کلیسا جامع زنکوف در آلماتی

کلیسا جامع زنکوف در آلماتی قزاقستان

کلیسا جامع زنکوف ، بنایی متمایز است که در پارک پانفیلوف شهر آلماتی، پایتخت پیشین کشور قزاقستان، واقع شده است. این بنای تاریخی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های این شهر است. در اویل قرن نوزدهم، اسقف‌ های ترکستان و تاشکند ساخت این کلیسا را شروع کردند. انجام این پروژه به بهترین مهندسان و معماران وقت سپرده شد. در سال ۱۹۰۳ پروژه تایید شد و ساخت آن از سال ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۷ طول کشید. با الی گشت همراه باشید تا با این کلیسای زیبا بیشتر آشنا شویم.

کلیسا جامع زنکوف آلماتی
مطالب مرتبط:
تجربه های دوست داشتنی در سفر به آلماتی
۴ دلیلی که باید از آلماتی دیدن کنید

ویژگی خاص و برجسته‌ی کلیسای جامع زنکوف این است که از یک تکنولوژی منحصر به فرد و باستانی در ساخت این کلیسا استفاده شده است و این کلیسای چوبی را بدون مصرف هیچ میخی ساختند. این کلیسای جامع که یک برج ناقوس هم دارد، یکی از ۸ ساختمان بلند جهان است که تماماً‌ از چوب ساخته شده اند.

کلیسا جامع زنکوف آلماتی

هنرمندان معروف و کارکشته روس و نقاش مشهور، Khludov، روی نمای داخلی این کلیسا کار کردند. دیوار های داخلی این کلیسای جامع به نقاشی های قدیس‌های مختلفی مزین شده اند. به طور کلی، طراحی و ساخت تمامِ نما و دکوراسیون داخلی کلیسا به هنرمندان برجسته و معروف سپرده شد تا این مکان مقدس از نظر زیبایی کامل باشد.

کلیسا جامع زنکوف آلماتی

در سال ۱۹۱۰، شهر ورنی (در آن زمان ورنی نامیده می‌شد و نام آن بعدها به آلماتی تغییر پیدا کرد) بر اثر زمین‌ لرزه آسیب جدی دید. تقریباً‌ تمامی ساختمان‌های اطراف تخریب شدند، اما کلیسای جامع زنکوف آسیبی ندید. این ساختمان به لطف تکنولوژی ضد زلزله‌ای که داشت آسیبی چندانی ندید.

کلیسا جامع زنکوف آلماتی

متاسفانه زمین لرزه تنها حادثه‌ای نبود که کلیسای زنکوف را تهدید کرد. آسیب اصلی در زمان حکومت شوروی به این کلیسا وارد شد. در سال ۱۹۲۷، دولت دستور تعطیلی کلیسا جامع زنکوک را صادر کرد. بعد از آن، اموال کلیسا دزدیده شدند، زنگ و ناقوس‌ها به پایین برج‌ها پرتاب شدند، یکی از بخش‌های کتابخانه نابود شد و بخش دیگر آن هم غارت شد. حتی مردم بومی هم دیگر فکر می‌کردند که این کلیسا دیگر کاملاً‌ تخریب خواهد شد. ولی خوشبختانه این اتفاق نیوفتاد.

کلیسا جامع زنکوف آلماتی

تا سال ۱۹۹۴ از کلیسای جامع زنکوف آلماتی برای اهداف غیر مذهبی استفاده می‌شد و برای مدتی طولانی این کلیسا در قالب موزه مرکزی قزاقستان فعالیت می کرد. در سال ۱۹۹۵ مسئولین محلی تصمیم گرفتند که اهمیت مذهبی این مکان را به آن برگردانند و فعالیت‌های بازسازی و مرمتی را آغاز کنند. از آن زمان به بعد، کلیسای جامع زنکوف عبادتگاهی برای هزاران مسیحی و جاذبه‌ای زیبا برای گردشگران و میهمانان زنکوف است.

چطور از فرودگاه آلماتی قزاقستان به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه آلماتی قزاقستان به مرکز شهر برویم؟
نکاتی که برای سفر به قزاقستان باید بدانید!
نکاتی که برای سفر به قزاقستان باید بدانید!
پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش دوم)
پیاده روی و تماشای چشم اندازهای زیبا در دریاچه آلماتی (بخش دوم)
دومین شهر سرد جهان منهای برف!
دومین شهر سرد جهان منهای برف!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code