بلیط هواپیما

معرفی گالری ملی دانمارک

گالری ملی دانمارک در کپنهاگ  | National Gallery of Denmark

کپنهاگ یکی از زیباترین شهرهای اروپاست که هر ساله بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می کند. موزه SMK یا همان گالری ملی دانمارک بزرگترین گالری آثار نقاشی و هنر در کشور دانمارک است که در این شهر قرار دارد. زمانی ورود به این گالری رایگان بود، ولی امروزه گردشگران برای دیدن آثار منحصر به فرد آن ورودیه پرداخت می کنند. با الی گشت همراه شوید تا با هم سری به این موزه بزنیم و از این آثار دیدن کنیم.

گالری ملی دانمارک
مطالب مرتبط: 
راهنمای سفر به کپنهاگ
گشت و گذار در کاخ روزنبرگ کپنهاگ
آشنایی با کلیسای جامع کپنهاگ

SMK (Statens Museum for Kunst) یا همان گالری ملی دانمارک مجموعه کم نظیریست که در آن می توانید نظاره گر نقاشی های دانمارکی و شمال اروپا از سال ۱۷۵۰ میلادی تا کنون باشید. اما تمرکز اصلی این موزه، فقط بر این نقاشی ها نیست. چرا که در SMK مجموعه های بسیار مهمی از نقاشی های اروپایی از سال ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی، آثار هنری پاریس از قرن بیستم و مجسمه های کم نظیری از اقصا نقاط اروپا نگه داری می شوند.

معرفی گالری ملی دانمارگ

گالری ملی دانمارک (موزه SMK) بزرگترین مجموعه هنری در شهر زیبای کپنهاگ است. پایه و اساس این مجموعه، آثار هنری سلطنتی است که در آغاز قرن ۱۶ میلادی فردی هنرمند به نام Albrecht Dürer به شاه کریستین دوم اعطا کرد. کلکسیون نقاشی های نقاشان به نام دانمارکی و حوزه شمال اروپا  که از قرن ۱۹ ام باقی مانده اند، به نوبه خود بی نظیر است، اما در اینجا مجموعه ای نفیس از نقاشی های اروپایی از حدود سال ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی هم وجود دارند. همچنین کلکسیونی از نقاشی های معاصر دانمارک و دیگر نقاط اروپا هم در این مکان است که می توانید از آن هم دیدن کنید.

موزه SMK دانمارک

این موزه در یک ساختمان جدید رنسانس که در اواخر قرن ۱۹ ام میلادی توسط Vilhelm Dahlerup و E.V. Møller احداث شده، دایر گشته است. هنگامی که خانمی به نام  Anna Maria یک جناح جدید در سال ۱۹۹۸ به این نمایشگاه اضافه کرد، فضای موجود برای آثار هنری آن دو برابر شد. نمایشگاه دائمی این موزه در طبقه دوم این ساختمان برپاست و به بخش ها و گالری های زیر تقسیم می شود:

  • هنر دانمارک و حوزه شمال اروپا (۱۷۵۰-۱۹۰۰)
  • هنر اروپا (۱۳۰۰-۱۸۰۰)
  • هنر فرانسه (۱۹۰۰-۱۹۳۰)
  • هنر معاصر دانمارک و سایر جهان (۱۹۰۰ به بعد)

هنگام بازدید از این مجموعه، تماشای بخش دانمارک و شمال اروپا را در اولویت خود قرار دهید، اما اگر فرصت داشتید، حتما سری هم به بخش های اروپا و فرانسه بزنید. در ادامه توضیحاتی پیرامون بخش های مختلف گالری ملی دانمارک ارائه می دهیم.

آثار هنری گالری ملی دانمارک

هنر دانمارک و حوزه شمال اروپا

مجموعه ای از نقاشی های نقاشان مطرح دانمارکی و شمالی از دوره های مختلف کلاسیک، بیدرمیر (عصر طلایی دانمارک) و سایر دوره های هنری این منطقه در بزرگترین بخش گالری ملی دانمارک قرار گرفته اند. در این بخش از موزه، بازدیدکنندگان می توانند بیش از ۴۰۰ اثر هنری را مشاهده کنند اطلاعاتی از دوره های مختلف هنری شمال اروپا بدست آورند. اگرچه آثار این نمایشگاه از دوره کلاسیک آغاز و قبل از شروع دوره معاصر به پایان می رسند، ولی برجسته ترین آثار آن مربوط به عصر طلایی دانمارک (اوایل تا اواسط قرن ۱۹) و نقاشی های طبیعت از دوره رومانتیک هستند.

این آثار را برجسته ترین نقاشان دانمارکی همچون C.W. Eckersberg و شاگردانش از جمله Christian Købke خلق کرده اند. آثاری هم از گروه های هنری نظیر Funen painters و Skagen group در این مجموعه به چشم می خورند. مشهور ترین چهره بین المللی این بخش از موزه هم قطعا اوارد مانچ (Edvard Munch) نقاش معروف نروژی است که بین سال های ۱۸۶۳ تا ۱۹۴۴ می زیست. سه اثر از این نقاش بزرگ در معرض نمایش به عموم قرار دارند و برای دیدن دیگر آثار او باید کمی از این موزه شهر دور شوید! گالری ملی نروژ در اسلو پایتخت این کشور، مجموعه ایست که این آثار درون هستند. با یکی از خرید بلیط کشتی های تفریحی کپنهاگ به اسلو می توانید از آن مجموعه هم دیدن کنید.

موزه SMK

هنر معاصر دانمارک و سایر جهان

بخش آثار هنری دوره معاصر بیش تر بر آثار هنری هنرمندان دانمارکی تمرکز دارد، اما از هنرمندان سایر نقاط هم می توان آثاری را در آن مشاهده کرد. این آثار در باریک ترین و جدید ترین بخش موزه که بر پارک Østre Anlæg مشرف است، به نمایش در امده اند. آثار این بخش به ترتیب تاریخ خلقشان ردیف شده اند. در تالارهای بزرگتر آثار دوره های هنری خاصی را قرار داده اند تا بازدیدکنندگان درباره این دوره های اطلاعات کسب کنند. در اتاق های کوچکتر هم تمرکز بر روی هنرمندان خاص و موضوعات خاص است.

گالری کپنهاگ

هنر اروپا

بخش هنر اروپا، یکی دیگر از بخش های گالری ملی دانمارک است. در این بخش آثار استادان قدیمی اروپایی از سال ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ گردآوری شده اند. این قسمت از موزه SMK به طور هدفمند در طول قرن ۱۸ میلادی گسترش یافت تا علاوه بر آثار دانمارکی، آثاری از دیگر نقاط اروپا نیز به عموم نمایش داده شوند. به همین منظور، از همان سال ها تا حالا این موزه همکاری نزدیکی با تمامی نقاشان اروپایی دارد. از جمله آثار مطرح این بخش، می توان نقاشی های  Lucas Cranach را نام برد. پس از گالری کشور آلمان، بیشتر آثار این نقاش آلمانی در این موزه نگه داری می شوند.

هنر فرانسه

گالری ملی دانمارک یک مجموعه کوچک اما مهم از آثار هنرمندان فرانسوی از اوایل قرن بیستم است. آثاری از ماتیس، براکو، پیکاسو و در این در این مجموعه خود نمایی می کنند. بسیاری از این آثار توسط یوهانس رامپ در سال ۱۹۲۰ به این مجموعه اعطا شده اند.

اطلاعات بازدید

این مجموعه در روزهای سه شنبه تا یک کشنبه هر هفته از ساعت ۱۱ صبح تا ۵ عصر باز است. روزهای چهارشنبه مجموعه گالری ملی دانمارک تا ساعت ۸ شب فعالیت می کند. عکسبرداری در این مجموعه ممنوع است و وای فای رایگان در تمامی تالارها در دسترس است. همچنین درون موزه کافه ای وجود دارد که می توانید به آن سری بزنید.

این مجموعه در جنوب شرقی پارک Østre Anlæg و در همسایگی باغ گیاه شناسی کپنهاگ و قلعه روزنبرگ قرار دارد. وبسایت مجموعه: smk.dk

منبع: copenhagen-travel.tips

نیاگارا، حیرت انگیزترین آبشار جهان
نیاگارا، حیرت انگیزترین آبشار جهان
قلعه مالبورک در لهستان، بزرگ ترین قلعه دنیا
قلعه مالبورک در لهستان، بزرگ ترین قلعه دنیا
جاذبه های گردشگری کیش
جاذبه های گردشگری کیش
راهنمای سفر به تنگه واشی، جاذبه ای تماشایی در اطراف تهران
راهنمای سفر به تنگه واشی، جاذبه ای تماشایی در اطراف تهران