بلیط هواپیما

۱۳ خصوصیت راهنمایان گردشگری

با ویژگی های یک راهنمای گردشگری آشنا شوید

راهنمایان تور باید از خصوصیات شخصیتی و رفتاری خاص و والایی بهره مند باشند تا بتوانند از پس این شغل جذاب اما پر ‌افت و خیز برآیند. با الی گشت همراه باشید تا در ادامه ببینیم راهنمایان گردشگری چه ویژگی‌هایی دارند.

مطالب مرتبط:
۷ ویژگی که راهنمای تور باید از آن برخوردار باشد
چگونه حرفه ای سفر کنیم؟
تورلیدر

۱٫ نیرومندی و مصمم بودن

یک راهنمای تور باید دارای توانایی رهبری باشد. یعنی بتواند مدیریت کرده و تصمیم بگیرد. این کار برای کسانی که شخصیتی مردد، بی ثبات، ترسو و کمرو دارند مناسب نمی باشد.

۲٫ دید مثبت

راهنما باید فردی خوشبین بوده یا دست کم خود را اینگونه نشان دهد. یادتان باشد که این خوشبینی مسری است. راهنمای منفی باف، مایه دردسر و گرفتاری است. البته خوش بینی بیش از اندازه هم خوب نیست.

۳٫ زیرکی و خوش سرزبانی

یک همراه تور هم باید سیاست مدار باشد و با مسافران گروه، کارکنان هتل ها، رستوران ها، شرکت های حمل ونقل و رانندگان روشی سیاستمدارانه در پیش گیرد. نباید به شایعات توجه کند، به اعتماد اطرافیان باید ارج بگذارد و به حساسیت هایشان توجه نماید.

۴٫ صداقت و وفاداری

فضیلتی که هر راهنمای تور باید داشته باشد صداقت و پایبندی به اصول در برابر مسافران و سازمانی است که برایشان کار می کند. در این کار همه چیز باید روشن باشد و هیچ پنهان کاری و حساب سازی نباید وجود داشته باشد. راهنما نباید دست به کارهایی بزند که به سازمان و کارفرمایش لطمه وارد شود.

راهنمای سفر

۵٫ اعتماد به نفس و قاطعیت

یک راهنما بهتر است دارای اعتماد به نفس و غرور بوده و کمی منیت داشته باشد. هنگامی که کارمند هتل می گویداتاق یک تخته ندارند، راهنما نباید فورا کوتاه بیاید بلکه باید بگوید: «بگو رئیست بیاید.» این به معنای دادزدن، ناسزاگفتن یا رفتار خشونت آمیز نیست. بلکه به این معناست که راهنما بر حقوق مسافرانش پافشاری می کند.

۶٫ آرامش در رفتار

حتی در هنگام نگرانی نیز باید لبخند اطمینان بر لبان راهنما باشد. راهنمای خوب هرگز حتی در درونش احساس ترس ندارد. آنها باید در بحران ها خونسردی شان را حفظ کرده و در برابر موارد اضطراری به سرعت بهترین واکنش را نشان دهند. در برابر مخاطرات بزرگ باید این توان را داشته باشند که به درستی و روشنی بیندیشند.

۷٫ شخصیت گرم و پرشور

ویژگی هایی که در موردشان صحبت کردیم، در هنگام عمل کمی ارتشی مآبانه به نظر می رسند. اما در راهنمایان تور باید کمی رفتار افسر فرمانده نیز وجود داشته باشد. اما باید به خاطر داشته باشید که مسافران یک گروه آزاد و خوشگذران هستند نه یک دسته سرباز. راهنمای تور هنگامی که رهبریش را اعمال می کند باید گشاده رو بوده و نشان دهد که آماده لبخند زدن است.

۸٫ آراستگی و پیراستگی

مسافران تور می توانند وضعی نامرتب یا آشفته داشته باشند اما سرپرست گروه باید همواره دارای ظاهری آراسته باشد. این آراستگی و شادابی بر اعتبار و اقتدارش اضافه می کند و سرمشقی برای دیگران خواهد شد.

۹٫ تندرستی

این بدین معنا نیست که سرپرست تور از همان ابتدا وارد ورزش های سنگین شود. اما باید تندرست باشد. از ناتوانی بدنی رنج نبرد و بنیه خوبی داشته باشد. حتی در هنگامی بیماری باید طوری رفتار کند که گویای سرزندگی و توانمندی باشد.

۱۰٫ حساسیت

گذشته از برنامه ریزی برای مسیر یا موارد اضطراری، راهنما همواره باید حالات مسافران را زیر نظر داشته و واکنش های شخصیتی شان را پیش بینی نماید. او باید اسباب آسایش و آرامش مسافران تنها و نگران را نیز فراهم نماید. راهنما باید کمی روانشناسی هم بلد باشد و نسبت به مسافران و حالاتشان هوشیار باشد.

راهنما

۱۱٫ انعطاف پذیری و نرمش

در سفر مسائلی چون خرابی وسایل حمل و نقل، اختلال در ابزارهای ارتباطی و پیام رسانی، وجود مسافران ناسازگار و دردسر آفرین یا بیماری ها، بلایای طبیعی، تاخیر وسایل ترابری و… وجود دارد. پس راهنمای تور باید به سرعت و با حضور ذهن برای آنها چاره سازی کند. باید بتواد تا هرگاه شرایط ایجاب کرد، برنامه را تغییر دهد.

۱۲٫ فداکاری

یک همراه تور باید همواره آماده باشد تا به خاطر رفاه گروه از آسایش خود چشم پوشی کند. یک لیدر باید پس از همه غذا بخورد، بنوشد و بیاساید.

۱۳٫ آینده نگری

همچنان که نرمش پذیری فضیلتی بایسته است یک همراه تور کاردان باید همه چیزهای نادرست و مشکل آفرین را از قبل پیش بینی کرده و بکوشد از رویداد آنها جلوگیری نماید.

 

 

تایلند و ۲۳ باید و نباید آن
تایلند و ۲۳ باید و نباید آن
سفر به هزارتوی هنر و صنایع دستی مشهد
سفر به هزارتوی هنر و صنایع دستی مشهد
سفر به کندی، مروارید درخشان سریلانکا
سفر به کندی، مروارید درخشان سریلانکا
گشت و گذاری مفرح در سرزمین گرجستان
گشت و گذاری مفرح در سرزمین گرجستان