گذر از کوهستان، طبیعت گردی در آفریقای جنوبی

طبیعت گردی در منطقه سدربرگ؛ آفریقای جنوبی

کوه های سدربرگ (Cederberg ) و سوارتروگن (Swartruggen ) در مرزهای دشت پهناور گریت کارو (Great Karoo)، یکی از طبیعی ترین و بکرترین مناطق وسترین کیپ (Western Cape) در آفریقای جنوبی محسوب می شود. این منطقه زیبا تنها در فاصله کوتاهی از شمال و شمال شرقی کیپ تاون قرار داشته و گذرگاه های کوهستانی بسیار دیدنی و زیبا؛ صخره های بدیع، سافاری و امکان طبیعت گردی منحصر به فرد و آثار باقی مانده باستانی از هنر صخره ای در آن قرار دارد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
اگر به آفریقای جنوبی رفتنید دیدنی ها را فراموش نکنید
آفریقای جنوبی، مقصدی جذاب برای سافاری
tree in africa

نقوش صخره ای سن (San) یا بوشمن ها (Bushman) را می توان یکی از ارزشمندترین گنجینه های فرهنگی آفریقای جنوبی دانست. این نقوش حدود ۳۵۰ سال پیش کشف شده و تعداد آن ها بالغ بر ۲۰ هزار نقش بوده و پیشینه برخی از این نقوش به دوران سنگ یا همان عصر حجر بازمی گردد. دراین منطقه دو رشته کوه سدربرگ(Cederberg ) و سوارتروگن (Swartruggen ) میزبان خاص ترین و شاخص ترین حیات وحش منطقه وسترن کیپ محسوب می شود. در این منطقه، منابع آبی غنی، دره های سرسبز در کنار کوهستان های صخره ای و دشت های سترون و بی حاصل؛ ترکیبی زیبا و چشم نواز ایجاد کرده و میزبان تنوع زیست محیطی منحصربه فردی هستند. گردشگران می توانند با حضور چند روزه در این محل و بهره بردن از زیبایی های متشکل از ماسه سنگ های کوهستانی، به همراه راهنمایان محلی، به بازدید از نقش های پیش از تاریخی منطقه رفته و طبیعت و تاریخ را در کنار یکدیگر داشته باشند. در این مسیر، جاده های خاکی متعددی وجود دارد اما جالب ترین بخش آن، یافتن مسیر در مناطق بکر و به دور از هر گونه نشانه ای از تمدن های انسانی است. در این سفر ماجراجویانه چند روزه، با فرا رسیدن شب، چادر خود را برپا کرده و در کنار آتش، یک فنجان چای داغ نوشیده و پس از صرف شام، در زیر پتو یا کیسه خواب خود رفته و به آسمان پر ستاره نگاه کنید، تجربه ای که به هیچ عنوان مشابه آن را نخواهید داشت. این منطقه در فصل بهار بسیار زیبا و دیدنی بوده و فرشی از گل های رنگارنگ تا منتی الیه افق را می پوشاند.

viwe in africa

یکی از مسیرهای جالب و ارزشمند در این منطقه، حرکت از ناحیه (Clanwilliam ) و عبور از سه گذرگاه کوهستانی (Pakhuis Pass, Hoek Se Berg  و  Kouberg Pass) به سمت (Wuppertal)  است که یک منطقه بسیار بکر و طبیعی و احاطه شده توسط کوهستان بوده و می توانید در آن گیاه چای (Rooibos) را پیدا کرده و نوش جان کنید.

این بخش به عنوان منطقه طبیعی حفاظت شده بوشمن ها (Bushman’s Kloof nature reserve) شناخته شده و یکی از دیدنی ترین سایت های ملی آفریقای جنوبی محسوب می شود.

منطقه طبیعی حفاظت شده بوشمن ها از کوهستان سدربرگ آغاز شده و تا دشت های کارو امتداد دارد. این منطقه بکر، دارای پوشش گیاهی خاص و منحصر به فرد خود بوده و تعداد زیادی از نقوش صخره ای باستانی در آن قرار دارد. در این قبایل بوشمن نیز زندگی کرده و یک اقامت گاه و هتل نیز در آن به شما خدمات مناسبی ارائه می دهد. همچنین تعداد زیادی چشمه، آبگیرهای صخره ای، آبشارها، دشت های پر گل و … قرار دارند که برای طبیعت گردی مناسب بوده و  هتل و اقامت گاه دیگری به نام (Kagga Kamma) نیز در این محل قرار دارد که به نسبت هتل پیشین، ارزان تر بوده و در آن می توانید در اتاق های صخره ای و غارهای مسکونی اقامت کنید. در این منطقه پنج جانور بزرگ و مشهور آفریقایی یعنی شیر، فیل، زرافه، کرگدن و بوفالو وجود ندارد اما جانورانی مانند بونته بوک (bontebok) یا کل ابلق، غزال آفریقایی (springbok) ؛ اوریکس یا غزال بزرگ (oryx)؛ کل یالدار (wildebeest) و گاو کوهاندار زندگی می کنند.  منظره غروب خورشید در این سرزمین بسیار زیبا بوده و تلالو نور آن انعکاسی هزار رنگ در طیف های قرمزو نارنجی روی صخره هایی با اشکال زیبا ایجاد می کند.

KONICA MINOLTA

شب ها در این محل، شام در دامن طبیعت و دور آتش سرو شده و با تاریک شدن یک باره هوا و چشمک زدن ستاره ها، منظره ای شگفت انگیز خلق شده و شما به راحتی خواهید توانست برخی ستاره ها و کهکشان ها و حتی سیاره مشتری را ببینید.

برای تجربه یک سافاری و طبیعت گردی هیجان انگیز، به سمت منطقه (Inverdoorn) بروید. در این منطقه انواع بز کوهی، کرگدن سفید، زرافه، شیر، چیتا و گونه های مختلف پرندگان زندگی می کنند.

در این منطقه؛ تعداد زیادی گذرگاه های کوهستانی زیبا وجود داشته و شما می توانید علاوه بر موارد ذکر شده فوق، از گذرگاه میشل (Mitchell’s Pass) که به سمت حوزه آبگیر رودخانه سرس (Ceres basin) منتهی می شود دیدن کنید. این منطقه به ظرف میوه آفریقای جنوبی شهرت دارد.

گذرگاه میدلبرگ (Middelberg) و (Piekenaarskloof) در نزدیکی (Citrusdal ) که در دره رودخانه (Olifants) قرار دارند نیز از دیگر مناطق زیبا و مناسب برای طبیعت گردی محسوب می شوند.

 

قلعه گود هوپ، قدیمی ترین قلعه استعماری آفریقای جنوبی
قلعه گود هوپ، قدیمی ترین قلعه استعماری آفریقای جنوبی
بهترین بازارهای کیپ تاون در آفریقای جنوبی
بهترین بازارهای کیپ تاون در آفریقای جنوبی
باورتان می شود اینجا آفریقای جنوبی است؟!
باورتان می شود اینجا آفریقای جنوبی است؟!
با بوکاپ، رنگارنگ ترین محله در آفریقای جنوبی آشنا شوید!
با بوکاپ، رنگارنگ ترین محله در آفریقای جنوبی آشنا شوید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code