هواپیماهای گمشده ای که تا به امروز، هیچ ردی از آن ها پیدا نشده!

هواپیماهای گمشده | Lost Airplanes

در طول تاریخ هواپیمایی، اتفاقات مختلفی افتاده که در ذهن بسیاری از افراد مانده است؛ سقوط ها، فرودهای موفقیت آمیز، فرودهایی که روی آب انجام شده و سوانح دیگر. اما همه این ها یک طرف، هواپیماهای گمشده یک طرف! هواپیماهایی که هیچ کس نفهمید که بعد از آخرین پروازشان چه بلایی سرشان آمد و اصلا چه شد که این اتفاق برایشان افتاد. الی گشت در ادامه می خواهد برخی از عجیب ترین هواپیماهای گمشده را به شما معرفی کند که هنوز هم مثل یک راز باقی مانده اند.

هواپیماهای گمشده

آملیا ارهارت | Amelia Earhart

مطالب مرتبط:
سفر در زمان: هواپیمای گمشده ای که بعد از ۳۷ سال در ونزوئلا فرود آمد!
معرفی اولین هواپیما در ایران و تاریخچه هواپیمایی کشور
قوانین عجیب و غریب هواپیمایی که حتی حرفه ای‌ها نیز نمی دانند!

اولین خانمی که پرواز تک نفره را در عرض اقیانوس آرام (۱۹۲۸) انجام داد و یکی از پیشتازان این عرصه محسوب می شود، آملیا ارهارت است. اما داستان قهرمانانه او یک پایان تلخ و مرموز در جولای ۱۹۳۷ داشت. او که در حال سفری به دور دنیا توسط یک لاکهید مدل ۱۰ الکترا بود،  در پروازی روی اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره هاولند ناپدید شد. با اینکه پژوهشگران زیادی روی ناپدید شدن او تحقیق کرده و پاسخ هایی نظیر سقوط در اقیانوس یا رفتن به یک جزیره خالی از سکنه برای سال ها را ارائه داده اند اما هیچ کدام از آن ها به طور قطع تایید نشده است.

پرواز تایگر ۷۳۹ | Flying Tiger Flight 739

اواسط مارچ ۱۹۶۲، در مراحل اولیه جنگ ویتنام، یکی از پروازهای ایالت متحده به نام تایگر ۷۳۹ در امتداد دریای ماریانا در مسیر فیلیپین و در اقیانوس آرام ناپدید شد. یک ساعت بعد از آخرین ارتباطات هواپیما، اعضای یک کشتی نفتکش خبر دادند که یک انفجار را در آسمان دیده اند که بعدا آن را به این هواپیما نسبت دادند. اما از آنجایی که هیچگونه خبری از مرکز کنترل ترافیک داده نشده بود، اصلا مشخص نبود که این هواپیما کی، چگونه و کجا این اتفاق برایش افتاده است. بعد از بررسی و جستجوها توسط ۱۳۰۰ نفر، ۴۸ هواپیما و ۸ کشتی هیچ اثری از این هواپیما پیدا نشد. بعد از تمام جستجوها با اینکه پاسخ های زیادی مطرح شد اما علت ناپدید شدن این هواپیما، اینکه چه اتفاقی افتاده و بقایای آن کجا هستند، هنوز کشف نشده است.

پرواز تایگر ۷۳۹

استندک | STENDEC

هواپیما لنکسترین British South American Airways در تاریخ ۲ اوت ۱۹۴۷ در حالی ناپدید شد که آخرین پرواز خود را از بوئنوس آیرس به سانتیاگو انجام می داد. محققان و مراکز برج مراقبت هر دو شوکه شده بودند، چرا که آخرین ارتباطی که توسط یک اپراتور نیروی هوایی شیلی دریافت کرده بودند، پیام رمزی «STENDEC» بود که به اعتقاد بسیاری از آن ها اشتباه تایپی بوده است. با این حال، ۵۰ سال بعد در اواخر دهه ۹۰ برخی از بقایای این مورد از هواپیماهای گمشده خود را در کوه آندس نشان داد و در سال ۲۰۰۰، اجساد مسافران نیز که به خاطر یخچال ها سالم مانده بودند، پیدا شد. بر خلاف شایعات زیادی مبنی بر وجود آدم فضایی ها و هواپیما ربایی، تحقیقات نشان می دهد که این سقوط به خاطر شرایط آب و هوایی بوده است.

پرواز ۱۹، مثلث برمودا | Flight 19, Bermuda Triangle

احتمالا یکی از مورد بحث ترین هواپیماهای گمشده مربوط به ناپدیدن شدن های دسامبر ۱۹۴۵ است که نه یک هواپیما بلکه به ۶ هواپیما مربوط می شود که هنوز هم پیدا نشده اند. در روز موعود، ۵ هواپیمای آمریکایی برای آزمایش هایی به مثلث برمودا فرستاده شدند. بعد از آنکه مشکلاتی در جهت یابی آن ها به وجود آمد (که گفته می شود در آن نقطه مانند دریای چین شایع است)، هر ۵ هواپیما ارتباط خود را با ایستگاه زمینی از دست دادند. یک ماموریت نجات فوری توسط گارد ساحلی و نیروی دریایی انجام شد که بیش از پنج روز طول کشید و ۷۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع را جستجو کرد و طی آن یک هواپیمای دیگر که ۱۳ مسافر را حمل می کرد ناپدید شد و هرگز یافت نشد.

پرواز ۱۹، مثلث برمودا

گلن میلر بالای کانال انگلیس | Glenn Miller over the English Channel

اواسط دسامبر ۱۹۴۴، گلن میلر جای خود را در میان رهبران بزرگ موسیقی دنیا ثبت کرده بود. با این حال، زمانی که هواپیمایی که او در آن سوار شده بود بعد از تیک آف به یکی از هواپیماهای گمشده پیوست، او به یک اسطوره تبدیل شد. هنگامی که هواپیما (که از لندن به پاریس می رفت) در یک روز سرد و مه آلود از زمین برخواست، هیچ پاسخ دیگری نمی شد برای آن در نظر گرفت جز اینکه در کانال مانش یا کانال انگلیس به خاطر یخ زدگی روی بال ها یا مشکلات مربوط به موتور سقوط کرده باشد. با این حال، این حکم مبهم نتوانست یک جمعیت هوادار را که یکی از محبوب ترین شخصیت هایشان را از دست داده بودند، راضی کند.

گلن میلر

استار تایگر بریتیش ساوت امریکن ایرویز | British South American Airways Star Tiger

در ۳۰ ژانویه ۱۹۴۸، یک هواپیمای بریتیش ساوت امریکن ایرویز از شبه جزیره آزورس به سمت برمودا پرواز کرد. قبل از تیک آف، گفته شده بود که مشکلی در یک سیستم گرم کننده و همچنین جهت یاب هواپیما وجود دارد. با این حال، هواپیما طبق برنامه خود شروع به پرواز و به خاطر شرایط آب و هوایی یک هواپیمای لنکسترین جلوی او برای کمک حرکت کرد. از آنجایی که وضعیت آب و هوایی چندان خوب نبود، برای نگه داشتن هواپیما در درجه حرارت گرمتر خلبان مجبور به کم کردن ارتفاع تا حد ۲ هزار پایی شد. این کار، هم قدرت مواجهه با مشکلات را کم می کرد و هم ارتفاع کم باعث می شد که سوخت، بیشتر از حد معمول بسوزد.

بعد از آنکه هواپیمای لنکسترین به زمین نشست و پشت سر او خبری از استار تایگر نبود، مسئولین برج مراقبت نگران شد. تیم نجات شروع به کار کردند اما هیچکدام از ۲۵ مسافر و ۶ خدمه آن هرگز پیدا نشدند. تحقیقاتی که بعدها انجام شد، طراحی هواپیما، طوفان های دریایی و تصمیم برای پرواز در ارتفاع کم را مقصر دانستند. با این حال، هرگز هیچ گونه نشانه ای از سقوط این مورد از هواپیماهای گمشده پیدا نشد و از این رو تمام مسافران ناپدید شده را مرده اعلام کردند تا این مورد هم یکی دیگر از عجیب ترین اتفاقات هواپیمایی باشد.

منبع: britannica.com

Hypersonic; پرواز از لندن به سیدنی تنها در دو ساعت
در هنگام رد شدن از بخش امنیتی فرودگاه چه نکاتی را رعایت کنیم؟
چطور از فرودگاه مونترال به مرکز شهر برویم؟
دنیای تولید و سرو غذا بر فراز آسمان-هواپیمایی امارات

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code