بلیط هواپیما

سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه چیست؟

سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه | Bicycle Tourism

یکی از شاخه های گردشگری که امروزه هم بسیار پرطرفدار شده است، گردشگری با دوچرخه یا سایکل توریسم است. شاید شما هم در اطراف خود، گردشگران بسیاری را دیده باشید که با دوچرخه و استایلی متفاوت از کنارتان رکاب زده و گذشته اند. دوچرخه های این افراد، عموما با کوله پشتی ها و کیف های مختلفی که از اطرافش آویزان شده است راحت تر شناخته می شود. هر چندکه سایکل توریسم معنایی فراتر داشته و در مجموع به هر شخصی که با دوچرخه به گردشگری می پردازد، گفته می شود. در مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم بیشتر راجع به سایکل توریسم و گردشگری با دوچرخه صحبت کنیم. شاید با خواندن این مطلب علاقه شما به دوچرخه سواری و بازدید از جاذبه های پیرامونتان بیشتر شود و قدم در این راه بگذراید. همانند بسیاری از افرادی که به دوچرخه سواری می پردازند.

تماشای جاذبه های گردشگری با دوچرخه-نکات مفید در کمپینگ

بالا بردن اطلاعات در زمینه سایکل توریسم

مطالب مرتبط:
لمس بی واسطه طبیعت با گردشگری دوچرخه سواری
بهترین جاده ها برای دوچرخه سواری در دنیا!
آیا می دانستید آمستردام پایتخت دوچرخه سواری دنیا است!

گردشگری با دوچرخه یا سایکل توریسم مفهومی است که بسیاری از مردم یا آن را نمی دانند یا درک نمی کنند. بنابراین برای آشنایی بیشتر با این موضوع، درون هر جامعه ای فعالیت های آموزشی بسیاری انجام می شود. همانند همین دوچرخه های بی دود شهری که جدیدا در شهرهای بزرگ ایران راه اندازی شده است. اگر دوچرخه دارید و دوچرخه سواری می دانید، خواهید توانست وارد عرصه سایکل توریسم شوید. اگر هم در این زمینه فعالیت می کنید، می توانید نه تنها اطلاعات خود را بالا برده بلکه به دیگر افراد نیز آموزش دهید.

دو گردشگری با دوچرخه در حال استراحت

سایکل توریسم چیست؟

گردشگری با دوچرخه می تواند شامل بسیاری از سفرها و گردشگری باشد، اما تعریف کلی آن که توسط سایت معروف دوچرخه سواری به نام Path Less Pedaled ارائه شده است، این گونه سایکل توریسم را شرح می دهد: «فعالیت های مربوط به سفر به منظور لذت بردن از دوچرخه سواری». اکثر انواع گردشگری با دوچرخه سواری تحت این دسته بندی های اصلی که در زیر معرفی می کنیم، قرار می گیرند (هر چند یادتان باشد که اغلب آن ها با یکدیگر، هم پوشانی دارند) و می تواند شامل دوچرخه سواری در جاده، مسیرهای ماسه ای و کوهستان باشد:

  • سفر دوچرخه سواری / تور: تورهای دوچرخه سواری چند روزه، مستقل و برنامه ریزی شده.
  • مثال ها: دوچرخه سواری در شب، مسیرهای ماجراجویانه برای دوچرخه سواری، مسیرهای تفریحی و طولانی برای سایکل توریسم مانند مسیر دوچرخه سواری در کاپادوکیه ترکیه
گردشگری با دوچرخه و جهانگردی

رویدادها: عموما تورهای دوچرخه سواری توسط گروه ها، سازمان ها، تورها و اجتماعات دوچرخه سواری برگزار می شود. این گروه ها، مسابقات دوچرخه سواری را هم عموما برگزار می کنند. به عنوان نمونه، مسابقات سایکل کراس Cyclocross، تورهای دوچرخه سواری فرانسه (یا در مجموع هر تور دوچرخه سواری که در شهرهای معروف اروپا برگزار می شود).

عموم سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه به دور یک محور گردشگری خاص می چرخد. دوچرخه سوارها سعی می کنند در اطراف یک مقصد خاص یا جاذبه های طبیعی تمرکز کنند. به این طریق نه تنها ورزش می کنند، بلکه خود را به مکان ها و جاذبه های گردشگری مختلفی که دیگر وسایل نقلیه نمی توانند بروند، می رسانند.

  • مثال: دوچرخه سواری در کوه یوتا، تورهای دوچرخه سواری کالیفرنیا، دوچرخه سواری برای چربی سوزی در مینه سوتا.

دوچرخه سواری روزانه و دوچرخه سواری شهری: در عرصه سایکل توریسم اغلب به تورهایی که در شهر و محله برگزار می شود، گفته می شود. این تورها برای بازدید از جاذبه های شهری و رفت و آمد در شهرها برگزار می شود. همانند تورهای دوچرخه سواری که در شهر آمستردام برپا می شود.

مسابقات دوچرخه سواری جزو گردشگری با دوچرخه

چرا سایکل توریستم این روزها پرطرفدار شده است؟

دوچرخه سواری یا سایکل توریسم یکی از سریعترین انواع تفریحات در فضای باز و گردشگری در سراسر جهان است. سرمایه گذاری بر روی این نوع گردشگری می تواند سود و درآمد بالایی را برای افراد به همراه داشته باشد. چرا که سایکل توریسم فواید بسیاری برای افراد دارد. دوچرخه سواری نیز موجب بهبود سلامت جامعه و صرفه جویی در هزینه های مرتبط با آن، کاهش ترافیک، سلامت محیط زیست و افراد شادتر می شود.

دوچرخه سواری به عنوان یک نوع از گردشگری، یکی از روش های اصلی است که جوامع می توانند با توجه به آن، در فرصت های توسعه اقتصادی پایدار سرمایه گذاری کنند.

دولت ها و کشورها امروزه توجه ویژه ای به صنعت دوچرخه سواری و سایکل توریسم دارند.

به این منظور در خیابان ها مسیرهای مشخصی را برای دوچرخه سواران در نظر گرفته و طراحی کرده اند. همچنین بعضی از جاذبه های بین شهری را برای دوچرخه سواران تجهیز می کنند. در این بین باید به مغازه های فروش دوچرخه و یا تعمیرات دوچرخه هم اشاره کرد که جزو این صنعت بزرگ هستند. این افراد به بهتر شدن صنعت سایکل توریسم کمک بزرگی می کنند. پشتیبانی از دوچرخه سوارها و گردشگرانی که رکاب می زنند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

پرطرفدار شدن سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه

فواید گردشگری با دوچرخه برای جوامع محلی

سفر با دوچرخه یا گردشگری با دوچرخه به ویژه برای جوامع روستایی بسیار سودمند است. دوچرخه سواران و تورهای تفریحی دوچرخه سواری به دنبال مسیرهای روستایی کم نظیر و کمتر شناخته شده هستند. مسیرهایی که از مسیر شلوغ و ماشین رو به دور باشند و هیچ سر و صدای موتوری اطراف آن ها را آلوده نکند. آن ها پدال می زنند و بدون هیچ صدایی و به آرامی درون طبیعت و جاده های مالرو حرکت می کنند.

در نتیجه سایکل توریسم می تواند گردشگر را برای ساعات بیشتر و طولانی تری درون یک منطقه نگاه دارد. همین موضوع نیز، به معنی صرف هزینه های بیشتر برای دریافت خدمات بیشتر در جوامع روستایی است. پس به مردم شهرهای کوچک و دور افتاده کمک بیشتری خواهد شد.

مطالعات نشان می دهد که در جوامع پیشرفته سایکل توریسم ۴۰ درصد بیشتر از تورهای اتوبوسی برای جوامع محلی درآمدزا بوده است.

مسیرهای سخت برای گردشگری با دوچرخه

چه افرادی دوچرخ سوار می شوند؟

توجه به اهمیت و بازار سایکل توریسم برای افرادی که می خواهند وارد این صنعت بزرگ شوند، بسیار اهمیت دارد. بیشتر آژانس های گردشگری که تورهای دوچرخه سواری برگزار می کنند، به این موضوع به دلیل آمارهای اشتباهی که دریافت می کنند، به دیده منفی می نگرند. در حالی که این رشته می تواند بسیار سودآور باشد. در ادامه به شما یک سری آمارها می دهیم تا با سایکل توریسم بیشتر آشنا شوید.

  • ۸۲ درصد از گردشگرانی که دوچرخه سواری می کنند یا سایکل توریست هستند، تحصیلات دانشگاهی دارند.
  • میانگین سنی گردشگران دوچرخه سوار ۵۲ سال است.
  • ۵۸ درصد از کسانی که جزو گردشگران دوچرخه سوار هستند، درآمدی بالای ۷۵ هزار دلار در سال دارند.
  • آمار سایکل توریسم نشان می دهد که ۸٫۱ درصد از گردشگران دوچرخه سوار را دوچرخه سواران بین المللی تشکیل می دهند.
پیرمردی در حال استراحت پس از گردشگری با دوچرخه

تماشای جاذبه های گردشگری با دوچرخه سواری

افرادی که به دوچرخه سواری به عنوان یکی از راه های گردشگری نگاه می کنند، هنگامی که وارد یک منطقه جغرافیایی می شوند، به بسیاری از جنبه های گردشگری توجه دارند. معمولا دوچرخه سوار گردشگری را نخواهید دید که تنها رکاب بزند و از مکانی به مکان دیگر برود بدون اینکه در کنار کافه بین راهی توقف کند. یا اینکه سریع و بدون توقف از روستاها و شهرهای بین راهی بگذرد.

این گردشگران همیشه در طول مسیر و در مکان هایی که جذاب می یابند، توقف می کنند. سایکل توریسم یا گردشگری با دوچرخه افراد را برای تماشای زیبایی ها و جذابیت های یک منطقه توریستی هدایت می کند. به گفته نشنال جئوگرافیک، کسانی که دوچرخه سواری می کنند و این گونه در میان جاذبه ها می گردند، به فرهنگ، مناظر طبیعی، تاریخ و آداب و رسوم محلی توجه فراوان دارند.

این دسته از گردشگران علاقه وافری به آشنایی با زندگی مردم روستایی و ارتباط با مردم محلی دارند. همچنین اشتیاق به گذشتن از مسیرهای سخت و باریک از جمله خصوصیت های گردشگری با دوچرخه است.

دوچرخه سواری کوهستان در گردشگری با دوچرخه

مقصدهای سایکل توریسم کجاست؟

تقریبا هر مکان و هر نقطه ای را که بتوان در آن دوچرخه سواری کرد و تعطیلات را در آنجا گذراند، می توان جزو مقصدهای سایکل توریسم دانست. با توجه به اینکه دوچرخه سواری خود انواع مختلفی دارد، پس می توانید مکان های مختلفی را هم در این دسته قرار دهید. افرادی که به دوچرخه سواری کوهستان علاقه دارند، هر منطقه کوهستانی را می توانند برای رکاب زدن انتخاب کنند. بنابراین چنین طبیعت هایی را می توان جزو مقصدهای اصلی گردشگری با دوچرخه دانست.

در مجموع هر مکانی را می توان به عنوان یک مقصد مناسب گردشگری با دوچرخه دانست.

چرا که این موضوع هیچ محدودیتی وجود ندارد و به تعداد افراد دوچرخه سوار بستگی دارد که چه مکانی را برای دوچرخه سواری انتخاب کنند. خواه یک منطقه روستایی و تپه ای باشد، خواه یک شهر بزرگ و پرترافیک.

مقصدهای گردشگری با دوچرخه

گردشگری با دوچرخه در ایران

امروزه در ایران توجه به رکاب و دوچرخه به دلایل متعددی بیشتر شده است. در جاده ها و خیابان ها افراد بیشتری را می بینید که دوچرخه سواری می کنند. گردشگری با دوچرخه یا سایکل توریسم چند سالی است که در ایران رواج پیدا کرده و باعث شده است تا جوانان برای ایران گردی به این شیوه علاقه مند شوند. حتی بسیاری از کشورهای همسایه مانند آذربایجان، ترکیه، ارمنستان و ترکمنستان را برای دوچرخه سواری انتخاب می کنند. همین موضوع توجه به زیرساخت های مورد نیاز برای سایکل توریسم را در ایران بیشتر از پیش لازم و البته پر سود دانسته و مهم می داند.

یادتان باشد که اگر می خواهید به عنوان یک گردشگر دوچرخه سوار به جهانگردی و ایرانگردی بپردازید، حتما از قبل در این باره تمرینات ورزشی لازم را انجام دهید و وسایل مورد نیاز را بخرید.

قواعد انعام دادن در استانبول
قواعد انعام دادن در استانبول
راه های حفظ صلح و دوستی با همسفر خود (بخش سوم)
راه های حفظ صلح و دوستی با همسفر خود (بخش سوم)
آیا این حقایق جالب درباره سن پترزبورگ را می دانید؟
آیا این حقایق جالب درباره سن پترزبورگ را می دانید؟
کارهایی که سفر به جنوب شرقی آسیا را هیجان انگیز می کنند
کارهایی که سفر به جنوب شرقی آسیا را هیجان انگیز می کنند