نقد به همراه داشته باشید. با وجود این‌که می ‌توانید با کارت اعتباری خود به عابر بانک رفته و پول نقد برداشت کنید ولی باید به یاد داشته باشید که این موضوع برای شما هزینه ‌هایی دارد که می‌توانند به ‌سرعت هزینه کلی سفر شما را افزایش بدهند. علاوه بر این اگر زمانی که صورت ‌حساب ‌های قبلی به خانه شما ارسال می‌شود در خانه خود نباشید و یا برنامه از پیش تعیین شده‌ای برای پرداخت آن‌ها تعیین نکرده باشید، با جریمه‌های بسیار سنگین به خاطر این موارد روبرو می شوید.

کارت های اعتباری در سفر

چگونه بهترین کارت اعتباری سفری را انتخاب کنیم؟

یکی از مشکلاتی که امروزه مسافران آمریکایی با آن روبرو هستند، افزایش استفاده از کارت‌ های متکی بر فناوری تراشه و رمز یا chip-and-PIN در اروپا، آسیا و آمریکای جنوبی است. این نوع از کارت ‌ها برای کاهش میزان خطر جعل و کلاهبرداری ساخته ‌شده ‌اند و از یک تراشه ویژه برای ارسال اطلاعات به یک فروشنده استفاده می‌کنند و کاربر کارت پس از دریافت این اطلاعات باید آن‌ها را به ‌واسطه رمز عبور خود تائید کند. این امر در حالی رخ می‌دهد که اگر کسی کارت‌ های نوار مغناطیسی را در دستگاه‌ های آمریکا مورد استفاده قرار بدهد، این کارت‌ ها همچنان کار می‌کنند. بسیاری از مسافران گزارش ‌های متعددی را درباره مشکلات خود در زمینه استفاده از کارت اعتباری در جایگاه‌ های سوخت‌ گیری، کیوسک های بلیت ‌فروشی و سایر مراکزی که از ماشین‌ های پرداخت خودکار استفاده می‌کنند؛ داده‌اند. اگر در زمینه مورد پذیرش بودن کارت خود شک دارید می‌توانید به سراغ یک کارمند در محل موردنظر بروید تا کارت شما را اسکن کند. میزان استفاده از این کارت ‌ها در میان مسافران آمریکایی به‌تدریج در حال افزایش است.

مواردی که دانستن آن‌ها ضروری است:

نخستین چیزی که باید مدنظر داشته باشید این است که اگر قصد دارید از کارت اعتباری خود در سفرهای خارجی حتی به ‌عنوان یک گزینه برای شرایط اضطراری استفاده کنید، بازهم بهتر است با بانک صادرکننده کارت تماس بگیرید. از آن‌ها بپرسید که چه هزینه‌ هایی برای استفاده از کارت و خرید در کشورهای دیگر متحمل خواهید شد و این هزینه‌ها بر اساس دلار و ارز محلی مقصد شما چگونه خواهند بود. پیشنهاد می‌کنیم که این کار را قبل از هر سفر خود تکرار کنید زیرا سیاست‌ های بانک ‌ها در این زمینه می‌توانند بدون اعلان رسمی به شما تغییر کنند.
در تماس با صادرکننده کارت خود به آن‌ها اعلام کنید که چه زمانی قصد دارید تا به کدام مقصد سفر کنید. این امر موجب می‌شود که در صورت استفاده از کارت اعتباری شما در یک کشور دیگر، سیستم شناسایی جعل کارت فعال نشده و بانک صادرکننده کارت به کلاهبرداری از حساب شما مشکوک نشود. پیشنهاد می‌کنیم که برای احتیاط، دو کارت اعتباری به همراه خود داشته باشید که اگر یکی از آن‌ها از کار افتاد، از کارت دیگر استفاده کنید. در پایان نیز یک شماره تلفن برای تماس با شرکت‌ های ارائه ‌دهنده کارت به همراه داشته باشید تا درصورتی‌که کارت شما به سرقت رفت، بتوانید این امر را گزارش بدهید.
برخی از تجار (به‌خصوص در اروپا) طرح تبدیل سیار نرخ ارز را به شما عرضه می‌کنند. این امر به این معنی است که آن‌ها به‌جای حساب کردن صورت حساب شما به نرخ محلی به سراغ ارائه صورت حساب بر اساس دلار می‌روند. با توجه به این‌که برخی از کارت ‌ها در هنگام محاسبه صورت‌ حساب‌ هایی که بر اساس دلار انجام ‌شده‌اند از شما هیچ کارمزدی کم نمی‌کنند، استفاده از این نرخ‌های شناور می‌تواند در صرفه‌جویی به شما کمک کند.

نکته ‌ها و هشدارهایی که باید مدنظر داشته باشید:

برخی از هتل‌ ها و مراکز کرایه خودرو ممکن است تا رقم صورت حساب شما در کارت اعتباریتان را مسدود کرده و این مبلغ را در وضعیت تعلیق قرار بدهند. این امر موجب می‌شود تا هزینه ‌های شما پیش از آن‌که بخواهید از خدمات متقابل بهره برده باشید، از شما کم شده باشند. اگر هر یک از مراکز تجاری بخواهند از چنین سیستمی استفاده کنند، باید پیش از ارائه خدمات و دریافت کارت از شما این نکته را به شما یادآور شوند. به همین دلیل نیز مطمئن شوید که پس از پرداخت کامل هزینه‌ ها، ارائه ‌دهنده خدمات، مبلغ مسدود شده را آزاد کند. در نظر داشته باشید که در شرایط رخ دادن مشکلاتی در زمینه محاسبه نادرست هزینه‌ ها، شما در کشورهای به ‌اندازه کشور خودتان دارای امنیت حفاظتی نیستند. رخدادهایی مانند متحمل شدن هزینه‌ای دو برابر برای یک جنس و یا صورت حساب جنسی که توسط مشتری خریداری ‌نشده است، به‌ دفعات گزارش می‌شوند و شرکت ‌های ارائه‌ دهنده کارت‌ های اعتباری نیز همیشه طرف مشتری را نخواهند گرفت. همیشه حواستان به استفاده از کارت توسط کاسب ‌ها باشد و صورت حساب ‌ها را همراه خود نگه ‌دارید. وقتی به خانه رسیدید، به ‌سرعت اقدام به چک کردن وضعیت کارت اعتباری و تراکنش ‌های آن بکنید و در صورت ناهمخوانی به ‌سرعت با طرف دریافت‌کننده این مبلغ تماس گرفته و از او بخواهید که اشتباه صورت پذیرفته را حل کند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد