بلیط هواپیما

چه کیسه خوابی استاندارد است؟

استانداردهای یک کیسه خواب خوب 

یک کیسه خواب خوب وسیله ای است که باعث می شود در سفر آسایش و امنیت لازم را همراهتان داشته باشید. اگر اهل سفرهای طولانی مدت در دل کوه ها، بیابان ها و جنگل ها هستید حتما باید یک کیسه خواب داشته باشید تا بتوانید قوای از دست رفته را با خوابیدن در آن بدست بیاورید. بنابراین کیسه خواب راحت، نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است حال سوال اینجاست که کیسه خواب خوب چه کیسه خوابی است؟ یا برای هر کدام از این فعالیت های گفته شده کیسه خواب خوب کدام است؟ جواب تمامی این سوالات را در این مطلب الی گشت می توانید پیدا کنید. در ادامه درباره هر کدام به اختصار توضیح می دهیم.

کیسه خواب
مطالب مرتبط:
با این نکات سفر هوایی راحتی با نوزاد خود داشته باشید
قبل از به مشکل خوردن این نکات سفر به هواپیما را مطالعه کنید!

کیسه خواب یکی از مهمترین وسیله های سفر است، به طوری که حتی اگر شما چادر هم داشته باشید باز هم کیسه خواب دارای اولویت بالایی می باشد. از همین رو با توجه یه تعدد کیسه های خواب شما می توانید به راحتی یکی از آنها را انتخاب کنید و سفری راحت و با آسایشی را داشته باشید. کیسه خواب های به دو دسته جنس پر و الیاف تقسیم می شوند.

کیسه خواب خوب

انواع عایق‌بندی کیسه خواب:

از جنس پر

کیسه های خوابی که جنس آنها از پر تشکیل شده محبوبیت زیادی بین کوه نوردان و افرادی که به مناطق مرطوب سفر می کنند، دارا است. این کیسه خواب ها خیال شما را بابت نفوذ رطوبت راحت کرده و باعث می شود خوابی راحت داشته باشید به اصطلاح می گویند که بهترین عایق ممکن برای جذب رطوبت هستند. چرا که پرهای درون کیسه خواب قابلیت جذب رطوبت موجود را دارند، اما همین موضوع خود باعث عیب این نوع از کیسه ی خواب شده است چرا که با جذب رطوبت توسط پرهای درون کیسه خواب پرها گلوله گلوله شوند و بهم می چسبند. دیگر عیبی که این کیسه های خواب دارند این است که زمان زیادی لازم است تا کاملا خشک شوند. این را هم بد نیست که بدانید کیسه خواب‌هایی که از جنس  پر هستند نسبت به کیسه خواب‌های الیافی گرانتر بوده و نگهداری از آنها به مراتب سخت ‌تر است.

این کیسه های خواب را می توانید در سفرهای زیر استفاده کنید:

 • کوه‌نوردی
 • پیاده‌روی و گردش در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم
 • سفرهای با دوچرخه
کیسه خواب

از جنس الیاف

کیسه خواب هایی که جنس آنها از الیاف تشکیل شده است، به مراتب نسبت به کیسه خواب های پر بهتر هستند، دلیلش هم این است که رطوبت را به سختی جذب می کنند و قابلیت عایق بودن بیشتری نسبت به کیسه خواب پر دارا است. نکته خوب دیگری که وجود دارد این است که این نوع از کیسه خواب سریع خشک می شود و برای سفرهای بعدی شما آماده است. کیسه خواب‌های الیافی ارزانتر از کیسه خواب‌های پر بوده و نگهداری از اونها ساده‌تر است. می توان کیسه خواب الیافی را در کیسه خواب خوب دانست.

این نوع کیسه خواب برای سفرهای زیر عالی هستند:

 • مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.
 • اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می‌کنید که باعص میشه مجبور باشید اغلب اونها رو بشویید(مثلا برای کودکان)
 • اگر کیسه خواب‌تون رو خودتون حمل نمی‌کنید. در نتیجه وزن کیسه خواب براتون مهم نیست.
 • اگر یک کیسه‌خواب می‌خواهید برای استفاده در همه نوع سفر
 • سفرهای تابستانی.
کیسه خواب مسافرتی

کیسه خواب‌های مستطیلی

این کیسه خواب‌ها فضای کافی برای حرکت کردن و چرخیدن را دارا هستند. برای کسانی که در خواب زیاد حرکت می کنند بسیار مناسب است؛ حتی شما از این کیسه خواب می توانید در اتومبیل هم استفاده کنید. اما نقطه ضعف آنها این است که دارای وزن بیشتری هستند. به علاوه اگر قصد چادر زدن درکنار اتومبیل دارید یا وسایل کمپ را در پشت اسب خود بار کرده‌اید و جای کافی برای حمل و نقل دارید، بهتر است از کیسه‌ خواب‌های مستطیلی استفاده کنید. نوع خاصی از کیسه خواب‌های مستطیلی با عنوان (Adam & Eve) ترکیبی از دو کیسه خواب مستطیلی شکل است که با یک زیپ به هم متصل می‌شود. این کیسه خواب برای افراد خانواده و کسانی که قصد کمپینگ ماشینی را دارند،‌ انتخاب مناسبی خواهد بود.

کیسه خواب مسافرتی

 اندازه و وزن کیسه خواب

مهمترین نکته در سفر این است که شما بار اضافه با خود حمل نکنید. به خصوص اگر سفرهای شما طولانی هم باشد. پس شما باید در انتخاب تک تک وسایلی که با خود حمل می کنید دقت کافی را داشته باشید. حجم و وزن کیسه خواب برای هم یکی از همان نکات مهم است چرا بار سنگین باعث به وجود آمدن مشکلات جسمانی و همینطور دیر رسیدن به مقصد می شود. به طور کلی کیسه خواب‌ها از نظر طولی به دو دسته معمولی و بلند تقسیم می‌شوند. اگر قد شما کمتر از ۱۸۰ سانتی‌متر باشد، کیسه خواب‌های معمولی مناسب‌تر خواهند بود ولی اگر قدتان بیش از ۱۸۰ سانتی‌متر است، برای آسودگی بیشتر بهتر است از کیسه خواب‌های بلند استفاده کنید.

وزن کیسه خواب

تنظیم دمای کیسه خواب

بعد وزن دمای کیسه خواب هم نکته مهمی است که باید در هنگام انتخاب یک کیسه خواب به آن توجه کنید، به طور مثال باید بدانید که به منظور چه سفری می خواهید کیسه خواب بخرید. به همین منظور در سال ۲۰۰۴ استاندارهای اروپایی En13537 به طور رسمی بیان شد. طبق این استاندارد مقهومی برای اعداد بروی کیسه خواب تعریف کردند که بر اساس ویژگی های فردی می توانید کیسه خواب خود را تهیه کنید. شرکت های تولید کننده بر اساس بازه دمایی کیسه خواب ها را بفروش می رسانند. این مفاهیم را به اختصار در ادامه تعریف خواهیم کرد.

Maximum Comfort temperature: حداکثر دمایی که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند در کیسه خواب می تواند بخوابد و در این حالت باید زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دستها بیرون کیسه خواب باشد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

Comfort temperature: دمایی که در آن یک خانم به طور معمولی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش بخوابد.

Lowest Comfort temperature: کمترین دمایی که یک آقا به طور در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بدنش دارا می باشد و می تواند بدون اینکه از خواب بیدا شود بخوابد.

Extreme temperature: کمترین دمایی یک خانم به طور عادی در طول خواب شبانه به مدت شش ساعت بدنش دارا می باشد.

استاندارد اروپا

انواع کیسه خواب های موجود در بازار:

 • کیسه خواب کرتکس
 • کیسه خواب سالیوا
 • کیسه خواب کمپ
 • کیسه خواب راب
 • کیسه خواب دیوتر

نکاتی درباره کیسه خواب:

 • این را باید بدانید که کیسه خواب گرما تولید نمی کند، بلکه تنها گرمای موجود را نگه می دارد. پس بنابر همین موضوع حتما از تشک های بادی برای زیر کیسه خوابتان استفاده کنید تا از هدر رفت گرما در حین استراحت جلوگیری نمایید.
 • به اندازه کافی لباس بپوشید؛ همانطور که گفتیم کیسه خواب قابلیت ایجاد گرما ندارد تنها گرما را نگه می دارد بنابراین به اندازه کافی لباس بپوشید تا دمای درون کیسه خواب حفظ شود
 • به اندازه کافی غذا بخورید زیرا زمانی که شما می خوابید از شدت فعالیت بدن شما کاسته می شود پس با کاهش متابولیسم گرمای بدن هم کاهش پیدا می کند بنابراین لازم است که غذای کافی بخورید تا بدن شما گرمای لازم را داشته باشد.
 • به اندازه کافی آب بنوشید؛ بدن بی آب نمی تواند گرما تولید کند به همین دلیل شما باید حتما به مقدار نیاز بدنتان آب بنوشید.
 • با لباس های خشک به کیسه خواب بروید، حتی اگر بدنتان هم عرق کرده است حدالامکان سعی کنید که پس از تعویض لباس وارد کیسه خواب بشوید.
کیسه خواب خوب برای مسافرت
در سفر با خودمان چک ببریم یا پول نقد؟!
در سفر با خودمان چک ببریم یا پول نقد؟!
واحد پول کشورها در هر ۵ قاره دنیا
واحد پول کشورها در هر ۵ قاره دنیا
نکاتی جهت پروازی ایمن برای زنان باردار
نکاتی جهت پروازی ایمن برای زنان باردار
این جاذبه ها دیگر جذاب نیستند!
این جاذبه ها دیگر جذاب نیستند!