بلیط هواپیما

کانال میدی فرانسه، پل ارتباطی اقیانوس اطلس تا مدیترانه!

کانال میدی | Canal du Midi

کانال میدی ۲۴۰ کیلومتر طول دارد و در جنوب فرانسه واقع شده است. نام سابق آن کانال سلطنتی لانگداک بود و پس از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ نامش تغییر یافت. این مجموعه را می توان یکی از عظیم ترین سازه های دست بشر در قرن ۱۷ میلادی به شمار آورد که سال ۱۹۹۶ در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسید. کانال رودخانه گارون را به (اتان دو تو) در دریای مدیترانه متصل می سازد و همراه کانال گارون به طول ۱۹۳ کیلومتر Canal des Deux Mers را تشکیل می دهد و اقیانوس اطلس را به مدیترانه متصل می سازند. کانال از شهر تولوز تا اتان دو تو در نزدیکی مدیترانه جاری است. برای آشنایی بیشتر با کانال میدی با الی گشت همراه شوید.

کانال میدی

آب مایعی زندگی بخش

مطالب مرتبط:
چطور از فرودگاه تولوز فرانسه به مرکز شهر برویم؟
نکات ضروری سفر به فرانسه
جاذبه های گردشگری شهر رواِن در فرانسه

همان طور که همه می دانیم هر جا آب هست زندگی جاری است. در سرتاسر اطراف کانال میدی درختانی سر به فلک کشیده اند و منظره ای فوق العاده زیبا و خیره کننده را شکل داده اند به نحوی که می توان این میراث یونسکو را از جمله زیباترین و تماشایی ترین آب راه های کشور فرانسه و سراسر اروپا نامید. از این کانال که می گذرید روستاهای تاریخی، مزارع آفتاب گردان، باغ های سیب، کشتی، قایق های عجیب و غریب شهری و کلیساهای باستانی را پشت سر می گذارید. در واقع نگریستن به این مسیر بیشتر شبیه تصاویری است که همیشه در کارت پستال ها تماشا کرده ایم.

پل

ساخت کانال

ژان باپتیست کلبرت در اکتبر سال ۱۶۶۶، با هدف توسعه تجارت گندم تحت نظارت پییر پل ریکت، شروع کار توسط حکم سلطنتی را امضا کرد و ساخت و ساز از ۱۶۶۶ تا ۱۶۸۱ در طول سلطنت لویی چهاردهم ادامه یافت. کانال دو میدی یکی از قدیمی ترین کانال های اروپائی است که هنوز آب در آن جریان دارد و از آن استفاده می شود (نمونه اولیه کانال Briare). چالش های موجود در این آثار به شدت با چالش های حمل و نقل آب داخلی ارتباط دارد. چالش اصلی، که توسط پیر پلر ریکت مطرح شد، این بود که آب را از دریای مونتنگ (کوه های سیاه) به Seuil de Naurouze ، مرتفع ترین نقطه کانال منتقل کنند.

از اینجا آب می توانست هم به سمت دریای مدیترانه و هم اقیانوس اطلس جاری شود. آماده سازی برای چنین طرحی، عظیم و پیچیده بوده و پروژه بسیار پر مخاطره به نظر می رسید. علی رغم این موضوع، پادشاه لوئی چهاردهم نسبت به انجام این کار بسیار مشتاق بود و علت آن افزایش هزینه ها و خطرات حمل کالا و تجارت بین نقاط جنوبی اسپانیا بود، جایی که دزدان دریایی زیادی در آن حضور داشتند. ساخت کانال در سال ۱۶۶۷ شروع شده و سال ۱۶۸۱ به اتمام رسید. در طول این ۱۴ سال پیرپاول ریکه مشکلات مهندسی را حل کرد.

سازه ها

این کانال حدود ۹۰ پل دارد. بلندترین بخش کانال از سطح دریا حدود ۱۹۰ متر بالاتر است. کانال میدی از ۳۲۸ سازه مختلف تشکیل شده که این سازه ها نه تنها ‌پل بلکه سد، پل و تونل نیز هستند. شن ریزی بنا در طول تاریخ بهبود یافته و در حال حاضر حدود ۴۰ قنات در این کانال وجود دارد. این کانال مسیر بسیار طولانی را طی می کند و در طول مسیر خود از مکان های مختلف می گذرد.

قایق سواری در کانال میدی

می توانید برای خودتان قایقی کرایه کنید و هرجا که دوست داشتید توقف کنید و از تماشای منظره اطراف لذت ببرید. خبر بود این است که برای کسب این تجربه هیجان انگیز نیازی نیست که گواهینامه خاصی برای قایقرانی داشته باشید کافی است تا زمانی را به این کار اختصاص دهید در ضمن می توانید حیوانات خانگی خود را نیز به همراه داشته باشید. بزرگ ترین شرکت کرایه قایق در روی این کانال شرکت Le Boat است که از ماه آوریل هر سال این کار را آغاز می کند و قیمت آن در سال جاری از ۱۵۸ یورو تا قایق های بزرگ ۶ نفره به مدت سه شب با قیمت ۴۷۰ یورو تغییر می کند. البته لازم است هنگام گردش در کانال بسیار مراقب پل های قدیمی باشید، چرا که ارتفاع برخی از آن ها کم است و می تواند برایتان دردسر ساز شود.

در حالی که مشغول قایقرانی به سرعتی کم  هستید زمانش رسیده که برای مدتی تکنولوژی و هیاهوی دنیای امروز را به دست فراموشی بسپارید. غذایتان را در آرامش میل کنید، با دوستانتان گفت و گو کنید و یا در دنیایی خیال انگیز خودتان غرق شوید.

قایق سوار

مسیر سبز دوچرخه سواری در کنار Canal des Deux Mers به تازگی احداث شده است (که دریای آتلانتیک را به مدیترانه متصل می سازد). طول این مسیر دوچرخه سواری نزدیک به ۵۰۰ کیلومتر است و برای طرفداران خشکی نسبت به آب مناسب است.

در مسیر عبور از کانال میدی به شهر تولوز می رسید که چهارمین شهر بزرگ در کشور فرانسه است و مرکز صنعت هوانوردی اروپا به حساب می آید. بنابر این اگر زمان کافی در اختیار دارید ارزش دارد تا زمانی را برای گردش در تور thre Cite de l’Espace اختصاص دهید و از موزه هوانوردی شهر بازدید کنید. تولوز توانسته لقب شهر صورتی را نیز از آن خود کند. تور گردش در این شهر شامل بازدید از تالار اصلی شهر، عمارت پارلمان و میراث ثبت شده در سازمان جهانی یونسکو و هنچنین باسیلیکای سنت سرنین می شود.

پاییز

کارکاسون

در راه بازدید از کانال میدی به کارکاسون می رسید که پس از برج ایفل دومین جاذبه گردشگری پر بازدید کشور فرانسه محسوب می شود. شهری تاریخی که در سال ۱۹۹۷ از طرف سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی بشر ثبت گردیده است. قرار داشتن این شهر باستانی بین دریای مدیترانه و اقیانوس آتلانتیک اهمیت استراتژیک فراوانی به این شهر داده است. می توانید به تماشای معماری قرون وسطی آن بنشینید.

معرفی جاذبه های گردشگری براتیسلاوا؛ پایتخت زیبای اسلواکی
معرفی جاذبه های گردشگری براتیسلاوا؛ پایتخت زیبای اسلواکی
وقتی غم و اندوه باعث خلق شاهکار می شود!
وقتی غم و اندوه باعث خلق شاهکار می شود!
مهم ترین فستیوال های نپال و کاتماندو
مهم ترین فستیوال های نپال و کاتماندو
طبیعت و فرهنگ بکر و کم‌نظیر گوانگشی چین
طبیعت و فرهنگ بکر و کم‌نظیر گوانگشی چین