چگونه در آفریقای جنوبی خودرو اجاره کنیم؟

اجاره ماشین و اتوبوس در آفریقای جنوبی

راه های زیادی برای سفر در آفریقای جنوبی وجود دارد، که برخی عقیده دارند بهترین آن اجاره ماشین است و راه دیگری به این اندازه انعطاف پذیر، راحت و کم هزینه نیست. اگر نمی خواهید ماشین اجاره کنید، می توانید از اتوبوس های Bus Baz استفاده کنید. در کل گردش در آفریقای جنوبی با هر وسیله ای که انتخاب کنید و هر تعداد که باشید کاملاً راحت و نسبتاً ارزان استبا الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
آفریقای جنوبی، هواپیما، قطار و امنیت
آنچه از آفریقای جنوبی نمی دانید
bus in South Africa

 حمل و نقل با اتوبوس

شرکت های مختلفی از جمله greyhound ، Intercape، Baz Bus وجود دارند که به مسافران به خصوص کوله گردها سرویس می دهند. اتوبوس های Buz Bus مسافران را بین ژوهانسبورگ و کیپ تاون و بالعکس جابه جا می کنند و در راه ایستگاههای مختلفی هم دارند. هر جایی بخواهید، می توانید سوار یا پیاده شوید و سفرتان را از هر نقطه ای که می خواهید شروع کنید، اما چون در این دوشهر فرودگاه وجود دارد، اکثر مردم معمولاً سفرشان را از یکی از این شهر ها و گاهی از دوربان آغاز می کنند. هیچ محدودیتی زمانی برای رفتن از یک نقطه به نقطه دیگر وجود ندارد.(چنین اتوبوس هایی در نیوزلند و استرالیا نیز وجود دارند و مناسب افرادی هستند که علاقه مند به آشنایی با مسافران دیگر هستند). بلیط یک طرفه اتوبوس Baz Bus برای کوتاه ترین مسیری که دو ساعت راه است، از ۵۰۰ راند (حدود ۴۱ دلار) شروع می شود. برای کسانی که می خواهند مسافرت با اتوبوس کمی برایشان ارزان تر تمام شود می توانند از بلیط ۲۱ روزه که ۴۲۰۰ راند (۳۵۵ دلار) است، استفاده کنند.

قیمت های Baz Bus به نسبت قطار و سایر اتوبوس ها کمی گران تر است، اما گزینه خوبی برای علاقه مندان به سفر در مسیرهای پرطرفدار و آشنایی با سایر کوله گردها است. مسیرهای اتوبوس ها در مناطق مختلفی از جمله شهرهای بزرگ در آفریقای جنوبی، رشته کوههای دراکنزبرگ، مناطق ساحلی پرطرفدار و مسیر معروف باغ (Garden Route) در کیپ غربی، وجود دارند. یکی از مشکلاتی که اتوبوس ها دارند این است که بعد از رسیدن به مقصد سیستم جابه جایی وجود ندارد و برای رفتن به سایر نقاط دیدنی مثل بانجی جامپینگ باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. همچنین باید در نظر بگیرید که در بعضی از این مسیرها هر روز سرویس وجود ندارد. بزرگ ترین مشکلی که برای من پیش آمد این بود که، مسیر اتوبوس ها بیشتر به سمت مقاصد توریستی پرطرفدار و اقامت گاه های خاص است و برای کسانی که می خواهند به سایر مسیرها بروند سرویس دهی ندارند. برای سفر های یک طرفه، اتوبوس های greyhound  و intercape ایستگاه های مختلفی در کل کشور دارند. این اتوبوس ها بزرگ هستند و دارای تهویه و صندلی های راحتی هستند و بیشتر افراد محلی از آن استفاده می کنند تا کوله گردها. یادتان باشد با خودتان خوراکی بردارید چون اگر در مسیر توقفی هم وجود داشته باشد بسیار کوتاه است.

قیمت این اتوبوس ها برای سفرهای کمتر از دوساعت، بیشتر از Baz Bus است (۳۰-۴۰ دلار)، اما برای سفرهای طولانی تر ارزان تر است. مثلاً برای رفتن از دوربان به کیپ تاون که ۱۵ ساعت طول می کشد ۵۶ دلار است. در فصل های پر سفر (دسامبر تا ژوئن)، باید از قبل رزرو کنید چون اتوبوس ها به سرعت پر می شوند.

car in South Africa

 حمل و نقل با ماشین

اگر به دوستانتان بگویید که قصد دارید تنهایی با ماشین در آفریقای جنوبی سفر کنید، آنها فوراً از جاده های خطرناک و سارقان و نبودن کمک در صورت بروز مشکل، شما را میترسانند. در حقیقت سفرهای جاده ای در آفریقای جنوبی به صورت کلی مشکلی ندارد، چون همیشه در جاده تردد هست و در صورتی که اتفاقی بیافتد مردم محلی بسیار مهربان هستند و کمک می کنند. البته به این معنا نیست که رانندگی در آفریقای جنوبی هیچ خطری ندارد. سارقان ماشین و اشیای داخل خورو وجود دارند، اما توجه به این مساله و مخفی کردن اشیای گرانقیمت و قفل کردن درها، این خطرات را کاهش می دهد.

اگر دلتان نمی خواهد تنهایی سفر کنید، گزینه های دیگری هم وجود دارد. می توانید با ارسال فرم های مسافرتی به (Nomadic Matt’s) (Thorn Tree), (the Africa Backpacking Facebook group), (Couchsurfing.org) (Gumtree) و هاستل ها، همراهانی برای سفرتان پیدا کنید. همیشه مسافرانی پیدا می شوند که می خواهند به خارج از مسیر های اصلی بروند. اجاره ماشین، بهترین راه برای گردش در پارک های مناطق دور از دسترس، شهرها و مقاصد توریستی است و اگر پول بنزین را با یک یا چند مسافر دیگر شریک شوید، هزینه هایتان از Baz Bus هم به صرفه تر خواهد شد.

هزینه اجاره یک فولکس واگن برای دو هفته با بنزین و بیمه، حدود ۲۵۰ دلار می شود. بنزین حدوداً لیتری ۱ دلار است. میتوانید در راه تعدادی از کوله گردها را هم سوار کنید و بخشی از هزینه بنزین به این صورت تامین خواهد شد. یک راه دیگر خرید یک ماشین ارزان قیمت و بعد فروش آن است که برای کسانی مناسب است که می خواهند چند سال در آفریقا بمانند، چون جابه جایی اسناد ماشین گاهی چند ماه طول می کشد. برای بازدید از بیشتر مقاصد توریستی، یک ماشین دنده ای کوچک کفایت می کند. برای بعضی از مناطق بکر دیگر مثل کوههای دراکنزبرگ (amphitheater hike in the Drakensberg mountains)، یک ماشین شاسی بلند لازم است. اگر از اتوبوس های Buz Bus استفاده کنید باید نفری ۱۰۰ دلار پرداخت کنید و مناطقی را که مسیر اتوبوسی ندارند را از خواهید داد.

سوغات آفریقای جنوبی چیست؟
سوغات آفریقای جنوبی چیست؟
چند توصیه ارزشمند به بک پکرها قبل از سفر به آفریقای جنوبی
چند توصیه ارزشمند به بک پکرها قبل از سفر به آفریقای جنوبی
اسکله ی تاریخی کیپ تاون را از دست ندهید
اسکله ی تاریخی کیپ تاون را از دست ندهید
چطور از فرودگاه کیپ تاون به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه کیپ تاون به مرکز شهر برویم؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code