اگر به آفریقای جنوبی رفتنید دیدنی ها را فراموش نکنید

آفریقای جنوبی و زیبایی های آن

عاشقان حیات وحش همواره از گوشه و کنار جهان به این کشور سفر کرده و به تماشای پنج جانور بزرگ یعنی: شیر، بوفالو، پلنگ، کرگدن و فیل می نشینند. صخره های مرجانی، غواصی در کنار کوسه ها، رشته کوهستان دراگون بک (dragon-backed mountain)، قایق سواری روی آب های خروشان و سواحل زیبا با شن های طلایی احاطه شده توسط مناظر زیبای طبیعی، همه و همه از آفریقای جنوبی یک منطقه ویژه و جذاب گردشگری ایجاد کرده است. با الی گشت همراه باشید تا با برخی از  این جاذبه های گردشگری این کشور آشنا شوید:

مطالب مرتبط:
از گشت و گذار در آفریقای جنوبی لذت ببرید
لذت سفر به آفریقای جنوبی

تالاب و پارک حیات وحش

تالاب و پارک حیات وحش ایزیمانگالیزو کوازولو ناتال iSimangaliso Wetland Park, KwaZulu-Natal

ایزیمانگالیزو در زبان زولو (Zulu) به معنای معجزه و شگفتی بوده و نام مناسبی برای این منطقه زیبا که در فهرست میراث طبیعی جهانی قرار دارد محسوب می شود. در این منطقه بزرگ ترین دهانه رودخانه قاره آفریقا قرار گرفته است. ایزیمانگالیزو بخشی از پارک حیات وحش طبیعی سنت لوسیا (St. Lucia)  بوده و در بخش شمالی شواحل کوازولو ناتال قرار دارد. هشت اکوسیستم مختلف در این محل با یکدیگر ادغام می شوند؛ این اکوسیستم ها عبارتند از: دریا، صخره های مرجانی، رودخانه ها، دریاچه ها ، سواحل صخره ای و شنی ، باتلاق و دشت های ساوانا.  به همین دلیل تنوع گسترده جانوری در این منطقه وجود داشته و تنها بیش از ۵۲۶ گونه مختلف از پرندگان در این محل شناسایی شده اند که در کنار لاک پشت های چرمی (leatherback)  و  لاک پشت های دریایی (loggerhead) جزو خاص ترین این جانوران محسوب می شوند.

پلنگ، کرگدن، بزرگترین نوع اسب آبی آفریقایی و انواع کروکودیل در این منطقه زندگی می کنند. گردشگران در این زیستگاه طبیعی منحصر به فرد به طور همزمان شانس تجربه حضور در دشت های ساوانا، سافاری و گشت و گذار در مناطق ساحلی را داشته و می توانند تفریحاتی مانند کوهنوردی، پیاده روی، اسکی روی آب، ماهیگیری و غواصی را داشته باشند.

منطقه حفاظت شده دره رودخانه بلید

منطقه حفاظت شده دره رودخانه بلید Blyde River Canyon Nature Reserve, Mpumalanga

دره زیبای رودخانه بلید که با نام دره رودخانه موتلاتس (Motlatse River Canyon) نیز شناخته می شود، پر طرفدارترین توقف گاه در مسیر بین ژوهانسبورگ و پارک ملی کرگر به شمار می رود. در این پارک دومین دره بزرگ و عمیق قاره آفریقا واقع شده و این منطقه دارای تنوع مناسبی از گونه های گیاهی و جانوری است. در این دره انواع درختان مناطق شبه استوایی، آبشارهای زیبا، رودهای خروشان و صخره های پوشیده شده با گل سنگ ها؛ چشم اندازی بی نظیر به محیط بخشیده اند. در این منطقه  همچنین گلچینی از جانوران آفریقایی از جمله اسب آبی، کروکودیل و … وجود دارد. بهترین راه برای گشت و گذار در این محل، رانندگی از مسیر موسوم به گادز ویندو به معنی پنجره خدا (God’s Window) است. در این محل می توانید تجربه قایق رانی و راندن قایق در رودخانه خروشان را داشته باشید.

کوسه های سفید

غوطه ور شدن بین کوسه های سفید در داخل قفس

در این برنامه هیجان انگیز شما وارد یک قفس فلزی محکم شده و با تجهیزات غواصی به داخل اقیانوس رفته و با کوسه های سفید خطرناک، رو به رو می شوید. شاید باور این موضوع سخت باشد اما این تفریح را می توان یکی از پر طرفدارترین جاذبه های آفریقای جنوبی دانست. این ماجراجویی هیجان انگیز از سوی شرکت های گردشگری مختلفی ارائه شده و همه ساله بر محبوبیت آن افزوده می شود. بهترین زمان برای انجام این کار، فاصله ماه های آپریل تا اکتبر است. البته در تمام مدت سال در این مناطق کوسه های سفید حضوری دائمی داشته و دلیل آن وجود منابع خوب غذایی مانند انواع ماهی ها و فک های  دریایی است. در کیپ تاون تورهای کوسه سفید در مناطقی مانند سیمونز تاون (Simon’s Town)؛ جزیره سیل (Seal Island)؛ جزیره دایر (Dyer Island)، خلیج موسل (Mossel Bay) و گانسبای (Gansbaai) انجام می شود. این منطقه با عنوان پایتخت کوسه های سفید در جهان معروف هستند و البته در شهرهای دوربان و خلیج راکی نیز می توان تورهای مشابه را پیدا کرد. به دلیل اینکه شما در داخل قفس های ویژه ای به داخل آب می روید، گواهی مهارت در غواصی از شما مطالبه نشده و همه افراد می توانند از این برنامه لذت ببرند. برای کسانی هم که از ورود به قفس و رو به رو شدن با کوسه ها واهمه دارند، امکان تماشای آن ها از داخل قایق وجود دارد.

جزیره روبن – وسترن کیپ

جزیره روبن وسترن کیپ (Robben Island, Western Cape)

در خلیج تیبل (Table Bay) یک جزیره قرار دارد که نام آن با دوران وحشت و شکنجه دوران نژادپرستی در آفریقای جنوبی عجین شده است. جزیره روبن (Robben) جایی است که نلسون ماندلا به مدت ۱۸ سال از عمر خود را در آن زندانی بوده و به همراه تعداد دیگری از  فعالان سیاسی مخالف رژیم آپارتاید و بزهکاران و مجرمین خطرناک در سلول های کوچک سپری کردند. در این بازدید شما تجربه ای مستقیم از میزان بی رحمی انسان در برخورد با همنوعان خود را شاهد بوده و از نمایشگاه های مختلف، موزه زندان و همچنین آبشار ویکتوریا و آلفرد بازدید می کنید. معمولا طی این مسیر با قایق در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طول انجامیده و بهتر است از قبل نسبت به رزرو بلیط های این تور اقدام کنید.

پنگوئن ها، این موجودات دوست داشتنی را کجا ببینیم؟
باید دل نترسی داشته باشید تا این ویدیو از آفریقای جنوبی را ببینید!
معرفی هتل ۵ ستاره هیلتون سندتون در ژوهانسبورگ
انسان هایی که با درندگان زندگی می کنند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code