کمپینگ؛ معنای متفاوتی از سفر (بخش دوم)

کمپینگ

اگر اهل سفر کردن هستید و سفرهای تجملی و گران قیمت ذایقه تان را سیراب و جیب های تان را خالی کرده است، وقت آن رسیده است که نوعی دیگر از سفر را که به کمپینگ معروف است را امتحان کنید.

در این نوع سفرها شاید رفاه و آسودگی سفرهای هتلی را نداشته باشید اما در عوض قسمت ماجراجویی اش بسیار بیشتر بوده و با چیزهایی در این سفرها مواجه می شوید که می توان گفت هرگز کسی در سفرهای هوایی و اقامت در هتل های گران قیمت تجربه نخواهد کرد. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر در مورد این نوع سفرها بدانید.

مطالب مرتبط:
کمپینگ؛ معنای متفاوتی از سفر (بخش اول)
نکات مفید در کمپینگ

نمی توان تعریفی کلی و ثابتی از کمپینگ ارائه داد ولی این تجربه می تواند به طور کامل با فعالیت های شما ترکیب شود و به همین دلیل ممکن است فردی به زعم خودش در حال کمپ زنی باشد ولی از دید دیگری، شاید اصلا کمپینگ نباشد.

به عنوان مثال در برخی از کشورها برای کودکان و نوجوانان کمپ های تابستانی برگزار می شود و امکانات مناسبی نیز در اختیار آن ها قرار می گیرد. ولی نمی توان این عمل را کمپینگ نامید چراکه این تفریح در یم منطقه محصور انجام می گیرد.

با این معنا، شاید زندگی افراد بی خانمان نوعی کمپینگ باشد زیرا آنها در هر مکانی با هر امکاناتی می خوابند و اقامت می کنند. البته آنها عنصر اصلی یعنی طبیعت را در اختیار ندارند. شاید تعریف کلی کمپینگ را بتوان به صورت زیر خلاصه کرد:

«سفر به طبیعت بدون استفاده از خانه ای دائمی و برپایی چادر برای اقامت.»

تاریخچه کمپینگ

گذشته کمپینگ تفریحی به شخصی به نام توماس هیرام هولدینگ ( Thomas Hiram Holding ) برمی گردد که برای اولین بار در کشور انگلستان و نزدیک رودخانه تایمز این کار را انجام داد. در سال های ۱۸۸۰ میلادی مردم اشتیاق زیادی به تفریح در رودخانه و قایقرانی داشتند و این اتفاق باعث شد پس از قایقرانی در کنار رودخانه استراحت کنند. این جا بود که برای اولین بار بشر کمپینگ مدرن را تجربه می کرد.

لوازم کمپینگی که آن سال ها مورد استفاده قرار می گرفت بسیار سنگین بودند و برای حمل آن ها باید از اسب، گاری و یا قایق استفاده می شد. اگرچه توماس در انگلستان را پدر کمپینگ مدرن می دانند ولی باید گفت که او سبک عامه پسندی از کمپ زنی را به زندگی انسان ها معرفی نمود.

او از سنین پایین، تجربه سفر به طبیعت را به همراه پدر و مادرش داشت. وی در سال ۱۹۰۱ به همراه چند نفر دوچرخه سوار برای تجربه کمپینگ به کشور ایرلند سفر کرد و به چاپ کتابی با عنوان The Campers Handbook منتهی شد.

فدراسیون بین المللی کمپینگ در سال ۱۹۳۲ تشکیل شد و تا به امروز به فعالیت هایش در زمینه کمپینگ ادامه می دهد. در سال های ۱۹۶۰ کمپ زنی دیگر تبدیل به یکی از تفریحات خانوادگی مردم شمال آمریکا و اروپا شد و از انجام آن بسیار لذت می بردند. کمپ زنی در حال حاضر ابعاد زیادی دارد و تنها محدودیت در جنبه های تفریحی و خانوادگی ندارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد