کلیساهای باستانی یونان

آشنایی با کلیساهای باستانی یونان

سفر به یونان می تواند دو جنبه مختلف داشته باشد. بلذت بردن از سواحل و طبیعت زیبای این سرزمین و کندوکاو و پرسی زنی در مکان های تاریخی و باستانی آن. از جمله جاذبه های کمتر شناخته شده و ارزشمندی که شما می توانید در آتن به تماشا بنشینید، کلیساهای بیزانسی با معماری خیره کننده ای است که در گوشه و کنار شهر  از جمله شمال آکروپولیس و روستاهای اطراف ساخته شده اند. الی گشت در این یادداشت چند کلیسای باستانی آتن را معرفی می کند:

مطالب مرتبط:
آتن و موزه هایی که باید دید
کلیسای نوتردام ریمز در فرانسه
holy apostles church

کلیسای حواری مقدس (Church of the Holy Apostles)

در محوطه آگورا، کلیسای حواری مقدس، تنها ساختمان باقی مانده پا برجا است که در حین حفاری های باستان شناسی با هدف پیدا کردن سایت بازار باستانی آگورا؛ تخریب نشد. این کلیسا در قرن دهم میلادی ساخته شده و در بالای (nymphaion) یا چشمه مقدس قرار دارد. نمای بیرونی این کلیسا بسیار منحصر به فرد بوده و از جنس سنگ ساخته شده و دارای تزئینات و کتیبه هایی به خط کوفی است. این کلیسا نمادی از معماری رایج دوره بیزانسی بوده و دارای گنبدی است که توسط چهار ستون پشتیبانی شده و محراب و بخش های جانبی کلیسا به شکل حلزونی و نیم دایره ای است. تزئینات داخلی بنا، بسیار زیبا بوده و نقوش فرسک (نقاشی روی گچ) اصلی آن هنوزباقی مانده و نشان دهنده مفاهیمی از آئین مسیحیت مانند (Pantocrator) به مفهوم حکومت بر همه، تصویر جان باپتیست (John the Baptist)، فرشتگانی به شکل کودکان و فرشتگان بالغ است. در این کلیسا بخش بزرگی از تزئینات و نقوش اصلی و متعلق به قرن ۱۱ میلادی به خوبی حفظ شده اند.

آدرس: Ancient Agora, Athens

kapnikarea church

کلیسای (Panaghia Kapnikaréa)

در میدانگاه کوچکی رو به خیابان ارمو (Ermoú)، کلیسای (Panaghia Kapnikaréa) قرار دارد که دیدن ان برای گردشگران خالی از لطف نیست. این کلیسای زیبا و کوچک که در قرن نوزدهم میلادی و به واسطه شفاعت شاه لودویک یکم از باواریا، از تخریب نجات پیدا کرد، نمونه ای عالی از معماری قرن یازدهم میلادی بیزانسی است. در این دوران ساخت گنبدهای صلیبی شکل برای کلیساها رایج بوده و مشابه آن در کلیسای (Panaghia Kapnikaréa) دیده می شود. در قرن دوازدهم میلادی، یک رواق بسیار زیبا به همراه یک هشتی به ساختمان کلیسا افزوده شده و ایوان غربی کلیسا با چهار پایه در منتهی الیه غربی بنا تاسیس شد. بخش های داخلی کلیسا توسط تزئینات مربوط به قرن ۱۹ میلادی و نقاشی های ارزشمندی به سبک پیکر نگاری(iconographic) دوران میانی بیزانس، پوشانده شده است.

آدرس: Corner of Ermoú and Kalamiótous Street, Athens

saint demetrius loumbardiaris

 

کلیسای سنت دیمیتریوس لومباردیاریس (Saint Demetrius Loumbardiaris Chapel)

این کلیسای بیزانسی و کوچک که در قرن ۱۲ میلادی ساخته شده است روی بستر سبز رنگ تپه (Philopappou) قرار داشته و یکی از جاذبه های گردشگری معنوی در منطقه محسوب می شود. این کلیسا در محل دروازه (Diateichisma) ساخته شد که از روزگار باستان اعتقاد به حفظ شدن این محل توسط خدایان وجود داشت. در داخل کلیسا یک راهروی مسقف گنبد دار  با تزئینات دیواری متعلق به سال ۱۷۳۲ وجود دارد. نام این کلیسا یعنی لومباردیاریس در ارتباط با افسانه ای است بر اساس آن کلیسای فوق به کمک یک معجزه در سال ۱۶۵۰ و در زمان حمله ترک ها به آکوپولیس و پس از پرتاب بمب توسط فردی به نام یوسف، سالم باقی ماند. این کلیسا در سال ۱۹۶۰ و توسط معماری به نام (D. Pikionis) به طور کامل مرمت شده است. از دیگر آثار دیدنی تپه (Philopappou)ریال تماشای چشم انداز دیدنی پارتنون است.

آدرس: Philopappou Hill, Athens

 

 

 

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد