بلیط هواپیما

۵ حقیقت جالب در مورد امپراتوری بیزانس (روم شرقی)

امپراتوری بیزانس

بسیاری از مورخان معتقدند که اگر امپراتوری روم شرقی نبود، عرب های مسلمان اروپا را هم به طور کامل مورد تاخت و تاز قرار می دادند. می خواهیم سفری تاریخی بر اساس واقعیت داشته باشیم و امپراتوری بیزانس را بیشتر بشناسیم، الی گشت را همراهی کنید.

نقشه بیزانس

منشاء نام امپراتوری

مطالب مرتبط:
کاخ های باستانی استانبول از دوران بیزانس
انعکاس سبک بیزانس در موزه کاریه

دقیقا مشخص نیست که ریشه نام بیزانس از کجا آمده است.  در حدود سال ۶۶۰ قبل از میلاد، یک شهروند یونانی، بیزاس، از شهر مگارا نزدیک به آتن، با پیشگو آپولو در دلفی مشورت کرد. بیزاس در مورد جایی که او باید یک مستعمره جدید را بنا نهد، از آپولو درخواست مشاوره کرد زیرا سرزمین اصلی یونان پرجمعیت شده بود. پیشگو به سادگی زمزمه کرد: “روبرو تاریک است.” بیزانس معنی این حرف را به خوبی متوجه نشد اما به سمت شمال شرقی دریای اژه حرکت کرد.

ژئوپلیتیک مورد علاقه بیزانس

بیزانس یک بندر بسیار عالی بود و نقاط ماهیگیری خوب بسیاری در مجاورت آن قرار داشت. این منطقه دارای موقعیت استراتژیک بین دریای سیاه و دریای مدیترانه بود، و در نتیجه به زودی به یک بندر و مرکز تجارت پیشرو تبدیل شد که قاره اروپا و آسیا را به یکدیگر متصل می کرد. اشغال، تخریب و بازسازی به قانون این شهر تبدیل شد.

بندر

امپراتوری بیزانس متولد می شود

در سال ۳۲۴ بعد از میلاد مسیح، امپراتور غرب، کنستانتین یکم، امپراتوران شرق، ماکسنتیوس و لیسینیوس را در جنگ های داخلی استانهای چهارگانه شکست داد. کنستانتین اولین امپراتور مسیحی امپراتوری روم شد- هر چند تبدیل کامل امپراتوری روم به مسیحیت در طول حیات او انجام نشد. هیچ شکی نیست که در دوران حکومت کنستانتین، مسیحیت به دین غالب این امپراتوری تبدیل شد اما بزرگترین تاسف کنستانتین این بود که او هرگز قادر به دستیابی به یک کلیسای مسیحی متحد نبود. با این حال، ساخت و ساز شهر قسطنطنیه یکی از پیروزی های مطلق او بود. در حالی که دیگر امپراطوران یونان باستان و روم، شهرهای خوب بسیاری را در طول سلطنت خود ساختند، قسطنطنیه از نظر اندازه و عظمت از همه آنها بزرگ تر بود. قسطنطنیه به زودی پایتخت امپراتوری بیزانس شد، و در نتیجه دوه ای جدید را شروع کرد.

بیزانس

دوران طلایی یوستینیانوس یکم

یکی از کمک­های بسیار معروف یوستینیانوس یکم، اصلاح قوانین امپراتوری روم شرقی بود که بعنوان “قانون یوستینیانوس” مشهور است. تحت حکومت او، امپراطوری بیزانس رونق گرفت و از بسیاری جهات شکوفا شد.یوستینیانوس بخاطر ساختمان ها و معماری هایش قدرت و شهرت به دست آورد. این کلیسای جامع عظیم امروزه در استانبول واقع است و یکی از بزرگترین و موثر ترین کلیساها در جهان باقی مانده است. یوستینیانوس همچنین موسیقی، هنر، و درام را توسعه داد و به عنوان یک سازنده ماهر، جاده ها، پل، قنات، حمام، و انواع دیگر کارهای عمومی را راه اندازی کرد.

اقتصاد بیزانس در اروپا قدرتمند ترین اقتصاد بود

امپراتوری بیزانس مجموعه ای از شهرهای کوچک و بنادری بود که زیر ساخت های توسعه یافته ای داشتند. تولید بسیار بالا بود و رشد قابل توجهی در مالکیت زمین وجود داشت. اهالی روم شرقی دین مسیحی داشتند و در آن زنان خود را وقف تربیت فرزندان خود می کردند. همچنین مکان های مختلف عمومی وجود داشت که مردان در اوقات فراغت خود در آن استراحت می کردند.

معمای گوردختر بوشهر؛ در این آرامگاه کدام فرد عالی رتبه ی هخامنشی آرمیده است؟!
معمای گوردختر بوشهر؛ در این آرامگاه کدام فرد عالی رتبه ی هخامنشی آرمیده است؟!
کشف گردنبند، دستبند و اشیایی با قدمت ۲۵۰۰ سال!
کشف گردنبند، دستبند و اشیایی با قدمت ۲۵۰۰ سال!
چرا روش دفن مردگان در شهر سوخته تا این حد عجیب بوده است؟
چرا روش دفن مردگان در شهر سوخته تا این حد عجیب بوده است؟
انگیزه های سفر از دیدگاه تاریخی
انگیزه های سفر از دیدگاه تاریخی