گشت و گذار در قلعه بدروم (Bodrum Castle)

قلعه ای تاریخی و اسرارآمیز در قلب بدروم 

قلعه زیبای بدروم (Bodrum) با برج های شگفت انگیز خود در اوایل قرن ۱۵ میلادی توسط شوالیه های هوسپیتالر (Knights Hospitaller) و در وقف قدیسی به نام سنت پیتر ساخته شد که امروزه در آن موزه زیر آب احداث شده است. (شوالیه های هوسپیتالر با نام‌ های شناخته شده دیگری از جمله شوالیه ‌های سنت جان و یا شوالیه‌ های مهمان نواز، یک فرقه از سازمان نظامی ایجاد شده در سال ۱۰۲۳ میلادی و در جهت پرستاری و نگهداری از زائرین سرزمین مقدس بود که بنا بر درخواست کلیسای کاتولیک در جهت نظم نظامی صلیبیون تشکیل شد، قوام و شکل گیری اولیه آن در مناطق پادشاهی اورشلیم، رودس و مالت بود. مترجم)

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به بدروم
بدروم و هشت جاذبه گردشگری برترش
top-walls-from-bodrum-castle

این موزه باستان شناسی با عنوان موزه آرکئولوژی صولتی (SualtıArkeolojiMüzesi) مهم ترین موزه از این گروه از موزه ها در سراسر دنیا محسوب کرد که اشیا و آثار مهمی از دوران باستان را به نمایش گذاشته است. در این محل تابلوهای اطلاعات، نقشه ها، مدل ها، طرح ها، نقاشی های دیواری، تصاویر متحرک و ویدئوهای مختلفی با هدف ارائه اطلاعات لازم به بازدیدکنندگان، طراحی شده است. در سال ۱۴۰۲ میلادی شوالیه های فوق این قلعه را بر اساس قلعه ای مشابه در منطقه رودس (Rhodes) یونان و در زمان حمله مغول ها به منطقه آنتالیا ساخته شد. آن ها سنگ مرمر و سنگ های ساختمانی مقبره (Mausolus) را که بر اثر یک زمین لرزه تخریب شده بود برای احداث سازه های جدید به کار برده و نام شهر را نیز از هالیکراناسوس (Halicarnassus) به پترونیوم (Petronium) تغییر دادند که امروزه با عنوان سنت پیتر شهرت دارد. در سال ۱۴۳۷ عملیات ساختمانی این منطقه به پایان رسیده و اگرچه آن ها برخی بخش های دفاعی مانند خندق، بارو و مخزن آب به این مجموعه افزودند، اما این محل و همچنین منطقه رودس در سال ۱۵۲۲ توسط سلطان سلیمان عثمانی تصرف شد. شوالیه های شکست خورده مجبور شدند تا این قلعه را به فاتحان مسلمان واگذار کنند و به دستور سلطان سلیمان، کلیسای این قلعه تبدیل به یک مسجد شده و مناره ای در کنار آن ساخته شد. برای سده های طولانی این قلعه در هیچ نبرد مهمی آزمایش نشده و سرانجام در حین جنگ جهانی اول فرانسوی ها این محل را تصرف کرده و مناره را تخریب کردند. البته این مناره دوباره در سال ۱۹۹۷ میلادی بازسازی شد. امروزه در گوشه و کنار این قلعه آثار زیادی از تاریخ پر فراز و نشیب آن باقی مانده و اطلاعات تاریخی و آثار باقی مانده باستانی ان در موزه این محل به نمایش گذاشته می شود. تور بازدید از این آثار در حدود ۲ ساعت به طول انجامیده و معمولا به دلیل استقبال زیاد جمعیت و کوچک بودن فضای اتاق های موزه، ازدحام زیادی در این مجموعه وجود دارد و به همین دلیل توصیه می کنیم تا در ساعات اولیه روز برای دیدن این قلعه اقدام کنید. در کف این مجموعه دو خط سبز و قرمز ترسیم شده که یکی از آنها نشان دهنده مسیر تور کامل و دیگری نشان دهنده مسیر تور کوتاه مجموعه است که با تعقیب این مسیرها می توانید راه خود را به راحتی پیدا کنید.

bodrum_castle_3

حیاط اصلی

پس از باجه بلیط فروشی شما وارد محوطه ای می شوید که در آن یک مسیر تراشیده شده از سنگ مرمر قرار داشته و زره های جنگجویان جنگ های صلیبی به تعداد ۲۵۰ عدد در آن به نمایش گذاشته شده است. در بالای پله هایی که رو به بالا می روند و پس از عبور از دروازه، حیاط اصلی قلعه قرار گرفته است که در آن یک درخت توت سفید کهنسال روئیده است. در این بخش یک مجموعه بزرگ از سفالینه های یونانی و رومی به همراه برخی اشیا از قرون ۱۴ میلادی تا دوران معاصر نگهداری می شوند که همگی از  سواحل کم عمق مناطق جنوبی این منطقه جمع آوری شده اند. در سمت شرقی حیاط، یک کلیسای کوچک ساخته شده در سال ۱۴۰۶ قرار دارد که در آن یک کشتی متعلق به اواخر عصر رومی ها که در منطقه یاسی آدا (Yassıada) در سال ۶۲۶ میلادی غرق شده بود، بازسازی و نگهداری می شود. شما می توانید روی عرشه این کشتی راه رفته، سکان آن را به دست بگیرید و در طبقه زیرین، از اشیا کشف شده در آن از جمله ظروف سفالین دسته دار، دیدن کنید.

معرفی هتل کریستال بدروم | ۴ ستاره
معرفی هتل کریستال بدروم | ۴ ستاره
بهترین مراکز خرید بدروم
بهترین مراکز خرید بدروم
معرفی هتل جاسمین بیچ بدروم | ۴ ستاره
معرفی هتل جاسمین بیچ بدروم | ۴ ستاره
هتل های بدروم یا بدروم های هتل
هتل های بدروم یا بدروم های هتل

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code