بلیط هواپیما

هیجان های نفس گیر کوهستان آبی در استرالیا

کوهستان آبی | Blue Mountains

کوهستان آبی یا بلو ماونتین کوهستانی دیدنی در ایالت نیو ساوت ولز است که در کشور استرالیا قرار دارد. ۷ پارک ملی در اطراف این کوهستان وجود دارد که توانسته طبیعت زیبایی را در غرب شهر سیدنی استرالیا به وجود بیاورد. علاوه بر جاذبه های طبیعی که در این منطقه وجود دارد و تفریح های هیجان‌انگیزی مانند قطاری شیشه‌ای در شیب‌دارترین مسیر ریلی جهان یا پیاده‌ روی در جنگل‌های بارانی، کوه نوردی و … را می توانید در کوهستان آبی در استرالیا تجربه کنید. الی گشت در این مطلب می خواهد بیشتر درباره این جاذبه گردشگری شرح دهند، ما را در سفر به استرالیا همراهی کنید.

کوهستان های آبی
مطالب مرتبط:
اطلاعات پروازی کامل سفر به شهرهای استرالیا
معرفی ۱۰ مورد از بهترین دانشگاه های استرالیا

کوهستان آبی در شهر سیدنی مساحتی حدود ۱۱۴۰۰ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده اند و در ۵۰ کیلومتری غرب شهر سیدنی حد فاصل بین دو روخانه نیپین و کاکس نیز قرار دارند. یکی از عمیق ترین دره هایی که در این منطقه وجود دارد ۷۶۰ متر و بلندترین قله های آن دارای ارتفاع ۱۲۱۵ متر از سطح دریا هستند. برای رسیدن به این منطقه باید ۹۰ دقیقه از سیدنی تا کاتومبا رانندگی کنید یا اینکه سفری ۲ ساعته با قطار را تا رسیدن به کوهستان آبی را تحمل کنید، تا بتوانید در دل طبیعت زیبای کوهستان آبی قرار بگیرید و ماجراجویی‌های هیجان انگیزی که می خواهید را انجام دهید.

8

مختصری از تاریخ کوهستان آبی

کوهستان آبی یا بلوماونتین قبل از این که اروپاییان به آن راه پیدا کنند برای هزاران سال پیاپی محل زندگی ساکنان بومی بوده است. برای اولین بار ورود اروپاییان به این منطقه به سال ۱۷۹۹ بر می گردد. زمانی که شاه گیدلی دستور به ساخت زندانی برای محکومین ایرلندی و اسکاتلندی داد، برای همین ساخت این زندان به منطقه صعب العبوری چون کوهستان آبی مورد انتخاب قرار گرفت. در این منطقه در آن زمان تنها ۲ مسیر وجود داشت که توسط بومیان مورد استفاده قرار می‌گرفت و عبور به آن طرف کوهستان آبی بسی کاردشواری بود. اولین اروپایی که به این منطقه پا گذاشت یک زندانی به نام اسم جان ویلسون بود. ویلسون با اولین کشتی حامل محکومین در سال ۱۷۸۸ به منطقه آورده شد و در سال ۱۷۹۲ از زندان آزاد شد. او در جنگل هایی که نزدیک به بومیان منطقه کوهستان آبی بود ساکن شد. وی در سال ۱۷۹۷ به سیدنی بازگشت و ادعا کرد که مناطقی به وسعت صدها مایل در اطراف سیدنی را پیموده و کشف کرده‌است. ادعای او همچنین شامل عبور از بلو-مانتین هم نیز می شد.

کوهستان آبی استرالیا

آب و هوای منطقه کوهستان آبی استرالیا

شرایط آب و هوایی در این منطقه متغییر به نسبت ارتفاعی است که شما در آن قرار دارد. در کاتومبا (شهر مرکزی منطقه بلو-مانتین) که تقریباً ۱۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد دمای هوا در تابستان به حداکثر ۲۲ درجه سانتیگراد می‌رسد، ولی گاهی اوقات هم ممکن است که دمای هوای این منطقه کوهستانی به ۳۰ درجه سانتی گراد هم برسد؛ همانطور که گفتیم که دمای هوای این منطقه بستگی به ارتفاعی محلی دارد که شما در آن موقعیت هستید. دمای هوا در شب معمولاً از ۱۹ بیشتر نمی شود. و در زمستان ها هم دمای هوا به ‌طور متوسط حدود ۱۰-۱۱ درجه باقی می‌ماند و در شب گاهی به ۱- نیز می رسد، در هر سال ممکن است ۲ یا ۳ بار برف ببارد که اغلب روی زمین هم نمی‌نشیند.

کوهستان آبی در استرالیا

فلسفه نام کوهستان آبی

علت نام گذاری این منطقه آبی بوده که از دل این کوه های این منطقه بیرون می آید، زیرا رنگ آن به دلیل قطرات ریز روغنی که توسط جنگل‌های اکالیپتوس آزاد می‌شوند و ترکیب آن با بخار آب و نور خورشید کاملا طبیعی است؛ از همین رو نام این منطقه کوهستان آبی گذاشته شده است. در این منطقه می توانید از صخره های عجیب و غریبی که وجود دارد بالا بروید، آبشارهای متعددی پیدا کنید و در مورد میراث باستانی بومی که در این منطقه وجود دارد اطلاعات جامعی را بدست بیاورید.

کوهستان آبی در غرب شهر سیدنی

قسمتی به نام Eco Point در سرزمین بومیان Gundungurra و Darug   با چشم اندازه پانوراما ساخته شده تا با ایستادن بر روی آن بتوانید از دره جیمسون و کوه های نمادین سه خواهر دیدن کنید. از دیگر تفریحاتی که می توانید در منطقه کوهستان آبی انجام دهید عبارتند از:

  • اسکای وی | Skyway

گردشگری و شناور بودن در واگن های هوایی کف شیشه‌ای اسکای وی در ارتفاعات ۲۷۰ متری بین صخره ها و تماشای جنگل های بارانی به جرات می تواند تجربه هیجان انگیزی را برای شما در سفر به کوهستان آبی پدید بیاورد. این مسیر با مناظر ۳۶۰ درجه، ۷۲۰ متر طول دارد و برخی از زیباترین نماهای آبشارهای کاتومبا، کوه‌های سه خواهر و دره جیمیسون (Jamison) را می‌توانید در آن تماشا کنید. البته اگر اهل تجربه هیجان های این مدلی نیستید لازم نیست که خودتان را از تماشای جاذبه های این منطقه محروم کنید زیرا گزینه‌های آرام‌تر با صندلی‌های راحت و کفپوش معمولی هم وجود دارد.

کوهستان آبی جهان زیبا
  • تله ‌کابین‌ | TeleCabine

در طی سفری آسوده و ایمن می توانید از مناظر زیبا و دیدنی کوهستان آبی در ارتفاع ۵۱۰ متری دیدن کنید و به سمت دره جیمیسون پایین بروید. جاذبه های که در طول این سفر مشاهده خواهید کرد کوهستان سه خواهر، صخره اورفان، کوه سالیتری و آبشارهای کاتومبا را تماشا کنید. تله کابین هایی که در کوهستان آبی وجود دارد یکی از بزرگترین نمونه های نمیکره جنوبی است و دارای ظرفیت ۸۴ مسافر را دارد. این تله کابین ها شیب دار هستند و ورود ویلچر در آنها بسیار آسان است.

کوهستانهای آبی استرالیا
  • جهان زیبا (خطوط ریلی)

یکی دیگر تفریحاتی که در این منطقه دلفریب انجام دهید جهان زیبا (خطوط ریلی) که یک مسیر ریلی با شیب ۵۲ درجه است. این مسیر ریلی یکی از شیب دارترین مسیرهای ریلی جهان است و هیجانی تکرار نشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. واگن‌های این خطوط ریلی با سقف شیشه‌ای، نماهایی فراخ از جنگل‌های بارانی را به همراه دره جیمیسون پیش چشمان بازدیدکنندگان می‌آورند. مسیر که شما در مسیر ریلی طی می کند ۳۱۰ متر است و از تونل‌های صخره‌ای و جنگل‌های سبز و زیبا عبور می‌کند. مهندسی این ریل قطار تاکنون بیش ۱۴ جایزه ارزشمند بین المللی و داخلی دریافت کرده و از سال ۱۹۴۵ که این قطار فعالیت دارد حدود ۲۵ میلیون مسافر را به وجد و هیجان آورده است.

جاذبه های تفریحی در کوهستان آبی
  • پیاده روی

گزینه ای ارزان و عالی که می توانید از آن در این منطقه فوق العاده استفاده پاهایتان است، بله پیاده روی در این منطقه می تواند حس آرامش و سرزندگی بی نظیری را به خصوص در روزهای بارانی برایتان به وجود بیاورد. برای این منظور مسیری به طول ۴٫۲ کیلومتر تعبیه شده تا مسافران بتوانند در این منطقه پیاده روی کنند. در طی مسیر عناصری از تاریخ محوطه‌های استخراج ذغال سنگ مانند ورودی معدن، نمونه‌های ساختگی کلبه معدنچیان و یک مجسمه برنزی معدنچی را خواهید دید. شنیدن صدای آواز پرندگان و چشیدن آب گوارایی که از دل کوه ها بیرون می آیند قطعا تجربه بی نظیری را برای شما پدید می آورد.

حتما همراه خودتان مقداری خوراکی و آب معدنی داشته باشید زیرا فعالیت بدنی زیادی در طول سفر به این منطقه خواهید داشت و نیاز به انرژی بیشتری دارید.

دوچرخه سواری در کوهستان آبی

دسترسی به کوهستان آبی در استرالیا

برای دسترسی به این منطقه باید از اتوبوس های محلی ۶۸۶ و یا اتوبوس های توریستی که در منطقه کوهستان آبی فعالیت می کنند استفاده نمایید. حدود ۹۰ دقیقه زمان می برد تا از مرکز شهر سیدنی به سمت کاتومبا بروید. در طول مسیر شهرک ها و زندگی های بومی زیادی وجود دارد که مدت زمانی که در راه هستید هم می تواند جزء گردشگری شما به شمار بیاید.
گزینه دیگری که برای رسیدن شما به کوهستان آبی وجود دارد قطار است، قطارهای سریع رویی که شما را در کمتر از ۲ ساعت به کاتومبا می رساند.

آدرس: New South Wales, Australia

منبع: us.sydney.com

استرالیا و پارک های ملی شگفت انگیز!
استرالیا و پارک های ملی شگفت انگیز!
جزیره کانگورو در استرالیا و جاذبه های آن
جزیره کانگورو در استرالیا و جاذبه های آن
باران عنکبوت در استرالیا! + تصویر
باران عنکبوت در استرالیا! + تصویر
معرفی برخی از بهترین هتل های ملبورن
معرفی برخی از بهترین هتل های ملبورن