بلیط هواپیما

پریتو مورنو، یخچال طبیعی بینظیر در پاتاگونیا

یخچال طبیعی پریتو مورنو (perito Moreno glacier)

یخچال طبیعی «پریتو مورنو» در جنوب غربی شهر سانتا کروز آرژانتین در مرز شیلی قرار دارد و زیبایی های طبیعی باشکوهش آن را ازشگفتی های دنیا کرده است. این یخچال درخشان که بر روی آب های دریاچه قرار دارد یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری پاتاگونیا در آرژانتین است و تماشای آن یکی از هیجان انگیزترین و در عین حال جالب ترین ماجراجویی هاست. همراه الی گشت باشید تا درباره یخچال طبیعی پریتو مورنو بیشتر حرف بزنیم و بگوییم چرا تا این حد معروف شده است.

یخچال طبیعی پریتو مورنو
مطالب مرتبط:
آشنایی با تالاب های آیبرا در آرژانتین
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین

برای دیدن یخچال طبیعی پریتو مورنو باید به شهر «ال کالافاته» بروید شهری که در حدود ۸۰ کیلومتری این یخچال قرار دارد و همین که به آن برسید دیگر رفتن به یخچال کاری ندارد! فقط کافیست سوار اتوبوس شوید و حدود ۹۰ دقیقه بعد خودتان را در جلوی این یخچال ببینید. البته می توانید تاکسی هم کرایه کنید و یا با تورهای گردشگری همراه شوید.  هزینه کرایه اتوبوس حدود ۳۵ دلار است که برای این مسیر کوتاه کمی گران به نظر می آید! البته به رفتنش می ارزد. اگر دوست دارید در زندگی تان فقط یک یخچال طبیعی ببینید یخچال طبیعی پریتو مورنو یکی از بهترین گزینه ها است. این یخچال بر روی آب های فیروزه ای پارک ملی «لس‌گلاسیرز» پاتاگونیا قرار دارد و با رنگ سفید و سایه روشن هایی از آبی می درخشد. این یخچال ویژگی جالبی دارد و آن این است که برخلاف بیشتر یخچال های طبیعی دیگر دنیا همچنان در حال بزرگ شدن است.

آرژانتین

اسم این یخچال از کسی که آن را در قرن نوزدهم کشف کرده گرفته شده، ۳۰ کیلومتر طول دارد و حدود ۷۳ متر از سطح آب بیرون آمده است. این یخچال بخشی از میدان یخی نواحی جنوبی پاتاگونیا است که چندین یخچال طبیعی در جنوب شیلی و آرژانتین را تغذیه می کند و سومین ذخیره گاه آب شیرین در دنیاست. بخشی از این ناحیه در سال ۱۹۸۱ در لیست میپراث جهانی یونسکو قرار گرفت. این یخچال در بخش جنوبی پارک ملی قرار دارد و به خاطر تغییرت همیشگی، حرکات و ریزش یخ از دیواره هایش معروف است.

جاذبه های آرژانتین-در میان بزرگترین کشورهای جهان

یک سکوی تماشا در فاصله مطمئن از یخچال طبیعی در کنار دریاچه آرخنتینو قرار دارد که می توانید بر روی آن بایستید و این یخچال طبیعی باشکوه را نگاه کنید. اینجا یک لحظه هیجان انگیز هم در انتظارتان است که البته باید برای رسیدن آن لحظه باید کمی منتظر بمانید؛ یکی از ناب ترین صحنه های این یخچال وقتی است که تخته یخ های شکسته شده به داخل آب می افتند و صدای مهیبی تولید می کنند؛ صدایی که تو کل دریاچه میپیچد و حال و هوای عجیبی به وجود می آورد. در کنار دریاچه مسیرهای پیاده روی هست که می توانید راه بروید و یخچال را از زاویه های مختلف نگاه کنید. البته اگر به دیدن از فاصله دور راضی نمی شوید حتی می توانید آنقدر به این یخچال نزدیک شوید که نفس های سرد و یخی آن را روی صورتتان حس کنید. سوار قایق شوید و یک مسیر ۴۵ دقیقه ای را قایق سواری کنید تا به این یخچال برسید. اینجاست که می توانید از قایق پیاده شوید و یخ نوردی کنید در این لحظه وقتی بر روی این یخچال هستد خودتان را در احاطه کوه ها و جنگل های زیبای پاتاگونیا می بینید.

دیدن از یخچال طبیعی

روزی آفتابی را برای بازدید از این یخچال ها انتخاب کنید. در کنار دریاچه یک مسیر پیاده روی چوبی هست که در میان جنگلی سرسبز قرار دارد می توانید بر روی آن راه بروید و محو تماشای درخشش این یخچال در میان آب های فیروزه ای شوید. این مسیر همان جایی است که می توانید چند تا از بهترین عکس های عمرتان را در حالی که این یخچال های باشکوه در پس زمینه قرار دارند بیندازید. یخچال ۷۰ متر بر روی سطح آب قرار دارد و ظاهر شگفت آور و باشکوهی پیدا کرده است .

سکوی چوبی

چیزی که پریتو مورنو را به یکی از جالب ترین یخچال های طبیعی آمریکای جنوبی تبدیل کرده فعال بودن آن است. خورده ترک های یخی دائما به داخل آب می افتند و موج های بزرگی را بر روی سطح دریاچه ایجاد می کنند. مطمئنا از شنیدن این حرف هیجان زده می شوید اما هر ۲۰ دقیقه یکبار تکه ای از یخ های این یخچال به داخل آب می افتد برای همین حتما در بازدید از آن شانس این را دارید تا شاهد این پدیده طبیعی کمیاب و جالب باشد. بر روی سکوی کنار دریاچه بخش هایی هم برای استراحت وجود دارد که می توانید در آنجا بنشینید، استراحت کنید و در سکوت مدت ها به این یخچال خیره شوید. ممکن است در همین لحظه آنقدر خوش شانس باشید یک یک تکه خیلی بزرگ از این یخچال به داخل آب بیفتد و آن صدای مهیب، سکوت طبیعت را بشکند و موج بزرگی به راه بیفتد.

تکه های یخ

اگر آنقدر ماجراجو هستید که دلتان نمی آید بدون رفتن به روی این یخچال پارک ملی را ترک کنید می توانید قبل از اینکه شخصا اقدام به رفتن به این پارک ملی کنید، در شهر «ال کالافاته» در تور ثبت نام کنید. شرکت های گردشگری زیادی هر روز برای بازدید از این یخچال طبیعی تورهای گردشگری برگزار می کنند. در این تور همراه یک گروه کوچک چند نفره سوار ماشین های شخصی می شوید و به پارک ملی می رسید. حالا وقتش است تا با دیدن اولین قایق در کنار دریاچه بر روی آن بپرید و بعد از نزدیک یک ساعت این یخچال باشکوه را در چند سانتی متری خودتان ببینید. قسمت هیجان انگیز ماجرا همین جاست در این لحظه بهتان تجهیزات لازم برای یخ نوردی داده می شود و به روی سطح یخ می روید. اگر تا به حال یخ نوردی را تجربه نکردید مطمئن باشید یک تجربه فراموش نشدنی در انتظارتان است چون راه رفتن بر روی یکی از بزرگ ترین جاذبه های گردشگری آرژانتین می تواند هر کسی را سر ذوق بیاورد. حتی می توانید در تورهای چند ساعته ثبت نام کنید و به داخل غارهای یخی هم بروید. البته هزینه این تورها کمی بالا و حدود ۲۰۰ دلار است که شامل هزینه ورودی پارک و ناهار هم نمی شود.

دیدنی ترین جاذبه های آرژانتین
دیدن یخچال طبیعی آرژانتین

منبع: nomadasaurus.com

۱۰ جاذبه معروف آرژانتین + تصویر
۱۰ جاذبه معروف آرژانتین + تصویر
در سفر به آرژانتین، این غذاها را حتما امتحان کنید
در سفر به آرژانتین، این غذاها را حتما امتحان کنید
هزینه های سفر به آرژانتین
هزینه های سفر به آرژانتین
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین